MOTOR TEKNİSYENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

MOTOR TEKNİSYENİ

TANIM

Benzin veya dizel yakıtı ile çalışan araçların, motorlarının ayar, bakım ve onarımında çalışan kişidir.

GÖREVLER

– Sabit ve hareketli motor parçalarını tanır, çalışmasını bilir, karakteristiklerini inceler, motordan söker, kontrollerini, gerekli ise tamirini ve onarımını yapar ve yerine takar,
– Motorda arıza varsa kaynağını saptar ve onarır,
– Motorun düzenli bakımını ve ayarlarını yaparak aşırı yakıt tüketimini önler, verimli, sessiz ve sarsıntısız çalışmasını sağlar,
– Taşıtı yol testine hazırlar, yol testini yapar,
– Teknik raporlar hazırlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Motor parçalarını söküp takmak için kullanılan el takımları,
– Matkap tezgahı, el breyzi,
– Motor test cihazları,
– Ölçme aletleri,
– Temizlik aletleri ve deterjanları,
– Bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Motor teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme,
– El ve gözü eşgüdüm halinde kullanabilme,
– Mekanik ilkeleri kavrayabilme gücüne sahip,
– Görme ve işitme organları, elleri sağlam,
– Dikkatli ve sabırlı
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Motor teknisyenleri genellikle otomobil tamirhanelerinde ve servislerinde çalışırlar. Çalışma ortamı kapalı, kirli, yağlı ve pis kokuludur. Pazar günleri hariç haftanın her günü çalışılır, çalışma temposu ağırdır. Motor teknisyenleri birinci derecede alet ve motorlarla ilgilidir. İşyerinde diğer çalışanlarla ve müşterilerle iletişimde bulunurlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Oto tamirhanelerinde ve servislerde, taşıt fabrikalarında, kamu kuruluşlarında teknisyen olarak ve kendi işyerlerinde çalışma olanağına sahiptirler. Ülkemizde, sanayinin önemli bir kısmı,otomotiv yan sanayii olarak faaliyet göstermektedir ve önceki yıllara göre daha hızlı bir gelişim süreci içine girilmiştir. Yurt içindeki yük taşımacılığının hemen hemen tamamının; yolcu taşımacılığının tamamına yakın bir kısmının motorlu araçlarla yapıldığı dikkate alınırsa, bu çok yönlü mesleğin ekonomimizdeki yeri küçümsenemez. Gelişmekte olan ülkemizde, bu meslek dalındaki teknik eleman ihtiyacına en iyi şekilde cevap verebilecek, alanla ilgili bilgi ve becerilere sahip olarak yetiştirilmiş motor bölümü öğrencileri ve mezunlarına ihtiyaç artacaktır. Bu meslek dalının önemli bir özelliği, küçük onarım (tamirat) işletmelerinin çokluğu ve mezunlarının da aynı şekilde işyeri açma olanaklarının bulunmasıdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Motor teknisyenliği mesleğinin eğitimi, Anadolu Teknik, Anadolu Meslek, Teknik, Endüstri Meslek ve Çok Programlı Liselerde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

– Endüstri Meslek, Teknik ve Çok Programlı Liselerde eğitim görebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak ve okula giriş koşullarına uygun olmak gerekmektedir.
– Anadolu Teknik, Anadolu Meslek Liselerinde eğitim görebilmek için ise; Milli Eğitim Bakanlığı’nca merkezi sınavla yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmış olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Motor teknisyenliği eğitimi, Endüstri Meslek ve Çok Programlı liselerin motor bölümünde 4 yıl, Teknik ve Anadolu Meslek Liselerinde 4 yıl, Anadolu Teknik liselerinde 4 yıldır. Eğitim süresince çeşitli dönemlerde işyerlerinde staj zorunluluğu vardır. Öğrenciler; eğitim süresince lise genel kültür derslerinin yanında, Teknik Resim, Malzeme Bilgisi, Meslek Teknolojisi, Makine Elemanları, Meslek Resmi, Oto Elektrik Elektroniği, Hidrolik-Pönomatik, Cisimlerin Dayanımı, Termodinamik ve İçten Yanmalı Motorlar derslerini alır ve atölye dersinde alanı ile ilgili uygulamalar yapar.

MESLEKTE İLERLEME

Teknik lise motor bölümü mezunlarına ”İşyeri Açma Belgesi” ve “Ustalık Belgesi” girecekleri sınav sonrasında verilir.

Meslek liselerinin “Motor” alanından mezun olanlar gerekli şartları taşımaları şartıyla istedikleri takdirde, ÖSYM’nin bu bölüm için belirlediği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

Ayrıca Endüstri meslek liselerinin “Motor” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı oldukları takdirde, ÖSYM’nin “Motor” alanından mezun olanlar için belirlediği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle, öncelikle yerleştirilebilmektedirler.”
Teknik lise motor bölümü mezunlarına ”İşyeri Açma Belgesi” ve “Ustalık Belgesi” girecekleri sınav sonrasında verilir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Mesleğin eğitiminde 3308 sayılı Meslek Eğitimi Kanunu gereğince, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.

Eğitim gören adayların hastalık, iş kazası, ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilir, muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigorta Kurumu’nca karşılanır.

İşletmelerin sağladığı diğer sosyal imkanlardan faydalanırlar.

İşe ilk girişte genellikle asgari ücret alırlar. İlk yıllarda ücret düşük, daha sonraları ise tecrübeye bağlı olarak oldukça yüksektir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Meslek elemanları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • motor teknisyeni maaşları (95)
  • motor teknisyeni ne iş yapar (32)
  • motor bölümü mezunları ne iş yapar (25)
  • motor teknisyeni nasıl olunur (21)
  • motor bölümunden ne olunur (19)
  • motor teknisyeni madende ne iş yapar (18)
  • motor teknisyeni maaşı (18)
  • endüstri meslek lisesi motor bölümü mezunu ne iş yapar (3)
  • motor tekni (3)
  • motor bolumu lise nasıldır (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>