DÖŞEMECİLİK TEKNİSYENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


DÖŞEMECİLİK TEKNİSYENİ

TANIM

Sandalye, koltuk, kanepe, yatak vb. mobilyaların iskeletlerinde yay, kolon ve dolgu gereçlerini kumaş, deri gibi malzemelerle kaplayan ve şekil veren kişidir.

GÖREVLER

– Döşeme projelerini ve montaj resimlerini okur, inceler ve işin yapılması için gerekli malzeme listesini çıkarır, siparişini verir,
– Mobilya iskeletine yay, kolon, dolgu gereçleri ve yüz kaplama maddelerini takar, düzenler ve bağlar,
– Sandalye, koltuk ve kanepe minderlerinin altına kanava veya lastik kolon bantlar gerer,
– Kaplanacak eşyanın ölçülerini alır, döşeme kumaşlarını istenilen şekillerde keser, diker ve eşyanın üstüne geçirir ,
– Döşemelik kumaşları örtülecek kısımlar üzerinde gerer, çiviler, diker veya yapıştırır,
– Eskimiş mobilya döşemelerini onarır,
– Mobilya üzerinde kullanılmak üzere yastık ve minderler yapar,
– Döşeme işlemi bittikten sonra kontrolünü yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Ölçü, biçki ve marka aletleri (makas, metre, gönye, T cetveli),
– Çeşitli yardımcı aletler (tornavida, törpü, kerpeten, tel kesti),
– El ile çalışan, elektrikli ve hava basınçlı çivileme tabancaları,
– Dikiş makineleri, kauçuk bıçağı, İngiliz anahtarı, havalı matkap.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

– Döşemecilik teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Şekiller arasındaki ilişkileri ve farkları kolayca görebilme yeteneğine sahip,
– Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, el ve gözünü eşgüdümle kullanan,
– Bedenen güçlü
kimseler olmaları gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Döşemecilik teknisyenleri, mobilya imalathanelerinde çalışabildikleri gibi sadece döşemecilik işlemlerinin yapıldığı imalathanelerde de çalışabilirler. Çalışma ortamında kırık artığı, vernik, cila kokuları vardır. İş genellikle ayakta yapılır. Birinci derece alet ve malzemelerle ilgilidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

İlköğretim okulu mezunu öğrenciler, endüstri meslek liselerinin kayıt dönemlerinde okula doğrudan başvurabilirler. Ancak başvurdukları okulda, bu bölümün kontenjanından fazla başvuru olması halinde, ilköğretim okulu diplomasındaki başarı notu dikkate alınır. Başarılı öğrencilerden başlanarak kayıt yapılmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi;
– Ankara Gazi Endüstri Meslek Lisesi,
– Kayseri Seyyid Burhanettin Endüstri Meslek Lisesi “Döşemecilik” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

İlköğretim okulu mezunu öğrenciler, endüstri meslek liselerinin kayıt dönemlerinde okula doğrudan başvurabilirler. Ancak başvurdukları okulda, bu bölümün kontenjanından fazla başvuru olması halinde, ilköğretim okulu diplomasındaki başarı notu dikkate alınır. Başarılı öğrencilerden başlanarak kayıt yapılmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Endüstri meslek liselerinde, eğitim süresi 4 yıldır.

1. sınıfta eğitim okulda yapılmaktadır. Öğrenciler, 2. yıldan itibaren pratik eğitimleri için işyerine gitmektedirler. Bu uygulama haftanın iki günü okulda, haftanın üç günü işyerinde, mesleğin icra edildiği ortamda, mesleğin icrası için gerekli araç-gereç ve mesleğinde uzmanlaşmış personel imkanlarından yararlanılarak öğrenilmektedir.

Eğitim süresince; Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Tarih, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Beden Eğitimi gibi kültür derslerinin yanı sıra, meslek dersi olarak Meslek Bilgisi, Teknik Resim dersleri okutulmaktadır.

Meslek bilgisi dersinde; döşemecilik ve döşeme işlerine ait genel bilgiler, döşemeciliğin yaşantımızdaki yeri, döşeme cins ve çeşitleri, döşeme teknikleri, döşeme malzemeleri ve özellikleri, döşemecilikte kullanılan aletler ve kullanma teknikleri gibi konular üzerinde durulmaktadır.

Teknik resim dersinde; resmin önemi ve özellikleri, teknik resim çiziminde kullanılan araçlar ve gereçler, çizgi çeşitleri, resim levhaları, çizim ve ölçülendirme, geometrik çizimler, perspektif ve görünüş çıkarma gibi konular üzerinde durulmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin “Döşemecilik” alanından mezun olanlar gerekli şartları taşımaları şartıyla istedikleri takdirde, ÖSYM’nin bu bölüm için belirlediği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

Ayrıca meslek liselerinin, “Döşemecilik” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı oldukları takdirde, ÖSYM’nin “Döşemecilik” alanından mezun olanlar için belirlediği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle, öncelikle yerleştirilebilmektedirler.”

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu gereğince, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere , işletmelerce asgari ücretin % 30 undan az olmamak üzere bir ücret verilmektedir.
İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkanlardan faydalanırlar, Hastalıklı iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler, Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumu’nca karşılanır.
Çalışılan işyerine, yapılan işe ve tecrübeye göre alınan ücret değişmektedir. Özel sektörde işe yeni başlayan bir kişi asgari ücretle işe başlamaktadır. Zamanla ücretinde iyileşme olmaktadır.
Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alanlar , genel lise mezunlarına göre bir üst derece ile işe başlarlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Meslek elemanları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir