GÜVENLİK SİSTEMLERİ TEKNİSYENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

GÜVENLİK SİSTEMLERİ TEKNİSYENİ

TANIM

Binalara ait yangın algılama ve ihbar sistemlerinin, kapalı devre kamera kontrol güvenlik sistemlerinin (CCTV), soygun alarm ve ihbar sistemleri ile geçiş kontrol sistemlerinin tesisi, kurulumu, bakımı ve onarımını yapan kişidir.

GÖREVLER

Uzman mühendislerce hazırlanan ;
– Yangın algılama ve ihbar, kapalı devre kamera kontrol, soygun alarm ve geçiş kontrol (El Detektörü, kapı detektörü, x-ray cihazı vb) sistemi projelerinin tesisat ve montajını yapar,
– Monte ettiği sistemlerden kaynaklanabilecek kazalara karşı önlemler alır ve uygular,
– Kurulu tesisatın arıza tespitini ve onarımını yapar,
– Temel elektrik ve elektronik devrelerini yapar,
– Temel düzeyde elektrik hesaplamaları yapar,
– Ofis paket program uygulamaları yapar,
– Mesleğe ilişkin gelişmeleri takip eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Çeşitli elektronik ölçü aletleri,
– Lehim makine ve havyaları,
– Çeşitli el takımları,
– Çeşitli güç kaynakları,
– Dijital deney setleri ve test cihazları,
– Bilgisayar ve ilgili yazılımlar,
– Programlanabilir kontrol aletleri,
– Elektronik ve elektrik devre elemanları,
– Kablolar, entegre devreler, diot vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Güvenlik sistemleri teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Fen bilimleri ve matematiğe ilgili ve bu alanda başarılı,
– El ve parmak becerisine sahip,
– Sabırlı, dikkatli, titiz, sorumluluk duygusu gelişmiş,
– Mekanik yeteneğe sahip ve ilgili,
– Alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan,
– Yükseklik korkusu olmayan,
– Sesleri ayırt edebilme yeteneğine sahip, ince ayrıntıları algılayabilen,
– İşbirliği içinde çalışabilen
kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Güvenlik sistemleri teknisyenleri büro ortamında da çalışmakla birlikte genellikle ev, iş yerleri ve fabrikalarda açık ve kapalı ortamlarda, her türlü hava koşulunda çalışırlar. Genelde yeni kurulan binaların güvenlik sistemlerini kurduklarından değişik mekânlarda çalışırlar. Görevleri diğer çalışanlarla işbirliği içinde olmayı gerektirir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Türk elektrik-elektronik sanayiinin Türkiye ekonomisi içerisindeki payı her geçen gün artmaktadır. Sektörün sürekli gelişiyor ve kendini yeniliyor olması, dünya teknolojilerine uyum sağlamada ve yeni teknolojileri benimsemede gösterdiği çabukluk, güvenlik sistemlerinde de kendini göstermektedir.
Özel güvenlik hizmetleri kendi içinde gelişirken aynı zamanda, teknolojik gelişmeler, güvenliğin etkinliğini artırmaktadır. Gelişen teknolojiyle güvenlik hizmeti; fiziki kontrol ve denetimden çok görsel kontrol ve denetime dönüşmektedir. Kullanılan teknik ekipmanların da günden güne gelişmesi ve çeşitlenmesi ile birlikte bu alanda nitelikli elemana olan ihtiyaç artmaktadır.
Ülkemizde son yıllarda güvenliğin önem kazanması, bu konuda çalışan firmaların çoğalmasına neden olmuştur. Meslek elemanları bu firmalarda çalışabilirler. Ayrıca kendi işyerlerini de açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi;Meslek liselerinin, “Elektrik-Elektronik” alanı “Güvenlik Sistemleri” dalında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

– Meslek liselerine girebilmek için; İlköğretim okulu mezunu olmak,
– Anadolu meslek/Anadolu teknik liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca, merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (OKS) başarılı olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. 9. sınıfın (lise 1) dersleri genel liseler ve meslek liselerinde ortaktır. 9. sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler. 9 ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel dersler öncelikli olarak okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11. sınıfta verilmektedir. 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.

Eğitim süresince;

Ortak dersler:
Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih , T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya,
Matematik , Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Millî Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım, Tanıtım ve Yönlendirme,

Ortak alan dersleri:
Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Elektrik-Elektronik ve Ölçme, Elektrik-Elektronik Esasları, Teknik ve Mesleki Resim, Bilgisayar Destekli Uygulamalar, Endüstriyel Kontrol ve Arıza Analizi,
Dal dersleri:
İşletmede Beceri Eğitimi, Dijital Elektronik, Mikro Denetleyiciler, İnternet ve Güvenlik, Ağ Yapıları, Yangın Algılama ve Soygun Alarm Sistemleri, Kapalı Devre Kamera ve Geçiş Kontrol Sistemleri, Motor Sürücüleri ve Robotik, SCADA Sistemleri derslerini alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Güvenlik sistemleri teknisyenleri, çalıştıkları iş yerinde ustabaşı, şef düzeyine kadar yükselebilirler.
Meslek lisesi Elektrik-Elektronik alanı Güvenlik Sistemleri dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Elektronik Haberleşme (Uzaktan Eğitim), Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim), Endüstriyel Otomasyon, Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim), Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Otomotiv, Radyo ve Televizyon Tekniği, Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Ayrıca meslek liselerinin Elektrik-Elektronik alanı Güvenlik sistemleri dalından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Elektrik Öğretmenliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Havacılık Elektrik ve Elektronik (Sivil Havacılık Yüksekokulu), Kontrol Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Uçak Elektrik-Elektronik (Sivil Hava Yüksek Okulu) lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Mesleki Eğitim Kanunu gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin % 30’dan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir. Öğrenciler işletmede beceri eğitimi süresince iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta ettirilir.
Meslek elemanları işe ilk başladıklarında en az asgari ücret ve üzerinde ücret almaktadırlar. Ayrıca yaptıkları iş başına da prim almaları söz konusudur.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • güvenlik sistemleri teknisyeni nedir (20)
  • güvenlik sistemleri maaş (15)
  • güvenlik sistemleri mesleği maaşları (2)
  • guvenlik sistem maas (1)
  • güvenlik sistemi maaşlari (1)
  • güvenlik sistemler teknisyeni nasıl olunur (1)
  • guvenlık sıstemlerı deney setlerı (1)
  • kamera güvenlik sistemleri ne kadar maas alir (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>