HASTA BAKICISI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


HASTA BAKICISI

TANIM

Hasta bireylere hekim ve hemşirelerin önerdiği gerekli bakım uygulamaları ve hizmetleri veren kişidir.

GÖREVLER

– Kullanılacak ilaç ve malzemeleri hastanın kullanımına hazırlar,

– Hekimin önerdiği zaman ve şekilde hastaya ilacını verir,

– Hastanın yatış şeklini ayarlar, giysilerini giymesi ve çıkarmasına yardım eder,

– Hasta bireyin odasının havalandırılması ve aydınlatılmasını sağlar,

– Gerekli durumlarda hastaya sürgü, ördek verir,

– Hastanın genel vücut bakımını yapar,

– Hastaya egzersiz yaptırır,

– Hastaya masaj yapar,

– Hasta bireyin yatağını yapar, beslenmesini sağlar,

– Gerektiğinde temel ilk yardım yapar,

– Gerektiğinde nöbet tutar,

– Kendi sağlığı ve iş güvenliği için önlemler alır,

– Gerekli dokümanları doldurur ve hazırlar,

– Hasta bireyin ailesi, doktoru, huzurevi ve bakımevi personeline bilgi verir,

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Temizlik araç ve gereçleri,

– Sürgü, ördek,

– Eldiven, koruyucu maske,

– Üniforma. (Çalışılan ortamın gerektirmesi durumunda)

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Hasta bakıcısı olmak isteyenlerin;

– Normal düzeyde genel yeteneğe sahip,

– Bedenen ve ruhen sağlıklı ,

– Yardımsever, şefkatli, sevecen, güleryüzlü, sabırlı ve hoşgörülü,

– Temiz ve düzenli,

– Sorumluluk duygusu yüksek,

– Programlı çalışmayı seven,

– Etkili iletişim kurma becerisine sahip,

– Hızlı ve doğru karar verebilen,

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Hasta bakıcıları temel sağlık hizmeti veren tıp merkezleri ve polikliniklerde, hastanelerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitelerinde, huzur evlerinde, kreşlerde, fabrikalarda, çeşitli kurumların revirlerinde ve engelli bireylerin kendi evlerinde görev yapabilirler. Çalışma ortamı temiz ve genellikle kapalı ortamlardır. Çalıştıkları kurumun özelliğine göre dönüşümlü olarak gece ve gündüz çalışmaktadır. Sadece bakım verdiği kişilerle değil aynı zamanda yakınlarıyla da iletişim içerisindedir. Hasta bakıcısı sürekli hareket halinde ve her zaman çok dikkatli olmak zorundadır. Hasta bireylerin dilinden anlamak ve onlara şefkatle, sabırla davranabilmek meslekte başarı için ön koşuldur. Çalışma saatleri düzenlidir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi;

Meslek liseleri, Anadolu Meslek Liseleri ve Anadolu Teknik Liselerinin Hasta ve Yaşlı Hizmetleri alanı, Hasta Bakımı dalında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

-Meslek liselerine giriş için en az ilköğretim okulu mezunu olmak,

-Anadolu meslek ve anadolu teknik liselerine girebilmek için ise ilköğretim okullarının 6-7-8. sınıflarında yapılacak olan “Seviye Belirleme Sınavlarının” (SBS) sonucuna, yıl sonu ders ortalamaları ile belirlenen “Yılsonu Başarı Puanı (YBS) ve davranış notlarının ortalaması olan Yöneltme ve Davranış Puanının (YDP) eklenmesi ile elde edilecek olan yeterli Genel Orta Öğretim Yerleştirme Puanına (G-OYP) sahip olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. 9.sınıfın (lise 1) dersleri genel liseler ve meslek liselerinde ortaktır. 9.sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler. 9 ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel dersler öncelikli olarak okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11. sınıfta verilmektedir. 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresince;

Ortak dersler:

Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih , T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik , Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım, Tanıtım ve Yönlendirme

Alan Ortak Dersleri:

Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Biyoloji, Psikoloji, Mesleki Gelişim, İletişim, Anatomi- Fizyoloji, Mesleğe hazırlık, Diksiyon,

Dal Dersleri:

İşletmelerde Beceri Eğitimi, Aktiviteler, Hasta Bakımı, Yaşlı Bakımı, Engelli Bakımı, Hasta Beslenmesi, Yaşlı Beslenmesi, Engelli Beslenmesi, Destek Hizmetleri, Mesleki Yabancı Dil, Sunum, İlkyardım, Engelli Hizmetleri, Tıp Hizmetleri, Bilgisayarda Ofis Programları

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Hasta bakıcıları temel sağlık hizmeti veren tıp merkezleri ve polikliniklerde, hastanelerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitelerinde, huzur evlerinde, çeşitli kurumların revirlerinde ve hasta bireylerin evine giderek görev yapabilirler. Alanda iş bulma imkanı oldukça geniştir. Kişisel bilgi, beceri ve yeteneğe bağlı olarak meslekte işsiz kalma riski hemen hemen yoktur. Özellikle hasta yakınlarının gece hasta bakımı konusunda çalışabilecek eleman talebi çok fazla olmakta ve karşılanamamaktadır.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Mesleki eğitimine devam eden öğrenciler, işletmelerde beceri eğitimi sırasında, 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu gereğince asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alırlar.

Genellikle asgari ücretle işe başlarlar. Mesleki bilgi, beceri, ve yeteneğe bağlı olarak alınan ücrette değişiklik olabilmektedir. Ayrıca, işyerinin özelliğine ve yapılan anlaşmaya bağlı olarak da ücret artışı söz konusu olabilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Hasta ve Yaşlı Hizmetleri” alanı mezunları Acil Yardım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Ameliyathane Teknikerliği, Cerrahi Teknikerliği, Diyaliz, Elektronörofizyoloji, Fizik Tedavi, Hastane Yönetimi ve Organizasyon, Hidroterapi, İş ve Uğraşı Terapisi, İş Sağlığı ve İş Güvenliği, Laboratuar, Laborant ve Veteriner Sağlık (Açıköğretim), Patoloji Laboratuar, Tıbbi Laboratuar, Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim), Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yaşlı Hizmetleri Bakımı önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,

– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,

– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube

Müdürlükleri,

Incoming search terms:

 • hasta danışmanı ne iş yapar (997)
 • hasta danışmanı maaşları (605)
 • hasta danışmanı nedir (474)
 • hasta bakıcı ne iş yapar (281)
 • hasta danışmanı nasıl olunur (175)
 • hasta danışmanı maaşı (168)
 • hasta danışmanı ne kadar maaş alır (155)
 • hasta danışmanı ne demek (138)
 • hastabakıcının görevleri nelerdir (115)
 • hasta ve yaşlı refakatçisi ne iş yapar (103)

HASTA BAKICISI için 3 cevap

 1. fatma diyorki:

  slm, ben türkiyede hasta bakicisi olarak calissam ne kadar maas alirim?aldigim prayla gecine bilirmiyim. yardimci olursaniz soruma sevinirim.

  • Ali öztürk diyorki:

   Değerli kardeşim ne işte çalışıyorsun bilmem ama asgari ücretin 779.00 tl üzerinde maaş alıyorsan yerinden hiç kımıldama derim acından ölürsün buralarda bunu hem bir vatandaş hem hasta bakıcı olarak yazıyorum ha bu arada yapacağın temizlik işleride cabası olacaktır var gerisini sen düşün. Not: ben temizlik yapmıyorum bilmeni isterim

 2. rifat yurtdas diyorki:

  bunu yazan mal ınsan ben bunları yaptıktan sonra cok boş vaktım kalıyor evınede temızlık ve utu ıcın gelıymı ve ondan sonrada hasltaları muayne ederım boş vaktım kalırsa baska işlerde yaparım mal mal mal mal mal mal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir