DALGIÇ (BALIKADAM)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

DALGIÇ (BALIKADAM)

TANIM

Gemilerin, yüzer dok gibi motorsuz yük taşıtlarının ve liman gibi yapıların su altında kalan kısımlarının yapım veya onarım çalışmalarını yapan, batıkların çıkartılması ve her türlü arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunan, sualtı fotoğrafçılığı ve video çekimi yapan kişidir.

GÖREVLER

– Su altındaki araziyi, gemi kanallarını ve dokları inceler,
– Boru, kablo, su altı rayları döşer veya döşenmesine yardım eder,
– Emme hortumlarını yerleştirir ve emme ve basma süzgeçlerini temizler,
– Su altı rayları veya gemilerin suya indirildiği kızaklar üzerindeki engelleri giderir, dengesi bozulmuş demiryollarının altına kamalar koyarak düzeltir,
– Yol, köprü, liman inşası sırasında su altı betonu döker, blok beton yerleştirir, su altı kaynağı yapar, direk, kolon vb. şeyler keser,
– Suya yeni indirilmiş gemilerin omurgalarından kayma payandalarını ve kızaklarını söker,
– Karaya oturmuş veya yan yatmış gemilerin kurtarılmasına çalışır,
– Gemilerin veya dokların gevşemiş veya düşmüş perçinlerini takar,
– Batık canlı veya ölü varlıkların, eşya, yük ve kalıntılarını çıkarır,
– Her türlü arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunur,
– Su altı araştırmalarında fotoğraf veya video çekimi yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Palet, maske, şnorkel, dalış elbisesi,
– Ağırlık kemeri, regülatör, denge yeleği,
– Tüp basınç göstergesi (Manometre), derinlik göstergesi, zaman saati,
– Bıçak, pusula, fener, patik ve eldiven,
– Dalış bilgisayarı,
– Kamera, fotoğraf makinesi,
– Yapılacak işin türüne göre (kaynak, delme, kesme, çakma, beton dökme vb.) araç-gereç ve malzemeler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Dalgıç olmak isteyenlerin,
– Dalmaya engel herhangi bir hastalığının olmaması,
– Bedence güçlü, dayanıklı, özellikle solunum sistemi sağlam,
– Ellerini, gözlerini ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen,
– Soğukkanlı, tedbirli, çabuk karar verebilen,
– Sualtı dünyasına ilgi duyan
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Dalgıçlar, çalışmalarını su altında yürütür. Çalışırken boğulma veya vurgun yeme tehlikesi olabilir. Çalışma ortamı soğuk, nemli ve ıslaktır. Çalışırken amirleri, gemi personeli, meslektaşları, gemi acenteleri ile iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çalışma olanağı vardır. Kamu sektörü olarak Ulaştırma Bakanlığı Liman İşletmeleri, Devlet Limanlar ve Hava Meydanları İşletmesi ve Tersaneler örnek verilebilir. Özel sektörde ise gemi kurtarma şirketleri, liman, köprü yapan inşaat firmaları, su sporlarına aktivitelerinde yer veren turizm tesisleri başlıca çalışma alanlarıdır.
Öğrenciler mezun olduklarında Sualtı Sanayi Sektöründe, Sualtı Turizm Sektöründe sualtı malzeme-bakım onarım ve satış konusunda çalışabilmektedirler.
Ülkemizin üç yanının denizlerle çevrili olması gelecekte hem deniz taşımacılığının hem de turizm sektörümüzün bugün bulunduğu konumdan daha ileriye gideceğini göstermektedir. Bu da dalgıçlar için yeni iş olanakları yaratacaktır. Büyük otel, tatil köyü vb. tesislerin, etkinliklerini zenginleştirmek için dalgıç çalıştırmaya başlamaları, bu alanda insan yetiştirmek üzere çeşitli kurs firmalarının açılmasına da neden olmuştur.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, İstanbul Üniversitesine bağlı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun “Sualtı” programında ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun açmış olduğu kurslarda verilmektedir. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri, kendi bünyesinde ihtiyaç duyduğu dalgıçları yetiştirmek amacıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İstanbul Çubuklu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’nda bu mesleğin eğitimini vermektedir. Bunların dışında özel kurs firmaları da dalgıçlık eğitimi vermektedirler.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Denizcilik Meslek liselerinin Güverte, Güverte-Avlama, Yat Kaptanlığı bölümlerinden mezun olanlar “Sualtı ” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

Bu programa başvurabilmek için yüksek öğretim kurumunun aradığı bütün koşullara ek olarak; vücut yapısı düzgün olmak; astım, bronşit, epilepsi, nefes darlığı, ileri derecede görme bozukluğu vb. biyolojik bozukluğu olmamak; bayılma, histeri marazi çarpıntı aşırı psikolojik duyarlık, davranış bozuklukları, kapalı alan korkusu, karanlık korkusu vb. psikolojik ve sinirsel hastalıklardan herhangi birine yakalanmış olmamak, kayıt sırasında bu konularda herhangi bir engel bulunmadığını ,
Üniversitelerin Tıp Fakültelerinin birinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelemek; dalışa engel yaratacak fizyolojik bir bozukluğunun olmadığını,
Üniversitelerin Tıp Fakültesi Deniz ve Sualtı Hastalıkları Anabilim Dalından alınacak sağlık raporu ile belgelemek gerekir.
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunun açtığı kurslara katılabilmek içinse dalışa engel bir hastalığının olmadığını ispat eden, tam teşekküllü bir hastaneden alınacak “sağlam” raporu gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler MYO’nun “Sualtı” programının eğitim süresi 2 yıldır.
Bu programda Fizik, Kimya, Biyoloji gibi temel bilim alanı ile ilgili dersler yanında, Oşinografi, Scuba Dalgıçlığı, Sualtı Arkeolojisi, Sualtı Arama Yöntemleri, Dalış Sağlığı ve Fizik Kondisyon Eğitimi, Sualtı Tehlikeleri, Gemi Kurtarma Dalgıçlığı gibi dersler verilir. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun açtığı kursların süresi ise her birey ve sertifika düzeyi için bireyin başarısı ve eğitmenin kişiyi yeterli bulmasına bağlıdır. Federasyonca verilen eğitim sırasıyla, Bir Yıldız Balıkadamlık, İki Yıldız Balıkadamlık ve Üç Yıldız Balıkadamlık düzeylerinden oluşur.
Bir Yıldız Balıkadam eğitim programında, Dalış Malzemesine Giriş, Temel İşaretler, Basınç Hacim İlişkileri, SCUBA Kullanımı ve Prensipleri, Temel Fizyoloji, Malzeme Bakımı, Kendini Kurtarma- Başkasını Kurtarma, Dalış Bölgesi Seçimi gibi dersler, İki Yıldız Balıkadam eğitim programında, Dalış Hastalıkları, İlkyardım ve Kurtarma, Hava Hesapları, Azot Emilimi, Derin Dalış, Dalış Organizasyonu, gibi dersler, Üç yıldız Balıkadam eğitim programında ise Küçük Bot Hakimiyeti, Sualtı Nevigasyonu, Arama Kurtarma, Kompresör Kullanma, Kazaya Müdahale, Grup Dalış Organizasyonu gibi dersler öğretilir.

MESLEKTE İLERLEME

Kişi, Üç Yıldız Balıkadamlık düzeyinden sonra sırasıyla
– Bir Yıldız Eğitmen,
– İki Yıldız Eğitmen ve
– Üç Yıldız Eğitmen
unvanlarını alarak meslekte ilerleyebilir.

Ayrıca, “Sualtı” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde, “Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği” alanında dört yıllık lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler MYO’nun “Sualtı” programında okuyan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı kredi imkanlarından yararlanabilirler. Bu eğitimi Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunun açtığı kurslardan alanlarda ise eğitim süresince bir kazanç söz konusu değildir.
Kişi, dalgıç unvanı aldıktan sonra ise çalıştığı yere göre farklı miktarlarda ücret alır. Örneğin kamu kesiminde çalışanlar asgari ücretin 7 katı, özel sektörde ise anlaşmalara bağlı olmakla birlikte aylık olarak asgari ücretin 15-20 katı ücret almaktadırlar. Dalgıçlar bazen, günlük 250-300 Dolar civarında gelir elde edebilecekleri kısa süreli çalışmalarda da bulunabilmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Meslek elemanları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

 • dalgiç maaşlari (184)
 • dalgıc nasıl olunur (68)
 • dalgıç polis maaşı (61)
 • dalgıç polis nasıl olunur (53)
 • balık adam maaşları (39)
 • dalğıç maaşı (38)
 • polis balık adam nasıl olunur (36)
 • sualtı polisi nasıl olunur (30)
 • dalgıçlar ne kadar maaş alır (29)
 • balık adam nasıl olunur (24)

5 Responses to DALGIÇ (BALIKADAM)

 1. nebi beyazgül diyorki:

  slm ben dalgıçım 5 senedir bu işi yapıyorum balık çifliklerinde çalışıyorum ama belgeyi almadım kursa yazdım kendimi tam bitirmeden çıktım isterseniz sizinle çalışabiliriz

 2. bonqs diyorki:

  bizde yıllardır yapıyoz üstümüze dalgıç yok ama iş belgede bitiyo üniverste okumuş suya ayağını sokamıyan dalgıca işversinler. en iyisi kendi işin. bul bi tekne aylığın 5 milyardan aşa gelmez işi bilene. sülük deniz hıyarı bunları çıkarsan sana yetti sülüğün kilosu 1 tl günde 1 dalgıç 1 ton çıkarıyo sağlam çalışırsa günlük 1000 tl 1 ayda 10 gün dalsan 10000 tl 500 tl masraflar çıksın 9500 1500 tl de yanındaki güverteciye wer 8000 tl .5 ay yapılıyo bu iş . 5 ayda deniz hıyarı onda daha çok para war yılın 2 ayınıda yatarak geçir. dalarken bulduğun kalkanlarda extırası

 3. bonqs diyorki:

  bunlarda 3 kuruş için diploma istesinler. dalgıçlık astınotlukla bir tutulur 3 kuruluk iş değildir her dalışta bir tehlike atlatılır ne kadar biliyom desende. eğitimini veren hoca benim gözümün önünde öldü. sigortası bile 10 yıllık olcak 10 yıl sonra emekli olcan .2.ci seçenek git saniyi dalgıçlığı kursuna aylığın 5000 den aşa gelmez 1 senelik bi kurs sadece. yurd dıında 15000 alan arkadaşlarım war bu işten

 4. hakan diyorki:

  merhaba ben de cok merakım var cankurtaran sertıfıkam var ve 23 yasım lutfen yol gosterırmısınız lıse okumadım ama örgun egıtım okuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>