KAT GÖREVLİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

KAT GÖREVLİSİ

TANIM

Otel ve diğer konaklama tesislerinde katlardaki odaların tertip, düzen ve temizliğinden ve müşteri isteklerinden sorumlu olan kişidir. Bu meslek otellerde “Kat Valesi” olarak da adlandırılır.

GÖREVLER

– Kat şefinden boş ve dolu odaların anahtarlarını alarak, öncelikle boş odaları kontrol eder ve hizmete hazır hale getirir,
– Müşterinin odadan ayrılmasından sonra çarşafları değiştirir ve yatakları düzeltir, odanın genel temizliğini yapar (toz alma, paspas yapma, tuvalet, banyo temizliği, cam silme vb.),
– Odadaki eksiklikleri tamamlar (havlu-sabun koyar, buzdolaplarındaki içecekleri tamamlar, arızaları ilgililere bildirir),
– Müşterinin isteklerini yerine getirir, şikayetlerini giderir,
– Kayıp ve bulunmuş eşyalarla ilgili olarak durumu ilgililere bildirir,Odadan ayrılan müşteriyi katta uğurlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Her türlü temizlik malzemeleri,
– Elektrik süpürgesi,
– Kullanım alanında bulunan malzeme ve eşyalar (perde, yastık, çarşaf vb.).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Kat görevlisi olmak isteyenlerin;
– Bedence sağlam, dayanıklı ve iyi bir dış görünüme sahip,
– Temiz, düzenli, dikkatli,
– İnsanlarla iyi ilişki kurabilen ve konuşma yeteneği olan,
– Emir ve talimat altında çalışabilen,
– Sabırlı ve güler yüzlü,
– Temizlik malzemelerine karşı allerjisi olmayan kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Kat hizmetleri görevlisi otel odalarında ve koridorlarda görev yapar. Ortam temiz ve gürültüsüzdür. Kişi çalışırken devamlı hareket halinde olup, bazen eğilme, uzanma gibi pozisyonlarda çalışması gerekebilir. Kat görevlisi görevini genellikle yalnız başına yapar. Zaman zaman ön büro elemanları, bakım onarım elemanlarıyla irtibat halindedir. Ancak, müşterinin isteklerini ve yöneticinin emirlerini alırken onlarla iletişim kurar. Çalıştığı yerin büyüklüğüne göre; vardiya usulü çalı şabilir. Hafta sonu çalışma söz konusudur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları; her türlü otel, motel, tatil köyü, sosyal tesis gibi konaklama ve dinlenme tesislerinde kat hizmetlerinde çalışmaktadırlar.
Turizm sektöründe en çok eleman ihtiyacının olduğu bölümlerden biridir. Özellikle yaz aylarında iş bulma sorunu fazla yoktur. Ancak bu meslekte iş bulma olanakları bölgesel ve mevsimlik değişim göstermektedir. Turistik yörelerde özellikle yaz aylarında çalışma olanağı artarken, kış aylarında ve turistik olmayan yörelerde çalışma olanakları oldukça kısıtlıdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin eğitimi; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinin konaklama hizmetleri alanı kat hizmetleri dalı, Anadolu kız meslek/ Anadolu meslek liseleri,Anadolu Teknik , kız meslek/meslek liseleri ve çok programlı liselerin “Ağırlama ve Gıda Teknolojisi” alanı, “Kat Hizmetleri” dalında, ve Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı pratik kız sanat okullarında, Turizm Bakanlığına bağlı Turizm Eğitim Merkezlerinde (TUREM), özel turizm meslek kurslarında ve Türkiye İş Kurumu’nun işgücü yetiştirme kurslarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

İlköğretim 8.sınıfta okuyor olmak. Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerine ilköğretim mezunu kız ve erkek öğrenciler girebilmektedirler. Erkek öğrenciler yatılı, burslu veya gündüzlü olarak eğitim görmektedirler. Kız öğrenciler gündüzlü veya burslu olarak öğrenim görebilmektedirler. Yatılılık ve bursluluk imkanlarından yararlanabilmek için Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavını kazanmak gerekmektedir.
Anadolu meslek/ Anadolu kız meslek liseleri “Ağırlama ve Gıda Teknolojisi” alanına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğretim Öğrenci Seçme Yerleştirme Sınavı’nda başarılı olmak,
Kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselere girmek için ilköğretim okulu mezunu olmak,Pratik kız sanat okullarına girebilmek için ilköğretim çağı dışında olmak gerekmektedir.
Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek liselerinin kat hizmetleri bölümüne girebilmek için Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına müracaat etmek ve sınavda başarılı olmak gerekmektedir. Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerine girebilmek için Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına müracaatta aranan şartlar;

– Sağlığı ve fiziki durumu otelcilik ve turizm eğitimine ve turistik tesislerde görev yapmaya uygun olmak (Kekemelik, körlük, şaşılık, topallık, çolaklık, düztabanlık, ağız kokusu, sara, bayılma gibi engelleri bulunmamak),
– 14 yaşını geçmemiş olmak,
– Okul müdürlüğünce yapılacak mülakatta başarılı olmak.
Bu şartları taşıyanlar ön kayıt yaptırır ve okul müdürlüğünce kurulan komisyon tarafından mülakata tabi tutulurlar. Mülakatta; fiziki görünüm, ifade ve ikna becerisi, özel kabiliyetler konusunda (spor, müzik, edebiyat, folklor vb.) değerlendirme yaparak, başarılı olanların kesin kayıtları yapılır.
Kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselere girmek için ilköğretimokulu mezunu olmak,
Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı pratik kız sanat okullarında bu eğitimi alacak öğrencilerin ilköğretim çağı dışında olması gerekir

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinde eğitim süresi ilköğretim okulundan sonra 4 yıldır. Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Kız meslek/meslek liseleri çok programlı liselerde 4 yıldır.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin “Kat Hizmetleri” dalından mezun olanlar, istedikleri taktirde, ÖSYM’nin belirlediği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Anadolu kız meslek/Anadolu meslek lisesi, kız meslek/meslek lisesi ile Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinde, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanmak şartıyla erkek öğrenciler yatılı ve burslu olarak, kız öğrenciler de burslu öğrenim görme hakkına sahiptirler. Ayrıca staj süresince asgari ücretin % 60’ndan az olmamak üzere ücret alırlar. (Bu ücret işverence yükseltilebilir.) Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler, sigorta primleri devlet tarafından ödenir. Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumu’nca karşılanır.
Turizm eğitim merkezlerinde; öğrencilere öğle yemekleri ücretsiz verilir. Ayrıca parasız yatılı kalma imkanı vardır. Yatılı öğrencilerin sabah, öğle ve akşam yemekleri de ücretsizdir. Uygulamalı eğitim süresinde çok olmamakla birlikte ücret alırlar. Ancak işletme için ücret ödeme zorunluluğu yoktur.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • kat görevlisi ne iş yapar (271)
  • kat görevlisi ne yapar (36)
  • otelde kat görevlisi ne kadar maaş alır (16)
  • kat görevlisi maaşları 2015 (2)
  • kat gorevlılerı maasları (1)
  • otellerde kat görevlileri ne kadar maaş alıyor (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>