METAL DOĞRAMACI / ALÜMİNYUM DOĞRAMACI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

METAL DOĞRAMACI / ALÜMİNYUM DOĞRAMACI
TANIM

Metalleri doğramacı, temel metal şekillendirmesi, temel elektrik ark kaynağı ve oki-gaz kaynağı ile saç ve metal mobilyaları yapan kişiye denir.

GÖREVLER

– Yapılacak işle ilgili (kapı, pencere, kasa vb.) ölçü alarak gerekli malzemenin listesini çıkarır,
– Alüminyum profilleri alınan ölçülere göre keser, deler, ayarlar, sızdırmazlık ve yalıtım elemanlarını yerleştirerek birleştirir,
– Hazırlanan konstrüksyonu kontrol eder, gerekirse nakliye için tekrar parçalara ayırarak taşıma ve yüklemeye hazır duruma getirir ve yerine monte eder.
– Teknik resim çizer, bilgisayar destekli çizim yapar,
– Soğuk şekillendirme yapar,
– Elektrik direnç kaynağı yapar,
– Elektrik ark kaynağı yapar,
– Elektrikli ark ile kesme yapar,
– Koruyucu gaz (mig-mag, tiğ) kaynağı yapar,
– Tozaltı kaynağı yapar,
– Büyük çaplı boruların kaynağını yapar,
– Oksi-gaz kaynağı yapar,
– Oksi-gaz ile kesme yapar,
– Malzeme muayene yöntemlerini yapar,
– Sertlik ölçme işlemlerini yapar,
– Temel elektrik işlemlerini yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Zımpara taşı,
– Freze makinesi,
– Dekupaj makinesi,
– Havalı pres ve bükme presleri,
– Matkap,
– Ölçme ve kontrol aletleri,
– Sac Makası,
– Testere,
– Hızar,
– Diş açma aletleri,
– Tornavida,
– Profil malzemeleri,
– Yapıştırıcı ve yalıtım malzemeleri,
– Çeşitli aksesuarlar (kollar, takoz vb.),
– Perçin takımları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

– El becerisi ve göz-el koordinasyonu gelişmiş,
– Tasarım ve çizim yeteneğine sahip,
– Duyu organları (görme ve işitme vb.) işlevlerini tam olarak yerine getirir durumda olan, el, ayak ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen
– Titiz, yaratıcı,
– Mesleği ile ilgili teknolojik yenilikleri takip ederek mesleğinde kullanabilen, üç boyutlu düşünen,
– Temel matematik, fizik, malzeme ve işleme bilgisine sahip, sabırlı, estetik görüşlü, ekip çalışmasına yatkın,
– Kendi ve kişisel çevresiyle barışık, kişilik özellikleri gelişmiş,
– Çevreye duyarlı kiler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

– Metal Doğramacılar açık ve kapalı, nispeten de gürültülü ve tozlu ortamlarda çalışırlar.
– Güvenlik için çok tehlikeli olmamakla beraber özellikle montaj sırasında yüksek yerlerde çalışma yapıldığından, doğabilecek tehlikelerden korunmak için gerekli tedbirler alınmalıdır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Metallerden özellikle alüminyum kullanım alanı oldukça geniş bir metaldir. Uçak sanayi, inşaat sektöründe, yapılarda cephe kaplamasında, kapı, pencere, dolap vb. yapımında oldukça yaygın olarak kullanılmakta, buna paralel olarak da bu alanlarda istihdam edilecek elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Genelde meslek elemanlarının çalışma alanları küçük ve orta ölçekli işletmelerdir. Kamu ve özel kuruluşlara ait atölye ve fabrikalarda iş bulma imkanlarına sahiptirler. Ayrıca bu elemanlardan özellikle kaynakçı ve metal doğramacı, çok sayıda makineye ve büyük sermayeye ihtiyaç duymadan küçük bir yerleşim yerinde bile kendi işletmelerini kurabilirler. Metal teknolojisi alanı altındaki kaynakçı, sanayide kaynak işlerinin yapıldığı her türlü işletmelerde çalışabilirler. Metal doğramacı kapı, pencere, parmaklık, vitrin, çelik dolap, cephe giydirme işlerinin yapıldığı işletmelerde iş bulabilir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Metal İşleri” alanının altında “Metal Doğramacılığı” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
– Bünyesi ve sağlık durumu mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak
– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Metal Doğramacı mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır.

Mesleki eğitim merkezlerinde 1 gün teorik, işletmede 5 gün uygulamalı eğitim görülür.
Eğitim boyunca, Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Mesleki Bilgisayar gibi genel bilgi derslerinin yanında Ortak Beceri, Teknik ve meslek Resmi ve Temel Metal Şekillendirme gibi alan ortak meslek dersleri ve Metal Yüzey İşlemleri, Soğuk Şekillendirme, Demir Doğrama, Alüminyum Doğrama ve Temel Elektrik gibi meslek dersleri verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

– 3308 sayılı yasa gereği, mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin %30’ndan az olmamak üzere işveren tarafından bir ücret ödenmektedir.
– Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.
– İşin durumuna göre ve çalışılan işyerinin büyüklük ve kapasitesine göre değişiklik göstermekle beraber asgari ücretin 2-3 katı arasında kazanç temin edilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • metal doğrama nedir (6)
  • metal doğramacı mesleğine ait temel bilgi ve beceriler (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>