EL SANATLARI ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

EL SANATLARI ÖĞRETMENİ

TANIM

Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, dekoratif ürünler, çiçek yapımı ve el sanatları ile ilgili bilgi, beceri, tutum ve davranışları kazandıran kişidir.

GÖREVLER

Dekoratif ürünler, çiçek, el dokuması ürünleri vb. yapımı ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.
El sanatları öğretmeni, bu program çerçevesinde,
– Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar,
– Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.)
– Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır,
– Öğrencilerin başarılarını değerlendirir,
– Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,
– Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur,
– Çevresinde alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,
– Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,
– Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Alanı ile ilgili meslek dersleri eğitim- öğretim programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders defteri, yoklama fişi, öğrenci iş takip formu,
– Ders kitapları, yardımcı kitaplar, iş ve işlem yaprakları, bilgi yaprakları, meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar,
– El sanatları ile ilgili çeşitli araç ve gereçler,
– Cendere ve cendere kalıpları,
– El ütüleri,
– Eğitim araçları (projeksiyoni tepegöz, video, TV, video bantları, saydam, bilgisayar, bilgisayar yazılımları, CD vb.),
– Dokuma tezgahı.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

El sanatları öğretmeninin hem alanıyla ilgili hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir.
El sanatları öğretmeni olmak isteyenlerin;
– Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,
– Şekil algısı ve estetik görüşü gelişmiş,
– Yaratıcılık yeteneği olan,
– Göz- el koordinasyonuna,
– El ve parmak becerisine sahip,
– Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
– İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,
– Dikkatli, işine özen gösteren,
– İnsanlarla iyi iletişim kurabilen,
– Sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
– Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
– Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu,
– Girişimci, yaratıcı
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

El sanatları öğretmeni, sınıfta ve atölyede görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı biraz tozlu ve sakindir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Hali hazırda meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kız meslek liseleri, kız teknik liseleri ve yaygın eğitim kurumlarında (halk eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, pratik kız sanat okulları vb.) sınıf ve atölye ortamında El Sanatları, Dekoratif Sanatlar, Dokuma ve Takı Tasarımı (Kuyumculuk) görev yaparlar.

Olanakları elverenler, kendi işyerlerini açabilirler.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı mesleki eğitim fakültelerinin ” Dekoratif Ürünler Öğretmenliği” ve ”Çiçek Örgü Dokuma Öğretmenliği bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
– Lise veya dengi okul mezunu olmak,
– Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği”, “Çiçek, Örgü, Dokuma Öğretmenliği” lisans programlarından biri için Yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak,
– Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği”, “Çiçek, Örgü, Dokuma Öğretmenliği” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

Ayrıca meslek liselerinin “El Sanatları” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı oldukları takdirde, ÖSYM’nin “El Sanatları” alanından mezun olanlar için belirlediği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle, öncelikle yerleştirilebilmektedirler.
Üniversitelerin ilgili ön lisans programlarından birini başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan dikey geçiş sınavında başarılı oldukları taktirde “Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği” ve “Çiçek, Örgü, Dokuma Öğretmenliği” lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Sanat Tarihi, Temel Sanat Eğitimi, El Sanatlarına Giriş, Makine Bilgisi, Deri Teknolojisi, Temel Yapma Çiçek Teknikleri, Moda Tasarımı, Temel Şapka Teknikleri, Türk Süsleme Sanatı Tarihi, Deri Yüzey Süsleme Teknikleri, Üretimde Maliyet Hesabı, Spor Şapka Teknikleri, Dekoratif Yapma Çiçek Teknikleri, Fantazi Yapma Çiçek Teknikleri, Dekorasyon İlkeleri, Deri Ev Aksesuarları vb. meslek dersleri ile, Eğitim Teknolojisi, Mikro Öğretim, Alan Öğretim Yöntemleri gibi pedagojik formasyon derslerini alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Üniversitelerde görev alanlar doçent ve profesör unvanını alabilirler. Çalıştıkları eğitim kurumunda ve işletmelerde yönetim kademelerinde görev alabilirler. MEB’ca açılan sınavı kazanırlarsa Eğitim Yöneticisi olabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün verdiği öğrenci kredisinden yararlanmak mümkündür. Ayrıca, Kurumun yurt hizmetlerinden de yararlanılabilir. Bunların dışında öğrenciler çeşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanan burslardan da istifade edebilirler.
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilgili okullarda Öğretmen olarak görev alanlar, maaş, yan ödeme ve ek ders ücreti alırlar. (Teknik olmaları sebebi ile 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar.) El sanatları öğretmenleri ek ders ücreti alabildikleri gibi, görev yaptıkları okul bünyesinde Döner Sermaye İşletmesi faaliyetleri kapsamında sipariş işler yaparak aylık gelirini artırma imkanına da sahiptir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Meslek elemanları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

 • el sanatları ile ilgili meslekler (56)
 • el işi öğretmeni nasıl olunur (14)
 • işkur el sanatları öğretmeni aranıyor (7)
 • el sanatları öğretmeni arayan kurumlar (3)
 • el sanatlari egitmeni nasil olunur (1)
 • el sanatlari ogretmeni arayanlar (1)
 • El sanatları öğretmeni nasıl olurum (1)
 • nasil el isi hocasi olunur (1)

0 Responses to EL SANATLARI ÖĞRETMENİ

 1. Hülya Sezgin diyorki:

  Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim. Benim içimde bir ukde olan eğitim alanında çok geride kalmam dır.Bu acıyı hangi yaşımda olursa olsun dindirmektir amacım. El sanatları benim için vazgeçilmez bir sevgidir. Ben 29,11,1971 (43 yaş) doğumlu orta öğretim mezunuyum, lise eğitimi akabinde yüksek lisansı aldığım taktirde Öğretmen olma şansım olmasa dahi bu belgeyi alma hakkım varmıdır, azmedip eğitim sürecine gireyimmi, Öğretmenlerim arasında çok gülünç duruma düşermiyim teşekkür ederim.

 2. meryem diyorki:

  hali hazırdakiler yetiyor teyze birde sen çıkma.otur evinde paşa paşa .ne diye kendini parçalıyorsun el sanatları okuyacağım diye.çocuk gelişimi okuyun iş alanıda çok açık.

 3. rüveyda diyorki:

  bende büyüyünce el sanatları öğretmeni okuyacağım inşaallah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>