RADYO-TV TEKNİSYENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

RADYO-TV TEKNİSYENİ

TANIM

Radyo yada televizyonda yayınlanacak bir programın tasarı aşamasından yayın aşamasının sonuna kadar tüm evrelerde çalışan teknik ara elemandır.

GÖREVLER

– Senaryo yazımda görev alabilir,
– Film veya manyetik kayıt yapan cihazlarla görüntü-ses kaydı ve çekimi yapılabilir,
– Yönetmenin kontrolünde; yönetmen yardımcısı ve diğer çekim ekibi arasında koordinasyonu sağlar,
– Yapılan çekimleri senaryoya uygun kurgular, kurgu sonrasında çift kanala senaryoya uygun ses kaydı yapar,
– Stüdyo ses ve ışık mühendislerinin kontrolünde çekimle ilgili ses ve ışık sistemini düzenler,
– Kullanılan malzemeyi çekime hazırlar,
– Çekim öncesi ve sonrası kullanılan malzemenin koruyucu bakımını yapar,
– Çekim sırasında ses kaydını kontrol eder,
– Çekim sırasında gerekli ışık düzenlemelerini yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Kamera (Betacam,Vhs, SVHS, Dvcam), tripot, dolly, spider (örümcek), a/b roll edit ünitesi (betacam, svhs), monitör, video, reji masası, ses mikseri, cd deck, kaset deck md, vcd player, mikrofon (kablolu, telsiz, yaka mikrofonları), mikrofon mikseri, bilgisayar animasyon ve kurgu programları, fotoğraf makinesi, audio (ses), video (görüntü) kabloları, çeşitli adaptörler (jack, BNC, XLR vb.), amplifikatör, hoparlör, ışık seti.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Radyo-TV Teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Yönergeleri anlayıp uygulayabilen,,
– İnsanlarla iyi iletişim kurabilme ve insanları ikna edebilme yeteneğine sahip,
– Gözü ve elini eşgüdümlü kullanabilen,
– Estetik görüşe sahip, yaratıcı,
– Girişken,
– İşbirliğine açık,
– Titiz, düzenli ve disiplinli
kimseler olmaları gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları çalışmalarını hem kapalı mekanlarda (stüdyolarda ve çok değişken ortamlarda çalışmaları sözkonusu olabilmektedir) hem de açık havada yürütürler. Görevini diğer çalışanlarla etkileşimde bulunarak eşgüdüm halinde yürütmek durumundadır. İş hem aletlerle, hem de insanlarla ilgilenmeyi gerektirmektedir. Hareketli bir hayattan ve değişkenlikten hoşlanan kişiler bu meslekte mutlu olabilirler. Çalışma saatleri düzenli değildir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bölümden mezun olanlar yayıncılık sektöründe istihdam edilmek üzere gerekli olan mesleki ve teknik bilgi ve beceri kazanırlar. Radyo televizyon kuruluşlarında ara teknik eleman olarak çalışabilirler. Kamera, kurgu, mikser, reji masası gibi yayıncılık için gerekli olan tüm cihazları kullanırlar. Bu cihazların bağlantılarını yapabilirler. Radyolarda program yapımcılığı DJ’lik gibi görevleri yapabilirler. Okulda aldıkları eğitim gereği senaryo yazarlığı, muhabirlik, yönetmenlik gibi alanlarda da çalışabilecek potansiyele sahiptirler. Ancak piyasadaki yaygın uygulama bu alanlar için yüksekokul ya da fakülte mezunu olma koşulu aranmakta, bu koşul teknik liselerin radyo televizyon bölümünden mezun öğrencileri mağdur bırakmaktadır. Temel mesleki ve teknik bilgilerle donatılan bu öğrenciler kendilerine şans tanındığı zaman iletişim sektörünün her alanında başarılı olabilirler. Okulda gördükleri uygulamalı dersler onları iletişimciliğe her yönüyle hazırlamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi
– Ankara Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi,
– İstanbul Ticaret Odası Anadolu Teknik Lisesi,
– İzmir Çınarlı Anadolu Teknik Lisesi,
– Diyarbakır Türk Telekom ATL,
– Eskişehir Türk Telekom ATL,
– Malatya Şehit Kemal Özalper ATL,
ve Anadolu İletişim Meslek Liselerinin Radyo-Tv bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için;
– İlköğretim okulu mezunu olmak,
– Orta öğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında başarılı olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Anadolu Teknik Liselerinde birinci yılı hazırlık olmak üzere toplam beş yıl eğitim verilir. Hazırlık dersleri radyo televizyon bölümü için ingilizce veya japonca dillerinde verilmektedir. Hazırlık dahil olmak üzere dördüncü sınıfın sonunda öğrenciler diploma alma ve üniversite sınavına girme hakkını kazanır. Dördüncü yılın sonunda mezun olan öğrenciler meslek lisesi mezunu olurlar. Beşinci yıl isteğe bağlıdır. Beşinci yıla devam eden öğrenciler Anadolu Teknik Lisesi mezunu olurlar.
Okulun Anadolu Teknik Lisesi olması nedeniyle, meslek derslerinin yanında genel liselerde uygulanan kültür dersleri müfredatı aynen uygulanır. Beş yıl süresince derslerin %40’ını Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Tarih, Coğrafya, Resim, Müzik, Felsefe, Psikoloji gibi kültür dersleri oluşturur. Meslek dersleri 9. sınıftan itibaren verilmeye başlar. Fotoğrafçılık, Ses Görüntü Kayıt Cihazları, Elektrik Elektronik Bilgisi bu sınıfta verilir. Onuncu sınıflarda Kitle İletişim Araçları, Temel Gazetecilik, Radyo Televizyon Program Yapımı, Film Tv. Temel Kavramları, Alıcılar-Vericiler, Diksiyon Radyo Televizyon program uygulamaları on birinci sınıfta Radyo Televizyon Haberciliği, Senaryo Yazımı, Reklam Tasarımı ve Tanıtma Yöntemleri, Sinema Tarihi, Radyo Televizyon program uygulamaları on ikinci sınıfta ise yine Radyo Televizyon Haberciliği dersi verilir. Radyo Televizyon Program Yayın Uygulamaları ise 10., 11., 12. sınıflarda sırasıyla 5, 8 ve 24 saat olarak verilmektedir. Uygulamalı dersler okulda bulunan stüdyolarda gerçekleştirilir.
Anadolu İletişim Meslek Liselerinin Radyo-TV bölümü ise 4 yıl sürelidir. Bu bölümde öğrencilere Radyo-TV Program Yapımı, Radyo-TV Program Türleri, Radyo-Televizyon Haberciliği, Temel Elektronik Bilgisi, Ses ve Görüntü Kayıt Cihazları, Radyo-TV Uygulamaları vb. dersler okutulmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin Radyo-Tv bölümünden mezun olanlar Fotoğrafçılık, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler (Halkla İlişkiler Açıköğretim), ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim ve Halkla İlişkiler, Radyo ve Televizyon Yayımcılığı, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Televizyon ve Radyo Programcılığı, Televizyon Yapım ve Yönetimi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Ayrıca Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Çalıştıkları işyerinde idari kadrolarda görev alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Mesleki eğitim kanununa göre öğrenciler işyerinde yapılan uygulamalı eğitimde, asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret almaktadırlar. İşletmelerde eğitim gören öğrenciler iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanmakta olup, sigorta pirimleri Milli Eğitim Bakanlığınca ödenmektedir.

İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkanlardan faydanırlar,

Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumu’nca karşılanır.

Eğitim sonunda teknisyen olarak işe başlayan bir kişi en az asgari ücretin iki katı oranında gelir elde eder.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • radyo ve televizyon teknolojisi nedir (111)
  • radyo ve televizyon teknolojisi ne iş yapar (55)
  • radyo televizyon teknolojisi ne iş yapar (46)
  • radyo ve televizyon teknolojisi maaşları (37)
  • radyo tv teknisyenliği (37)
  • radyo tv maaşları (34)
  • radyo televizyon teknolojisi nedir (32)
  • radyo ve televizyon teknolojisi iş olanakları (16)
  • radyo tv teknisyenliği maaşı (3)
  • radyo-tv teknisyenliği maaşı (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>