RAYLI SİSTEMLER YOL TEKNİKERİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


RAYLI SİSTEMLER YOL TEKNİKERİ

TANIM

Demir yollarında yol alt yapısı, bakımı üst yapı tekniği ve bakımı, demiryolu döşenecek alanda traverslerin, demiryollarının döşenmesi, bağlantıların ve geçitlerin yapılması, demiryollarının bakımı ve onarımı ile ilgili işleri inşaat veya makine mühendisinin gözetiminde yapan kişidir.

GÖREVLER

– Teçhizatın genel kontrolünü yapar,

– Demiryolu hattı güzergahını kontrol eder,

– Rayları, ray bağlantılarını ve ray yastıklarını kontrol eder,

– Traversleri ve travers bağlantılarını kontrol eder,

– Balastı kontrol eder,

– Makasları kontrol eder,

– Demiryolu hattı döşeme işlemlerini yapar,

– Demiryolu hattı bakım ve onarım işlemlerini yapar,

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Yol inşası için yol makineleri (ray döşeme makinesi, balast serme ve temizleme makinesi, buraj makinesi vb.)

– Ray, travers, bağlantı elemanları

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Raylı sistemler yol teknikeri olmak isteyenlerin;

– Fizik ve matematik derslerine ilgili ve bu alanlarda başarılı,

– Mekanik yeteneği gelişmiş,

– Herhangi bir vücut özrü (engeli) olmayan,

– Yönergeyi izleyebilen,

– Dikkatli, tedbirli ve sabırlı,

– Çabuk ve doğru karar verebilen

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Raylı Sistemler Yol Teknikerleri çalışmalarını genellikle açık havada, soğuk, sıcak, yağışlı hava koşullarında yürütürler. Görevi yaparken dikkatsizlik önemli kazalara ve çok büyük mali kayıplara yol açabilir. Görev yaptığı kimselerle ekip halinde ve koordineli olarak çalışırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Demiryolu ulaşımının güvenli ve hızlı olması, ayrıca bu konunun ülke ekonomisi ile endüstrileşmesinde gittikçe artan bir öneme sahip olması, son yıllarda ülkemizde de bu konuya daha ciddi yaklaşılmasına neden olmuştur. Tüm dünyada demiryolu ulaşımının giderek hızla gelişmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyona yönelik yeni uygulamalar, geçmiş yıllara göre daha karmaşık hale gelen demiryolu trafiğinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin önemini de artırmıştır.

– Meslek elemanları TCDD Genel Müdürlüğü ve bazı Büyükşehir belediyelerince taşeron firmalara verilen metro ve tramvay yapımı işleri bu meslekte çalışma alanlarıdır.

– Raylı sisteme yönelik toplu taşıma uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılması durumunda bu meslekte iş bulma olanağı daha da artacaktır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi,

– Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) Porsuk Meslek Yüksekokulu,

– Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksekokulu

“Raylı Sistemler Yol” önlisans programında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin; Raylı Sistemler Teknolojisi, Cer (Demiryolu), Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletmecilik (Demiryolu), Tesisler (Demiryolu), Yol (Demiryolu), Alt Yapı, Alt Yapı (İnşaat), İnşaat, İnşaat Teknolojisi, İnşaat-Üst Yapı, Üst Yapı, Üst Yapı-İnşaat, Yapı, Yapı (Kagir-Ahşap), Yapı Ressamlığı, Yapıcılık bölümlerinden mezun olanlar “Raylı Sistemler Yol ” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yâda liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile bu programa yerleştirilebileceklerdir. Bunun için kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitimi liseden sonra 2 yıldır. 2 yıllık (4 yarıyıl) eğitim boyunca öğrenciler aşağıda yer alan dersleri almaktadırlar.

1.Yarıyılda; Temel Bilgi Teknolojisi, Matematik I, Raylı Sistem Bilgisi, İş Güvenliği, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri 1, Teknik Resim,

2. Yarıyılda; Matematik II, Statik Mukavemet, Raylı Sistem Trafiği, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri II, Yapı Malzemeleri, Topografya,

3. Yarıyılda; Zemin Mekaniği, Kent İçi Raylı Ulaşım Sistemleri I, Yol Alt Yapısı ve Bakımı, Yol Makineleri, Köprüler ve Tüneller,

4. Yarıyılda; Kent İçi Raylı Ulaşım Sistemleri II, Üst Yapı Tekniği ve Bakımı, Ray Kaynağı, Yol Projesi ve Demiryolu Tekniği,

Bunun yanı sıra 1. yılın 1. ve 2. yarıyıl dönemlerinde, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil, Beden Eğitimi gibi kültür derslerini öğrenirler.

Öğrenciler Personel Bilgisi, Genel Elektrik Elektronik Bilgisi, Genel Raylı Sistem İşletmeciliği, Genel Makine Bilgisi, Demiryollarının Tarihi Gelişimi, Yol Geotekniği gibi mesleki dersleri seçmeli ders olarak okumaktadırlar. Ayrıca, 30 iş günü staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

“Raylı Sistemler Yol” önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde; İnşaat Mühendisliği, Yapı Öğretmenliği, Yapı Tasarım Öğretmenliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler.

Kamu sektöründe istihdam edilenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabiidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir. Ortalama olarak net asgari ücretin 1-1,5 katı civarında ücret almakta olup, belirli dönemlerde yapılan artışlardan faydalanmaktadırlar.

Özel sektörde görev yapan teknikerlerin ücretleri firmalara göre değişmekle birlikte, ilk işe başlayışta net asgari ücretten biraz fazla olmaktadır. Çalışılan süre arttıkça ve verilen hizmetin niteliğine göre ücret de artmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,

– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,

– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • raylı sistemler işletmeciliği maaşları (166)
  • raylı sistemler mühendisliği maaşı (117)
  • raylı sistemler işletmeciliği iş imkanları (114)
  • raylı sistemler işletmeciliği maaş (108)
  • raylı sistemler yol teknolojisi maaşları (104)
  • rayl sistemler (49)
  • raylı sistemler yol teknolojisi (46)
  • raylı sistemler makine teknolojisi maaşları (43)
  • raylı sistemler teknikerliği bölümü (38)
  • raylı sistemler teknikerliği nedir (35)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir