HASTANE YÖNETİMİ VE ORGANİZASYONU MESLEK ELEMANI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

HASTANE YÖNETİMİ VE ORGANİZASYONU MESLEK ELEMANI

TANIM

Sağlık kurumlarının idari birimlerinde insan kaynakları, muhasebe, kalite ve satınalma ile ilgili alanlarda yönetim işlevlerini yerine getiren kişidir.

GÖREVLER

– Personel politikaları oluşturur,
– Performans değerlendirmesi yapar,
– Personelim özlük işlemlerinin yürütülmesini sağlar,
– Kurum kalite politikasını çalışanlara yaygınlaştırır,
– Kalite sistemi ile ilgili işleri yürütür,
– Kalite ve idari konularda personele eğitim verilmesini sağlar,
– Sağlık kuruluşunun satın almasıyla ilgili işlerin yapılmasını sağlar,
– Ekip çalışmasını destekleyici ve geliştirici çalışmalar yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Bilgisayar ve hesap makinası
– Faks ,fotokopi ve telefon
– Slayt ve projektör makinaları
– Diğer tüm büro malzeme ve gereçleri

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Hastane yönetimi ve organizasyonu meslek elemanı olmak isteyenlerin;
– Sözel yeteneği olan,
– İletişim yeteneği gelişmiş,
– Liderlik vasıfları olan,
– Sorunları çözme yeteneği olan,
Algılama gücü gelişmiş ,
– Ekip çalışmasına yatkın
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Genellikle hastane içerisinde kendileri için tahsis edilen ofislerde, bol ışıklı ve temiz ortamlarda çalışırlar. Vardiyalı çalışmaları ya da çok özel çalışma gerektiren durumlar hariç nöbet tutmaları söz konusu değildir. Bu meslek elemanlarında bilinen bir meslek hastalığı olmamakla birlikte, hastane içinde çalışmaları nedeniyle de her türlü bulaşıcı hastalığı kapma riskleri vardır. Çalıştıkları bölümlerde görevli idari personelle, çalıştığı kuruma mal ve hizmet satan ya da mal veya hizmeti alan kurum, kuruluş ve her tür tüzel kişilik temsilcileriyle, sağlık kurumu içinde olmaları nedeniyle de doktor, hemşire, laborant, hasta bakıcı, hasta ve hasta yakınları ile iletişim ve işbirliği halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Hastane yönetimi ve organizasyonu meslek elemanları; büyük ve küçük ölçekli tüm sağlık kuruluşlarında iş bulma şansına sahiptirler. İstanbul Üniversitesi tarafından “Hastane Yönetimi” adı altında düzenlenen ve süresi üç ay ile bir yıl arasında değişen kurslara katılanların iş bulma şansı daha da artmaktadır. Bu bölümün ülkemizde yeni ve öğrenci sayısının az olması nedeniyle işe yerleşmede sıkıntı olmamasına rağmen ileriki yıllarda bu programdan mezun olanların sayısının artması ile birlikte işsizlik sorununun ortaya çıkması söz konusudur.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleği eğitimi
– İstanbul Bilim Üniversitesi, Sağlık Hiz. MYO.
– Anadolu Kültür ve Eğitim Vakfı Anadolu BİL MYO
– Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat Turhal Sağlık Hizmetleri MYO’da verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek Liselerinin Tıbbi Sekreterlik, Tıp Sekreterliği, Yaşlı Hizmetleri Bölümlerinden mezun olanlar Hastane Yönetimi ve Organizasyonu ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Hastane yönetimi ve organizasyonu önlisans programının süresi 2 yıldır.

2 yıllık eğitim süresinde öğrencilere, genel kültür dersleri yanında Tıbbi Terminoloji, Genel İşletme, Ekonomi, Tıbbi Dökümantasyon, Yönetim Bilimi, Yabancı Dil, Meslek Etiği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Genel Muhasebe, İdare Hukuku, Sağlık Yönetiminde Kantitatif Yöntemler, Sağlık Kurumlarında İnsan Kaynakları Yönetimi, Sağlık Kurumlarında Pazarlama, Sağlık Hizmetleri Yönetimi, Sağlık Kurumlarında Örgütsel Davranış, Sağlık Kurumlarında Maliyet Muhasebesi, Sağlık Kurumlarında Finansal Yönetim, Araştırma Yöntem ve Teknikleri, Karşılaştırmalı Sağlık Sistemleri, Entegre Ofis, Sağlık Planlaması, Sağlık Ekonomisi, Sağlık Hukuku, Kamu Maliyesi, Sosyal Politika, Sağlık Politikası, Sağlık Kurumlarında Kalite Yönetimi, Can Kurtarma, İlkyardım ve Rehabilitasyon, Sağlık Kurumlarında Halkla İlişkiler dersleri verilir.

Ayrıca her bir eğitim yılı sonunda 20 işgünü (4 hafta) olmak üzere toplam 40 iş günü (8 hafta) herhangi bir hastanede staj yapma zorunluluğu vardır.

MESLEKTE İLERLEME

Hastane yönetimi ve organizasyonu önlisans programını başarı ile tamamlayanlar Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı olmaları halinde Sağlık İdaresi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Özel sektör kuruluşlarının vermiş olduğu burslardan yararlanabilirler. Staj dönemimde çalıştıkları işyerinden belli bir ücret alabilirler.

Hastane yönetimi ve organizasyonu meslek elemanlarının piyasada belirlenmiş ya da tespit edilmiş belirli bir ücretleri olmamakla birlikte, ücretleri çalıştıkları sağlık kurumlarının ücret politikaları ve kişinin niteliklerine göre değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili Eğitim Kurumları ,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi ,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan İl / Şube Müdürlükleri

Incoming search terms:

  • hastane danışmanı nasıl olunur (63)
  • hastane hostesi maaşı (36)
  • Hastane yönetimi nedir (31)
  • hastane hostesi ne iş yapar (28)
  • hastanede hostes ne iş yapar (23)
  • hastane hostesliği nedir (19)
  • hastane hostesi (11)
  • hasta hostesi maaşları (2)
  • hastane hostesliği (1)
  • hastanede hosteslik nedir (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>