SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI

TANIM

Hava limanları ve terminallerin verimli bir biçimde yönetilmesinden sorumlu, yolcuların güvenli ve rahat bir biçimde seyahat etmelerini sağlayan ve onlara rehberlik eden, gerekli havacılık ve işletme bilgisine sahip kişidir.

GÖREVLER

Havayolu ile yolcu ve yük taşıyan işletmelerde uçağın ulusal ve uluslararası emniyet standartları çerçevesinde;
– Para, malzeme, insan gücü ve uçakların en verimli şekilde kullanılması için yönetim ve kalkış planının hazırlanmasına yardım eder,
– Çalıştığı işletmeye bağlı olan veya olmayan uçak, yük, yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu yapar,
– Uçağın ve yolcunun uçuş saatini ve uçuş numarasını kontrol eder,
– Havalimanlarında yolculara, kendilerinin ve bagajlarının uçağa yerleştirilmesi, tahliye edilmesi ve transfer işlemlerinde refakat eder,
– Yolcuların pasaport, bilet ve bagaj kontrolünü yaparak bagajları ve uçuş saatleri hakkında bilgi verir,
– Uçak yerle irtibata girdiği andan itibaren hava durumu raporlarını alır,
– Uçaktaki yolcu sayısı, yük miktarı ve sınıflamasını yapar,
– Uçağın ne kadar yakıt ve yük alacağını, bagaj miktarını ve yolcu oturma şekillerini tespit edilmesine katkıda bulunur,
– Uçağın varacağı istasyonu bilgilendirir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Telsiz,
– Telefon,
– Bilgisayar,
– Modem, Faks cihazı,
– Printer (Yazıcı),
– Scanner (Tarayıcı),
– Diğer büro malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Sivil hava ulaştırma işletmecisi olmak isteyenlerin;
– Sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı,
– Okuduğunu ve söyleneni anlayabilen,
– Doğru ve çabuk karar verebilen,
– Sabırlı ve sakin,
– Başkalarını etkileyebilen ve insanlarla etkili iletişim kurabilen,
– İkna yeteneği gelişmiş,
– İşbirliğine açık,
– Sorumluluk duygusu gelişmiş,
– Dikkatli ve tedbirli
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği meslek elemanı, havaalanları ve havayolu işletmelerinde çalışır. Çalıştığı bölüme göre büro ortamında, masa başında oturarak mesleğini icra edebileceği gibi, uzun süre ayakta çalışması da söz konusudur. Çalışma şekli tam gün veya vardiyalı olabilmektedir. Çalışırken meslektaşları, yolcular, uçak personeli ve diğer çalışanlarla sürekli iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Sivil hava ulaştırma işletmeciliği meslek elemanı; özel ve kamu havayolu şirketlerinde, uçuşla ilgili tüm organizasyonlarda (planör, balon vs), havaalanlarında, lojistik firmalarında, seyahat ve turizm acentelerinde, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünde, ulaşım alanında faaliyet gösteren turistik seyahat işletmelerinde çalışma olanağı bulur.
Günümüzde havacılık sektörü sürekli gelişmekte olduğundan, bu alanda çalışacak yetenekli, özel eğitimli, birden fazla yabancı dil bilgisine sahip meslek mensuplarının iş bulmada pek zorlanmayacağı söylenebilir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

– Atatürk Üniversitesi Erzurum Meslek Yüksekokulu,
– Erzincan Üniversitesi Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu,
– Muğla Üniversitesi Dalaman Meslek Yüksekokulu,
– İlke Eğitim Sağlık Vakfı (Nevşehir) Kapadokya Meslek Yüksekokulu “Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

– A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Ticaret Meslek Liselerinin Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Dış Ticaret, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Satış Yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği ve Ticaret bölümü mezunları ile Ticaret Liselerini alan ayrımı olmadığı dönemde bitirenler, “Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşulları sağlamaları halinde yerleştirilebilirler.
– Meslek Liselerinin yukarıda sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız geçiş sonunda kontenjan açığı kalırsa, açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanına göre yerleştirilebilirler. Bunun için bu bölüme girmek isteyenlerin ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Eşit Ağırlık 1(EA-1) puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Yabancı dil hazırlık eğitimi verilen meslek yüksekokullarında ise 3 (1+2) yıldır. Bu eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.

Eğitimin I. yılında;
I. Dönem :Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi1, Türk Dili1, İngilizce1, İletişim, Uçuş Teorisi, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Yer Hizmetleri ve Ramp1, Sivil Havacılığa Giriş, Yolcu Hizmetleri1, Meteoroloji,
II. Dönem :Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi2, Türk Dili2, İngilizce2, Havacılık İşletmelerinde Örgütsel İletişim, Veri Tabanı Uygulamaları, Yer Hizmetleri ve Ramp2, Yolcu Hizmetleri2, Havaalanı ve Havaalanı Donanımları, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Havayolu İşletmeciliği,
Eğitimin II. yılında;
I. Dönem:Temel Harekat, Rezervasyon-Biletleme1, Seyahat Acentacılığı, Haberleşme ve Seyrüsefer Sistemleri, Mesleki Yabancı Dil1, İlk Yardım ve Sağlık Bilgisi1, İkram ve Servis Teknikleri, Turizm Coğrafyası, Anadolu Uygarlıkları, Özel İlgi Turizmi, İnsan Kaynakları Yönetimi,
II. Dönem:Havacılık İşletmelerinde Muhasebe, Rezervasyon-Biletleme2, Havacılık Güvenliği, Hava Trafik Kuralları ve Hizmetleri, Mesleki Yabancı Dil2, İlk Yardım ve Sağlık Bilgisi2, Yönlendirilmiş Çalışma, Rekreasyon ve Animasyon, Turizm ve Çevre, Girişimcilik ile Sanat Tarihi dersleri okutulur.
Ayrıca, 60 iş günü havaalanlarında staj yapma zorunluluğu vardır.

MESLEKTE İLERLEME

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) müracaat edip, bölüm için gerekli puanı alarak tercih etmeleri halinde Lojistik Yönetimi, Seyahat İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ile Ulaştırma ve Lojistik lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

– Mesleki eğitim süresince isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu öğrenim kredisi ve yurt hizmetlerinden faydalanabilirler. Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının sağladığı burslardan yararlanabilirler. Staj süresince öğrenciler, işyerlerinin belirleyeceği miktarda ücret alabilirler.
– Kamu sektöründe çalışanlar teknik hizmetler sınıfından ücret almakta ve yıllık artışlardan faydalanmaktadır.
– Özel sektörde çalışanların ücretleri ise firmalara göre değişiklik göstermektedir. Çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine, yetenek, hizmet süresi, bilgi ve deneyime göre asgari ücretle asgari ücretin 4 katına kadar kazanç elde edebilirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

 • sivil hava ulaştırma işletmeciliği maaşı (2541)
 • sivil hava ulaştırma işletmeciliği maaşları (2416)
 • sivil hava ulaştırma işletmeciliği maaş (1201)
 • sivil havacılık maaşları (681)
 • sivil hava ulaştırma işletmeciliği ne kadar maaş alır (350)
 • sivil hava ulaştırma işletmeciliği ne iş yapar (344)
 • sivil hava ulaştırma işletmeciliği 2 yıllık iş imkanları (326)
 • sivil havacılık ulaştırma işletmeciliği maaş (308)
 • sivil hava ulaştırma işletmeciliği nedir (270)
 • sivil havacılık işletmeciliği maaşları (233)

SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI için 6 cevap

 1. tuğba okutan diyorki:

  evet arkadaşlar havacılıkta çok para var ama ne yazık ki sivil hava ulaştırma işletmeciliği okuyan öğrencilere düşen çok az miktar. Kısacası işe başlarken 1500 lira ile başlarsınız en yüksek 2000 tl ye ulaşabilirsiniz. Ama işsiz kalma ihtimaliniz 0 dır.

 2. kadir diyorki:

  2 yılık bitirdikten sonra hemen iş imkanı bulabilrmisin

 3. BİR BÜYÜK diyorki:

  Gençler mezuniyet sonunda staj yaptığınız yerdeki performansınız ve iyi ilişkileriniz iş bağlantılarınızı kolaylaştırabilir.Brüt maaş 1700 civarı fakat size verilecek net1200-1300 tl civarında bir maaşla çalışmaya başlayabilirsiniz.(Aslında belirttiğim maaş İstanbul da geçerli)Başlangıç için fena görünmüyor demeyin.Şehir İstanbul olunca bu maaş açlık sınırıdır.Çünkü 1+1 veya 2+1 gibi 50-70 metrekarelik bir dairenin kirası 700 tl oluyor.Ayrıca150 civarı apt aidatı var. Eee kış da var .Isınma için 300 verdin mi kalanı telefon faturası olur mu bilmem.İŞte bu durumda ya bir ev arkadaşı bulmalı ya da bir yıl boyunca sıkı çalışıp işyerinde rüştünü ispatlayıp maaşını 2000 e çıkarıncaya dek ANABABA BANK tan öğrenci desteği almaya devam.Ülkenin hali bu yüksek hayallerle girdiğiniz bölümden mezun olduğunuzda gerçek bir hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız mutlaka demek artık sinirimi zıplatıyor İNGİLİZCENİ konuşturacaksınız.Ayrıca baka bir dil daha mutlaka en köü ihtimalle orta düzeyde olmak zorunda.Ha birde kazandığınız üniversitede mutlaka kamu yönetimi vb bir yan dal yapın.Üniversiteyi kazanmanın verdiği rahatlık tuzağına düşmeyin.Bu sene değil seneye yaparım derseniz hep bir sonraki seneye kalır.Unutmayın fark yaratmazsanız 1200e e mecbur hissedersiniz.Bölüm aslında oldukça zevkli,temiz ortam.servis ve bir öğün ücretsiz.Kapalı ve sıkıcı bir ortam değil,genellikle vardiyalı çalışılıyor.Vardiya sistemi aile hayatı için biraz sıkıntı tabi.Unutmayı her mesleğin zorluğu var.moralinizi yüksek tutun bunları yeni mezun birisinin yakını olarak yazıyorum.Aslında benim için çok heyecan verici eğlenceli bir iş.

 4. absd diyorki:

  ingilizcenınız güzel bir torpiliniz yoksa bu bölümden umutlanmayın gençler bir mezun olarak tavsiyem

 5. ali diyorki:

  arkadaşlar ben ticaret son sinifim. bu bölümü istiyorum yalnız ingilizcem o kadar ıyı değil . sizce ne yapmalıyım ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir