ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


ÇOCUK GİYSİ TASARIMI TEKNİSYENİ

TANIM

Çocuk modasını ve teknolojik gelişmeleri izleyen, çocuk giyimi üzerine tasarım yapan, kalıplarını hazırlayan ve örnek üretimini yapan kişidir.

GÖREVLER

– Tasarım panosu hazırlar,
– Hazır giyim ve ısmarlama giyim ünitelerinde, uygulanabilir nitelikte çocuk giysi tasarımını ve teknik çizimini yapar,
– Bilgisayar desteğinde veya elle çizdiği modelin kalıbını hazırlar,
– Bu tasarıma uygun ürünü saptar,
– Kesim planı ve malzeme hesabı yapar,
– İlk deneme üretimini gerçekleştirir,
– Tasarımlara uygun aksesuar seçimi yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Bilgisayar, atölye masası, çeşitli makaslar, sanayi tipi dikiş makinesi, overlok makinesi, ilik makinesi, vakumlu ütü presi, kalıp çizme masası (pazen kaplı), buharlı el ütüsü, boya malzemeleri, kumaş vb. tekstil ürünleri, dikiş malzemeleri, çeşitli kalem ve cetveller, riga, pistole vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

– Modayla ilgili,
– Hayal gücü zengin, yaratıcı, yeniliklere açık, estetik görüşe sahip,
– Renkleri ve şekilleri ince ayrıntıları ile algılayabilen,
– Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
– Tasarım ve çizim yeteneği olan,
– Düzenli, insanlarla iyi iletişim kurabilme özelliğine sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çalışma ortamı aydınlıktır. Görev hem oturarak hem de ayakta ve çeşitli aletleri kullanılarak yürütülür. Çalışırken yöneticilerle ve diğer meslektaşları ile iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Çocuk giysi tasarımı teknisyenleri özel sektöre ait hazır giyim işletmelerinde (deri hazır giyimde dahil) model hazırlama, kalıp hazırlama, üretim ve kalite kontrol birimlerinde çalışabilirler.

Ayrıca meslek elemanları kendi işyerini açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Anadolu kız meslek, kız meslek liseleri Anadolu Kız Teknik, Kız Teknik ve çok programlı liselerin “Tekstil Konfeksiyon” alanının altında “Çocuk Giysi Tasarım” dalında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Anadolu meslek /Anadolu kız meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezun olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca. merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda başarılı olmak.

Kız meslek liseleri ile çok programlı liselerin “Tekstil Konfeksiyon alanına” girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitimi 4 yıldır.
Eğitim boyunca genel kültür derslerinin yanı sıra Temel Sanat Eğitimi, Bilgisayar, Araştırma Teknikleri, Girişimcilik, İnsan ilişkileri, Kalite Kontrol, Tekstil Bilgisi, Üretim Planlaması, Temel Tasarım Bilgisi, Tasarım Uygulamaları, Kalıp ve Tasarımları gibi meslek dersleri okutulmaktadır.
Anadolu meslek/ Anadolu kız meslek ve kız meslek liselerinin 11.sınıfında öğrenim gören öğrenciler 3308 sayılı yasaya göre 3 gün işletmelerde beceri eğitim yapar, 2 gün okulda teorik eğitime devam ederler.

MESLEKTE İLERLEME

Mezunlar alanlarında ustalık sınavına girerek başarılı oldukları taktirde Ustalık Belgesi almaya ve kendi işyerlerini kurmaya hak kazanırlar.
Çocuk giysi tasarım teknisyeninin yükselmesi, kendini yenilemesine, deneyimine bağlıdır.

Meslek liselerinin “Çocuk Giysi Tasarım” alanından mezun olanlar gerekli şartları taşımaları koşuluyla istedikleri takdirde, ÖSYM’nin bu bölüm için belirlediği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

Ayrıca Meslek liselerinin “Çocuk Giysi Tasarım” bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı oldukları takdirde, ÖSYM’nin “Çocuk Giysi Tasarım” bölümünden mezun olanlar için belirlediği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle öncelikle yerleştirilebilmektedirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

– 3308 sayılı “Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret verilmektedir.
– Eğitim gören öğrencilerin iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır ve bütün öğrenci haklarından yararlanırlar.
– Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanırlar.
– Çocuk Giysi Tasarım Teknisyeni olarak özel bir iş yerinde işe başlayan bir kişi başlangıçta net asgari ücret tutarında ücret alır. Bu kazanç iş yerinin büyüklüğüne ve deneyim durumuna göre 2-3 katına çıkabilir.
– Kendi hesabına çalışanlar ise yaptıkları işe göre değişen miktarlarda gelir elde ederler

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir