SOSYAL ÇALIŞMACI (SOSYAL HİZMET UZMANI)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

SOSYAL ÇALIŞMACI (SOSYAL HİZMET UZMANI)

TANIM

Ekonomik, sosyal ve kültürel yönden sıkıntı içinde bulunan kişi, grup ve topluluklara sorunlarını tanıyıp çözümlemelerinde sahip oldukları olanakları kullanma ve çevredeki olanakları araştırma ve yararlanma konusunda yardımcı olan kişidir.

GÖREVLER

– Sosyal ve ekonomik yoksunluk içinde bulunan yaşlıların huzurevlerine yerleştirilmesi, bakımının sağlanması için gereken çalışmaları yürütür,
– Kimsesiz çocukların koruyucu ailelere veya yetiştirme yurtlarına yönlendirilmesini sağlar, durumlarını izler,
– Yoksulluk içinde olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişi veya ailelere, para, gıda, giyim yardımı yapmak amacı ile gerekli hizmetleri geliştirir, bu hizmetlerin uygulanması için kaynak sağlamaya çalışır,
– Gelişmede geri kalmış kırsal alanlarda ve gecekondu bölgelerinde insanların ihtiyaçlarını saptar ve karşılanması için gerekli girişimlerde bulunur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Büro malzemeleri,
– Kırtasiye malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

– Normalin üzerinde akademik yeteneğe sahip,
– Kişisel ve toplumsal sorunlara derin ilgi duyan,
– Konuşma ve ikna kabiliyeti olan,
– Başkalarının duygularını anlayabilen,
– İnsanların refahına ilgi duyan,
– Liderlik özelliklerine sahip
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Sosyal çalışmacılar genellikle büro ortamında çalışırlar. Zaman zaman sıkıntı içindeki insanların ikametgahında görüşme yapabilirler. Sosyal çalışmacılar birinci derecede sıkıntı içindeki insanlarla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları;
Çocuk Esirgeme Kurumu ve Sosyal Hizmetler Kurumu Genel Müdürlüğünde; Sosyal hizmetler konusunda plan, program, uygulama ve değerlendirme çalışması, Açılmış olan resmi ve özel kreş-gündüz bakımevi, çocuk bakım yurtları ve yetiştirme yurtları ile ilgili plan, program hazırlar, denetimini yaparlar.
Çocuk bakım yurtlarında, Kreş ve gündüz bakımevlerinde, Yetiştirme yurtlarında, Rehberlik araştırma merkezlerinde, Hastanelerde, Rehabilitasyon merkezlerinde, Ruh sağlığı kurumlarında, Huzur ve dinlenme yurtlarında, Cezaevleri ve çocuk ıslahevlerinde, Emniyet çocuk bürolarında görev yaparlar.

Ayrıca mezunların özel kreş ve gündüz bakımevi, yaşlılar evi (huzur evi) açma hakları da vardır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin eğitimi,
– Hacettepe Üniversitesi (Ankara) Sosyal Hizmetler Yüksekokulunda
– Başkent Üniversitesi, (Ankara) Sağlık Bilimleri Fakültesinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
– Lise veya dengi okul mezunu olmak,
– Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu” lisans programı için yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-2)” puan almak,
– Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Sosyal Hizmetler” lisans programı ile ilgili bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
Meslek Liselerinin, “Sosyal Hizmetler” için belirlenen bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, “Sosyal Hizmetler” lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.
Ayrıca “Sosyal Hizmetler” için belirlenen ön lisans programlarından birini başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde, “Sosyal Hizmetler” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

– Mesleğin eğitimi liseden sonra 4 yıllık lisans düzeyinde verilmektedir.
– Sosyal hizmet eğitiminde temel olan ekonomi, sosyoloji, siyasal bilimler, sosyal antropoloji, psikoloji ve sosyal psikoloji gibi dersler, insan ihtiyaçlarına ve sosyal sorunlarına bir anlayış kazandırmak amacıyla ilk iki yılda verilir.
– Daha sonraki yıllarda Sosyal Hizmete Giriş, Sosyal Hizmet Alanları, Sosyal Sorunlar, Mülakat, Tıbbi ve Psikiyatrik Sosyal Hizmetler, Aile ve Çocuk Refahı, Suçluluk, Nüfus Dinamiği, Sosyal Refah, Sosyal Hizmet Yöntemleri (Sosyal-Kişisel Çalışma, Sosyal Grup Çalışması, Toplumla Çalışma, Sosyal Refah Araştırması ve Sosyal Hizmet Yöntemi) gibi sosyal hizmetin kapsamına giren dersler okutulur.
– Sosyal hizmet alanında çalışanların sosyal hizmete ilişkin çeşitli disiplinler hakkında bilgi sahibi olmaları yanında belirli beceri ve davranışları geliştirmeleri de gerekir.
– Sosyal hizmet öğrencileri bu beceri ve davranışları ancak uygulama tecrübesi ile kazanırlar. Öğrenciler uygulamalarını sosyal grup çalışması, sosyal kişisel çalışma ve toplumla çalışma yöntemlerini kullanarak sırayla ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarda bir sosyal hizmet kurumunda veya alanında yaparlar.
– Öğrenciler gerekli beceri ve davranışları, okulca görevlendirilen yöneticilerin yardımı ve denetimiyle kazanırlar. Uygulamalar genel eğitim programı içerisinde yaklaşık yüzde kırk oranında yer almaktadır.
Ayrıca öğrenciler üçüncü sınıftan başlayarak bir öğretim üyesinin yönetimi altında kişi veya grup olarak sosyal hizmet alanında bir araştırma yaparlar. Öğrenciler araştırma, kuram, yöntem ve tekniklerinde gerekli eğitimi alırlar ve araştırma sürecini uygulamayı öğrenirler.

MESLEKTE İLERLEME

Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.

Çalıştığı kuruluşta hizmet yılına bağlı olarak, en üst düzey idareciliğe kadar yükselebilir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince herhangi bir kazanç yoktur. Ancak mezuniyet sonrası aylık taksitlerle ödemek koşuluyla Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim ve katkı (harç) kredisi alınabilir.

Okulu yeni bitiren sosyal çalışmacı kamu kurumlarında 8/1 dereceden göreve başlar ve brüt asgari ücretin 1,5-2 katı düzeyinde ücret alır. Ayrıca çalıştığı kurumun durumuna göre sosyal yardım, tazminat ve hastanede çalışıyorsa döner sermayeden pay alır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

· İlgili eğitim kurumları,
· Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
· Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

 • sosyal hizmet uzmanı maaşları (1601)
 • sosyal calısmacı nasıl olunur (1392)
 • sosyal çalışmacı maaşları (1370)
 • sosyal çalışmacı nedir (1265)
 • sosyal hizmet uzmanı maaşı (1038)
 • Sosyal çalışmacı ne iş yapar (976)
 • sosyal çalışmacı (902)
 • sosyal hizmet uzmani nasil olunur (885)
 • sosyal hizmetler maaşları (613)
 • sosyal çalışmacı maaşları 2012 (589)

SOSYAL ÇALIŞMACI (SOSYAL HİZMET UZMANI) için 23 cevap

 1. ADEM diyorki:

  Ben sosyal hizmetler 1.sınıf ögrencisiyim(aöf)ben bu alanda ilerlemek ve insanlara yardım etmek istiyorum.Bana yardımcı olurmusunuz.devlet memuru olmak icin neler yapabilirim….

  • Anonim diyorki:

   hiç birşey yapamazsın aöf ile hiç bir yere atanamazsın benim gibi dgs ile geçiş yaparsan atanabilirsin

   • fatma diyorki:

    bende dgs ile geçiş yapmak istiyorum bana dgs hakkında soruların hangi derslerden çıktığını we aöf den geçişte toplamda 5 yılda mı bitiyor söylermisini

  • sevdalinka diyorki:

   2 yıllık aöf den bişey olmaz.. ya dgs ye gireceksin 4 yıla tamamlıcaksın ya da tekrara 4 yıllık kazanıp fark derslerini alacaksın…. başka türlü devlet memuru olamazsın…

 2. mustafa diyorki:

  biz 4 yıllık okuyoruz sız 2 yıllık bızım canımz cıkıyo unıyı bıtırıpte baslayalım calısmaya dıye sız kolay yoldan okuyosunuz ohh ne alaa

  • Anonim diyorki:

   aöf de 4 yıl ve 4.yıl staj var ve örgün öğretimin diplomasının sunduğu bütün hakları sağlıyor ve aynı şekilde atanıyorlar

 3. bahattin diyorki:

  katılıyorum size mustafa 2 yıllık bölüm olur mu hiç beee

 4. Ahmet diyorki:

  hemşire olarak çalışırken sosyal hizmete kpssye girmeden ge
  çiş yapabilir miyiz?

 5. Ahmet diyorki:

  yeni işe başlayan lisans mezunu sosyal hizmet uzmanı ne kadar maaş alır?

 6. cagdas diyorki:

  atamaları yapılan sözleşmeli ve kadrolu sosyal çalışmacı
  maaşları arasındakı fark ne kadar bilgi verirmisiniz?

 7. Zekiye diyorki:

  Ben sosyal hizmet 1.sınıf ögrencisiym .acıköğretim kredili sistemde kac dersten gecemezsek kaınıyo

 8. selim diyorki:

  Türkiye’de çok saçma bir sistem var lisans mezunları boşta gezerken devlet kadrolarını önlisans hatta ortaöğretim mezunları doldurmuş durumda o zaman lisans okumanın ne anlamı var? Okumanın değeri azaltıldı okuyanada kıymet verilmiyor. Devlet okumuş insanlara düşman gözüyle bakıyor. Yöneticilerin gözünde varsa yoksa polis, asker, doktor.. Sanki öğretmene, maliyeciye, yazara, şuna buna hiç ihtiyacı yok bu ülkenin..

  • mms diyorki:

   Canı çıkıyomuş sanki tıp fakültesi okuyo yavru abartma! İki ğniversite bitirip işsiz gezen yüksek lisans yapıp işszi gezenler ne desin sana. Bu ülke böyle kardeşim insanlar fırsat arayacak tabi iki yıllık değil binlerce lise mezunu atandı ne diyeceksin.

 9. Elif diyorki:

  Ben yeni mezun oldum 4 yillik sosyal hizmetler tutmazsa 2 yilligini yazip DGS ile de geçiş yapmayı planliyorum onerirmisnz bi cevap yazarsanz sevinirim.

  • Anonim diyorki:

   kesinlikle öneririm ben okudum şu an -staj yapıyorum dgs aslında güzel çalıştım mı halledilir EA dan alıyor hem sözel hem matematik yapmak lazım ben 212 aldım tercih yaptım stajı bitirmeme rağmen umutluyum olmazsa ek yerleştirmeye de başvuracağım

 10. Ayşe Melek diyorki:

  Bende iki yıllık sosyal hizmet tercih verdim ama şimdi düşünüyorumda hatamı yaptım, hiç bir gelecek vaad etmiyorsa okuyup ne yapacagım 🙁

 11. nurseda diyorki:

  arkadaşlar ben
  sosyal bilgiler öğretmeni mezunuyum sosyal çalışmacı olarak atanabillir miyim

 12. dilay diyorki:

  Yapılan yorumları görünce dayanamadım sosyal hizmet bölümü geleceğin mesleğidir.Boş bir bölüm olsaydı o kadar atama yapılmazdı ayrıca önlisans mezunları sosyal çalışmacı unvanıyla anılır lisans mezunları ise sosyal hizmet uzmanıdır. önlisans mezunu da atanır lisans mezunu da.. İkisine de ihtiyaç var.

  • sedanur diyorki:

   ben sosyal hizmetleri okuyorm lise 4.snftaym kpss snavna girdm puanımz düşk olsada alıyorlarmış bn 60 aldm bi yerlern gelme olasılığı varmır?

 13. yasemin diyorki:

  Ben bu yil basliycam nasipse is imkani vardir umarim tm3ten yazmayi dusunuyorum kcaeli veya amkara turgut ozal istiyorum iyi universiteler bildigim kadariyla unicersite fark eder mi

 14. esen diyorki:

  Herkes bu durumda aci cektigi icin anlamsiz saldirilar da bulunuyor. elbeltde lise mezunu atanacak. siz hic 4 yillik saglik bitirmis yada 4 yillik caniniz cikmis bir üni bitirip hademe vb alt tabaka islere atanmak ister msiiniz ? oldu ozaman hem 4 yillik bitir hemde hademeligi begenme üstüne tut bide o atandi ben atanamadim de azcik sakin olun . herkes üni bitiriyor ama her yere üni mezunu aranmiyor.

 15. elif diyorki:

  Herkes yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışıyorr.lisans mezunları neden önlisans mezunlarını çekemiyor anlam veremiyorum.. Bir şekilde bir yere gelmeye çalışıyoruz.. Mesela benim 10 yıl aradan sonra bir çocukla örgün okumam çok zorr.. Napayım? Vazmıgeçeyim o dönem bazı sebeplerden dolayı okuyamadım,bunun acısı hep içimde hiç olmazsa önlisans bitirip bir üniversite mezunu olurum, sonrasını bitirince düşünürüm..Allahh yeter! Bazı şeylerde nasip işidir unutmamak lazım.bizi zorlayan tek nokta nasipten öteye gitme çabalarıdır.. Birbirimizi kıskanmaya gerek yokk!

 16. özge diyorki:

  arkadaşlar bende önlisans okudum 1 yılın sonunda bıraktım devlet onlısans mezunlarına kadro vermıyo bu sene sınavla 4 yıllık sosyal hızmetler lisans programına kayıt yaptırdım aöf mezunlarının hiç bı farkı olmuyo atamalarda örgun ögretım mezunlarından .uzun zamandır arastıtma yapıyorum gercekten gelecegın meslekı gun gectıkce yenı kadro alanları açılıyo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir