SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI

TANIM

Turistik amaçlı, ulaştırma, konaklama, gezi, spor ve eğlence hizmetleri veren işletmelerde seyahat işletmecisi tarafından planlanan işleri yürüten meslek elemanıdır.

GÖREVLER

– Turistlerin; ulaşım, konaklama, gezi, alışveriş, spor ve eğlence gibi ihtiyaçlarının seyahat işletmecisi tarafından planladığı şekilde karşılanmasını sağlar,
– Yerli ve yabancı turistlere yönelik yurt içi ve yurt dışı turlar organize eder, seyahat işletmecisi tarafından planladığı şekilde pazarlamasını yapar,
– Türkiye’ye gelen yabancı grupların veya yurt dışına gidecek olan yerli grupların tur programlarını seyahat işletmecisi gözetiminde yönetir,
– Rezervasyon ve biletleme işlemlerini yapar (rezervasyona esas olacak detayları tespit eder, yolcunun bütçesine uygun ücreti hesaplayarak bileti düzenler),
– Müşterilerin beğenilerini alır ve şikayetlerini dinler,
– Biletlerini sattığı yurt içi ve yurt dışı gezi plan ve programları hakkında (yol, konaklama, mola noktaları vb.) müşterileri bilgilendirir,
– Müşterilerin, seyahatleri ile ilgili, havaalanı, gümrük, vize ve benzeri işlemlerinde yardımcı olur,
– İşletmenin müşteri hizmetlerinden doğan ödeme ve tahsilatla ilgili muhasebe kayıtlarını tutar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Faks, telefon, bilgisayar,
– Fotokopi ve diğer büro malzemeleri,
– Gezi ve tur programları,
– Seyahat ve turizmle ilgili yayınlar, yasalar, yönetmelikler vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Seyahat İşletmeciliği Meslek Elemanı olmak isteyenlerin;
– Sosyal bilimlere ilgi duyan,
– İnsanlarla iyi iletişim kurabilen,
– Girişimci, yeniliklere açık,
– Yaratıcı, dikkatli ve ayrıntıları algılayabilen,
– Bir işi planlayıp uygulamaya koyabilen
kimseler olması gerekir.
Bir veya iki yabancı dil, bilgisayar program dillerini bilme, turizm tarihi ve turistik yerleri hakkında genel kültür bilgisi meslekte başarıyı arttırıcı etkenlerdir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları genellikle büro ortamında çalışırlar. Ancak, tur programları için seyahate çıkabilirler. Tur operasyonlarında zaman ve müşteri yönetimi esas olduğundan stres altında çalışılmaktadır. Turizm Bakanlığı yetkilileriyle, yerli ve yabancı turistlerle, turist rehberleriyle, seyahat şirketleriyle iletişim halinde çalışırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları; turizm seyahat acentelerinde, turizm bürolarında, turistik gemilerde, tur operatörlerinin yanında, hava, deniz, kara ve demiryolu ulaşım alanlarında faaliyet gösteren turistik seyahat işletmelerinde çalışma olanağı bulabilirler ve buralarda tur operatörü veya rehber olarak çalışabilirler.

Turizm, değişime ve gelişime çok açık bir sektördür. Gelişen sektörle birlikte insanların tatil anlayışında gelişmeler olmaktadır. Daha önce deniz kıyıları ile sınırlanmış olan sektör; dağ turizmi, orman kampingleri gibi alanlara kaymaya başlamış, yat turları, kongre, konferans, fuar organizasyonları gibi daha özel organizasyonlara gereksinim artmıştır. Doğal olarak alanda çalışacak yetenekli, özel eğitimli, birden fazla yabancı dil bilgisine sahip meslek elemanlarının iş bulma şansı daha yüksektir. Ayrıca işleriyle ilgili alanlarda kendi işyerlerini açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, aşağıda adı verilen üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının ”Seyahat ve Tur İşletmeciliği”, “Seyahat İşletmeciliği”, “Seyahat İşletmeciliği ve Tur Operatörlüğü” bölümlerinde verilmekte iken, bu bölüm adlarının “Turizm ve Seyahat İşletmeciliği” olarak değişmesi nedeniyle, ”Seyahat ve Tur İşletmeciliği”, “Seyahat İşletmeciliği”, “Seyahat İşletmeciliği ve Tur Operatörlüğü” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ”Seyahat ve Tur İşletmeciliği”, “Seyahat İşletmeciliği”, “Seyahat İşletmeciliği ve Tur Operatörlüğü” bölümlerinin eğitiminin verildiği zamanda araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek eğitimine başlayabilmek için;
– Lise ve dengi okul mezunu olmak,
– Merkezi sistemle yapılan (ÖSS) Öğrenci Seçme Sınavında yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almak gereklidir.
Meslek liselerinin;
– Ağırlama ve Gıda Teknolojisi, Otelcilik ve Turizm, Servis/ Servis Hizmetleri, Seyahat Acentacılığı,Turizm,
– Turizm Endüstrisi Servis Hizmetleri
bölümlerinden mezun olanlar Meslek Yüksekokullarının Seyahat İşletmeciliği”, “Seyahat ve Tur İşletmeciliği”, “Seyahat İşletmeciliği ve Tur Operatörlüğü” Ön Lisans programlarına başvurduklarında, Ortaöğretim başarı puanları 0,65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır.

Ege Üniversitesi Çeşme MYO. ile Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO’da 1 yıl süreli zorunlu “İngilizce Hazırlık Programı” uygulanmaktadır. İngilizce Yeterlik Sınavına başaranlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar, Mersin Üniversitesi Anamur MYO. İle Aydıncık MYO.’da isteyen öğrencilere kontenjan dahilinde “Almanca Hazırlık Programı” uygulanmaktadır. Hazırlıkta geçen süre eğitim süresine dahil değildir.

“Seyahat İşletmeciliği” programında eğitim süresince; Hukuk, Ekonomi, İşletme, Muhasebe, Ticari Matematik, Ulusal ve Uluslararası Turizm Ekonomisi, Turizm Sosyolojisi, Mesleki İngilizce, Haberleşme Sistemleri, Seyahat İşletmeciliği, Ulaşım Sistemleri ve Biletleme, Bilgisayar, Tur Operatörlüğü Meslek Dersi, Turizm Mevzuatı, Yönetim İlkeleri gibi dersler okutulur. 1. ya da 2. sınıfta 2 aylık yaz stajını anlaşma yapılan seyahat işletmelerinde yaparlar.

MESLEKTE İLERLEME

Kişisel yetenek ve performansa bağlı olarak seyahat acentesi müdürlüğü, tur operatörlüğü, tur yöneticiliği, müzik, festival, program vb. organizatörü, seyahat danışmanlığına yükselebilir.

Yüksekokulların, “Seyahat İşletmeciliği”, “Seyahat ve Tur İşletmeciliği”, “Seyahat İşletmeciliği ve Tur Operatörlüğü” Ön Lisans programlarını tamamlayanlar, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı olmaları halinde;
– Seyahat İşletmeciliği,
– Turizm İşletmeciliği,
– Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği,
– Turist Rehberliği,
– Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik,
– Turizm ve Otel İşletmeciliği
bölümlerinde, lisans tamamlama programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

İsteyen öğrenciler, daha sonra geri ödemek koşuluyla Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun harç ve öğrenim kredi imkanlarından yararlanabilirler. Ayrıca diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının burs imkanlarından yararlanabilirler.

Staj süresince öğrenciler, işyerinin belirleyeceği miktarda ücret alabilirler.

Eğitim sonrası kazanç çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine göre değişmektedir. Deneyim, hizmet süresi ve bulunulan konuma paralel olarak ücret artmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Meslek elemanları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • seyahat işletmecisi maaşı (13)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir