MAKİNECİ (DİKİŞ)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

MAKİNECİ (DİKİŞ)

TANIM

Belli bir desen ve şekilde kesimi yapılmış kumaş, deri, kürk vb. parçaların makine ile birleştirilmesi (dikilmesi) işlemini yapan kişidir.

GÖREVLER

– Dikim yapılacak parçaya göre makineyi seçer,
– Makineyi iğne, iplik, dikim çeşidine göre dikişe hazırlar,
– Gelen parçaların renk, şekil ve kesim özelliklerine göre iplik ve dikiş çeşidini seçerek dikimini yapar,
– Dikimi yapılan parçaların overlok işlemini yapar,
– Dikimi yapılan parça üzerine makine ile yapılması istenilen desen, şekil, parça ilavesi vb. işlemlerini yapar,
– Dikilen, tamir edilen parçaları kontrol eder, varsa hatalarını düzeltir,
– Dikilen parçaları ilgili üniteye götürür veya gönderir,
– Makinenin günlük bakımını yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Düz ve sanayi tipi spesial dikiş makineleri,
– Overlok makinesi, reçme makinesi, ilik otomatı,düğme otomatı,
– Makas,
– İğne,
– Yağdanlık,
– Tela,
– Kumaş, deri, kürk, mefruşat, branda, naylon vb. maddeler,
– İplik, mezura, düğme,
– Makinelerin bakımı için gerekli el aletleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

– Görme özürlü olmaması,
– Renkkörlüğü bulunmaması,
– Göz ve el koordinasyonu olması,
– Sabırlı ve dikkatli,
– Uzun süre oturarak çalışmayı seven,
– Aynı işleri sürekli tekrarlamaktan bıkmayan,
– El ve parmak becerisi yüksek olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Atölye fabrika gibi kapalı ortamlarda bant usulü ile çalışırlar. Seri üretim yapılan işyerlerinde, işbirliği ve üretim akışını aksatmayacak çalışma temposu çok önemlidir. Çalışma ortamı; gürültülü, zaman zaman tozludur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Makineciler, konfeksiyon imal atölye ve fabrikaları mefruşat, çadır-branda imal atölyeleri; torba, çuval atölyelerinde çalışabilirler. Ülkemizin tekstil yönünden gelişmiş olması, konfeksiyon ürünlerinin çeşitlenmesi hazır giyime duyulan ihtiyaç makineci istihdamını da olumlu yönde etkilemiştir. Halen yetişmiş makineci açığı oldukça fazladır. Ancak, konfeksiyon işyerlerinde yaygın olarak sigortasız işçi çalıştırma, düşük ücret gibi nedenlerle bu meslek elemanlarında sık sık işyeri değiştirme söz konusudur. Kendi işyerlerini açma imkanları da mevcuttur.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

– Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde Giyim Üretim Teknolojisi alanının altında “Erkek Terziliği” ve “Bayan Terziliği” bölümlerinde ders olarak verilmektedir,
– Türkiye İş Kurumu-İşletme işbirliği ile açılan “İşgücü Yetiştirme kursları”,
– Halk eğitim merkezleri,
– Özel kurs firmaları, dershaneler,
– İşletme-öğretim kurumları işbirliği ile açılan kurslar,
– İşletmelerin eğitim merkezleri ve birimlerinde açılan kurslar,
– Kız meslek liseleri, Anadolu kız meslek liseleri, çok programlı liselerin “Tekstil Konfeksiyon Alanı”nda, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, pratik kız sanat okullarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak.
– Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

Kız meslek liseleri ve çok programlı liselere girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okullara giriş şartlarını taşımak gerekir.

Meslek eğitimi veren her kurumun giriş koşulları ayrıdır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitimi liselerde 4 yıl, Makinecilik eğitiminin süresi her şeyden önce öğrenme şekline göre değişmektedir. Kurslarda verilen eğitim süresi kuruma göre değişmektedir. Mesleki eğitim merkezlerinde ise ilköğretim mezunlarının eğitim süresi 3, ortaöğretim mezunları için çıraklık süresi 1,5 yıldır. Dört şekilde meslek öğrenilebilir: Örgün eğitim, işletmelerde pratikten yetişme, meslek edindirme kurları ve çıraklık eğitimi Genel olarak meslek eğitiminde öncelikle, düzenli çalışmanın yararları, disiplin ve işyeri kurallarına uyum sağlanması, işyerinde nasıl bir ortamla karşılaşacakları, işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında bilgiler verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince alınan ücret eğitiminin verildiği yere göre farklılıklar göstermektedir. Pratikten öğrenenler aynı zamanda işyerinin elemanı olarak görüldüğü için asgari ücret seviyesinde para almaktadır.

Türkiye İş Kurumu-İşletme işbirliği ile açılan kurslarda ise her yıl değişen miktarlarda ücret (cep harçlığı) kursiyere ödenmektedir.

Çıraklık eğitimine devam edenler ise asgari ücretin en az %30’unu almaktadırlar.
Eğitim sonrası kazanç ise ücretli çalışanlara yeni girişte asgari ücret, parça başı çalışmalarda da yapmış olduğu çalışmaya göre ücret ödenmektedir. Daha sonraki yıllarda ise çalışma şekline, deneyime, işyerindeki ücret politikasına göre kazanç söz konusudur.

Mesleğinde nitelikli ve gerekli sermayeye sahip olanlar kendi işyerini açabilir. Bu durumda kazanç alınan siparişe göre değişkendir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • fabrikaya dikiş makinecisi olarak girsek işi hemen öğrenebilirmiyiz (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>