RAYLI SİSTEMLER ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNİKERİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

RAYLI SİSTEMLER ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNİKERİ

TANIM

Demiryollarında enerji tesisleri, elektrikli işletme tesisleri ile santrallerin ve sinyalizasyonun, kent içi raylı ulaşım sistemlerinin elektrik ve elektronik aksamının ayarlarını ve düzenli kontrolünü, bakım ve onarımını, sistemin her zaman aktif halde tutulma işlemini yapan kişidir.

GÖREVLER

– Gelen arıza bildirimi üzerine arızanın türüne göre gerekli aletleri temin ederek arıza mahalline gider,

– Araştırma, inceleme ve ölçümler (empedans, akım, gerilim, frekans vb.) yaparak arızanın kaynağını ve yerini tespit eder,

– Sorumluluk alanına giren önem ve büyüklükteki arızaları gidermek amacıyla yetkisi dâhilinde enerjiyi kesip arızayı giderme yolunu seçer,

– Sorumluluk alanını aşan arızalarda kendi üstlerine gerekli bilgileri verir,

– Sinyalizasyon sisteminin ve kataner sisteminin bakım ve onarımın yapar.

– Periyodik bakım ve kontrol işlemlerini yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Elektrik tesislerinin kontrolü için gerekli olan çeşitli elektrik ölçü aletleri (voltmetre, ampermetre, avometre, mikrometre, kompresör vb.)

– Elektrik tesislerinin yapım, bakım ve onarımlarında kullanılan malzeme, el takımları, anahtar takımları el ölçme elemanları, test cihazları vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknikeri olmak isteyenlerin;

– Fizik ve matematik derslerine ilgili ve bu alanlarda başarılı

– Mekanik yeteneği gelişmiş,

– Herhangi bir vücut özrü (engeli) olmayan,

– Yönergeyi izleyebilen,

– Dikkatli, tedbirli ve sabırlı,

– Çabuk ve doğru karar verebilen

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknikerleri çalışmalarını, işin niteliğine göre hem kapalı mekanlarda hem de açık havada kalabalık, soğuk, sıcak, yağışlı hava koşullarında yürütürler. Görevi yaparken dikkatsizlik önemli kazalara ve çok büyük mali kayıplara yol açabilir. Görev yaptığı kimselerle ekip halinde ve koordineli olarak çalışırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

– Demiryolu ulaşımının güvenli, hızlı olması ve ülke ekonomisi ile endüstrileşmesinde giderek artan bir öneme sahip olduğu son yıllarda ülkemizde de anlaşılmıştır. Tüm dünyada demiryolu ulaşımının giderek hızla gelişmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyona yönelik yeni uygulamalar, geçmiş yıllara göre daha karmaşık hale gelen demiryolu trafiğinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin önemini de artırmıştır.

– Meslek elemanları TCDD Genel Müdürlüğü ve bazı Büyükşehir belediyelerince taşeron firmalara verilen yeraltı treni ve tramvay yapımı işleri bu meslekte çalışma alanlarıdır.

– Raylı sisteme yönelik toplu taşıma uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılması durumunda bu meslekte iş bulma olanağı daha da artacaktır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, Anadolu Üniversitesi Porsuk Meslek Yüksekokulu (Eskişehir) “Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknolojisi” programında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin; Elektrik, Elektronik, Elektrik- Elektronik, Elektrik Tesisat ve Pano Monitörlüğü, Elektromekanik Taşıyıcılar, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Raylı Sistemler Teknolojisi, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Mekanik, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik), Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Mekanik/Makine), Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, Mekatronik, Otomatik Kumanda, Telekomünikasyon, Tıp Elektroniği, Uçak Bakım Teknisyenliği ve Elektroniği, Uçak Bakımı ve Elektroniği, Uçak Elektroniği, Cer (Demiryolu), Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletmecilik (Demiryolu), Tesisler (Demiryolu), Yol (Demiryolu) bölümlerinden mezun olanlar “Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknoloji” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile bu programa yerleştirilebileceklerdir. Bunun için kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY–1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitimi liseden sonra 2 yıldır. 2 yıllık (4 yarıyıl) eğitim boyunca öğrenciler aşağıda yer alan dersleri almaktadırlar.

1. Yarıyılda; Temel Bilgi Teknolojisi, Matematik I, Raylı Sistem Bilgisi, İş Güvenliği, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri I, Teknik Resim,

2. Yarıyılda; Matematik II, Raylı Sistem Trafiği, Devre Analizi, Ölçme Tekniği, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri II,

3. Yarıyılda; Kent İçi Raylı Ulaşım Sistemleri I, Enerji Tesisleri, Elektrik İşletme Tesisleri I, Haberleşme Teknolojisi, Elektronik,

4. Yarıyılda; Kent İçi Raylı Ulaşım Sistemleri II, Elektrik İşletme Tesisleri II, Demiryolu Haberleşmesi, Santral Teknolojisi, Sinyal Tekniği,

Bunun yanı sıra 1. yılın 1. ve 2. yarıyıl dönemlerinde, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Türk Dili, Yabancı Dil gibi kültür derslerini alırlar.

Öğrenciler Personel Bilgisi, Genel Yol Bilgisi, Genel Raylı Sistem İşletmeciliği, Genel Makine Bilgisi, Demiryollarının Tarihi Gelişimi, Bilgisayar destekli devre Analizi, Topografya gibi mesleki dersleri seçmeli ders olarak okumaktadırlar.

Ayrıca, 30 iş günü staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

“Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi” önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde; Elektrik Mühendisliği, Elektrik Öğretmenliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, Fizik, Telekomünikasyon Mühendisliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler.

Kamu sektöründe istihdam edilenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabiidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir. Ortalama olarak net asgari ücretin 1-1,5 katı civarında ücret almakta olup, belirli dönemlerde yapılan artışlardan faydalanmaktadırlar.

Özel sektörde görev yapan teknikerlerin ücretleri firmalara göre değişmekle birlikte, ilk işe başlayışta net asgari ücretten biraz fazla olmaktadır. Çalışılan süre arttıkça ve verilen hizmetin niteliğine göre ücret de artmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,

– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Bilgi Merkezi,

– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube

müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • raylı sistemler elektrik ve elektronik teknolojisi (1478)
  • raylı sistemler elektrik ve elektronik teknolojisi ne iş yapar (262)
  • raylı sistemler elektrik ve elektronik teknolojisi maaşları (261)
  • raylı sistemler maaşları (197)
  • raylı sistemler elektrik ve elektronik teknolojisi iş imkanları (150)
  • raylı sistemler elektrik-elektronik teknolojisi (102)
  • raylı sistemler elektrik ve elektronik teknolojisi nedir (89)
  • raylı sistemler elektrik-elektronik teknolojisi maaşları (80)
  • raylı sistemler yol teknolojisi ne iş yapar (76)
  • Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü (69)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>