ÇOCUK BAKICISI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


ÇOCUK BAKICISI

TANIM

Okul öncesi eğitim kurumlarında (anaokullarında, çocuk yuvalarında ve kreşlerde) çocukların günlük bakımlarını yapan ve eğitimlerinde eğiticiye yardımcı olan kişidir.

GÖREVLER

– Çocukların tuvalet, uyku, yemek gibi günlük faaliyetlerini yapmalarına yardımcı olurken sosyal kuralları öğrenmelerini sağlar,
– Çocukların el, yüz temizliğini yapar, kirli giysilerini değiştirir,
– Çocukların yaşlarına uygun, tüm gelişim alanlarına yönelik etkinliklerin uygulanmasında eğiticilere yardımcı olur,
– Günlük etkinliklerde ihtiyaç duyulan eğitici araçlar, hikaye kitapları, oyuncaklar vb. eğitim materyallerinin hazırlanmasında eğiticiye yardımcı olur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Evcilik oyuncakları,
– Öykü kitapları, resim defteri,
– Bu yap kartları, büyük ve küçük tahta bloklar,
– Dolgu hayvan oyuncakları,
– Yapı-inşa oyuncakları,
– Renkli karton ve elişi kağıtları,
– Resimli kağıtlar,
– Küçük makas, çeşitli yapıştırıcılar,
– Oyun hamuru,
– Artık materyaller (düğme, plastik şişeler, kumaşlar, gazoz kapakları vs.).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Çocuk bakıcısı olmak isteyenlerin;
– Normal düzeyde genel yeteneğe sahip,
– Çocukları seven, hoşgörülü,
– Düzgün konuşması olan,
– Dikkatli, sabırlı,
– Sorumluluk sahibi,
– Yaratıcılık yeteneği gelişmiş,
Pratik ve hareketli çalışma temposuna uyum sağlayabilen

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çocuk bakıcıları ana okullarında, çocuk kreşlerinde ve yuvalarda görev yaparlar. Bazen evlerde de çocuk bakabilirler. Çalışma ortamı temiz ve oldukça hareketlidir. Çocuk bakıcısı sürekli hareket halinde ve her zaman çok dikkatli olmak zorundadır. Küçük çocukların dilinden anlamak ve onlara şefkatle, sabırla davranabilmek meslekte başarı için ön koşuldur. Çalışma saatleri düzenlidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kamu kuruluşlarına bağlı kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakımevlerinin sayısının artmasıyla çalışma alanı gelişen bir meslektir. Ayrıca evinde çocuk bakıcılığı yapan veya bakımını üstlendiği çocuğun evine giderek bakıcılık yapanların sayısı çalışan annelerin sayısına bağlı olarak artmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı kreşlerde çalışan çocuk bakıcılarında kız meslek lisesi mezunu olmaları şartı aranmamaktadır. İlkokul ya da ortaokul mezunu kişiler bu alanda çalışmak için istekli oldukları, aranan özellik ve şartları taşıdıkları takdirde bu alanda çalışabilirler. Kız meslek lisesi mezunları anaokulu, anasınıfı, yuva ve çocuk kulüplerinde çocuk eğiticisi olarak görev yapmaktadırlar.

Ancak özel kreşlerde çalışan çocuk bakıcılarında Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünü bitirmiş olma şartı aranmaktadır.

Özel bir takım şirketler tarafından organize edilen saatlik çocuk bakıcılığı özellikle üniversite öğrencilerine çalışma olanağı yaratmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin eğitimi,Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri, kız meslek /meslek liseleri ve çok programlı liselerin “Çocuk gelişimi ve eğitimi” alanında, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, pratik kız sanat okullarında verilmektedir.
Bunun yanı sıra bazı kamu ve özel kurumların düzenledikleri kurslar kanalıyla da bu mesleğe sahip olunabilir. (Örneğin, Türkiye İş Kurumunca vasıfsız kişilere yönelik meslek edindirmeyi amaçlayan kurslardan “Çocuk Bakıcılığı” kursuna devam eden kişi bu mesleği edinebilir.)

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

– Anadolu meslek/Anadolu kız meslek liseleri “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi” alanına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak,
– Kız Meslek/meslek liseleri ve çok programlı liselerin “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi “alanına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak,
– Pratik Kız Sanat okullarında öğrenim görmek için ilköğretim çağı dışında olmak,kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde öğrenim görmek için ise ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

– Anadolu Kız Meslek/Anadolu meslek Liselerinde eğitim süresi 4 yıldır.
– Kız Meslek Liseleri/meslek liseleri ile çok programlı liselerde 3 yıl,
– Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde ise 2 yıldır.
– Anadolu Meslek /Anadolu kız meslek liseleri,kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselerin “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi “alanında öğrenim gören öğrenciler, genel kültür derslerinin yanı sıra temel sanat eğitimi,bilgisayar,araştırma teknikleri ,girişimcilik, insan ilişkileri ve iletişim,ilkyardım,çocuk gelişimi,anne ve çocuk sağlığı,özel eğitime giriş,özel eğitim,çocuk beslenmesi,çocuk ruh sağlığı,drama gibi meslek dersleri okutulmaktadır.
– Anadolu kız Meslek/Anadolu meslek liseleri ve kız meslek/meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler 3308 sayılı yasaya göre 11.sınıfta 3 gün işletmelerde, 2 gün okulda beceri eğitimi yaparlar.
– Pratik kız sanat okullarında istek olması ve grup oluşturulması durumunda düzenlenen meslek kurslarının süresi değişmektedir.
– Örgün eğitime denk olarak hazırlanan modül programlardan herhangi birisinin tüm modüllerini başarı ile tamamlayarak bölüm diploması alan lise mezunlarına kız meslek lisesi Çocuk Gelişimi Bölüm Diploması verilir. (Ortaokul mezunlarının açık lisede genel kültür derslerini almaları koşulu vardır.)

MESLEKTE İLERLEME

Kız meslek /meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu kız meslek liselerinin, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,” Çocuk Gelişimi ve Çocuk Bakımı “alanından mezun olanlar, gerekli şartları taşımaları şartıyla istedikleri takdirde, ÖSYM’nin bu bölüm için belirlediği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
Kız meslek /meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu kız meslek liselerinin, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,” “alanından mezun olanlar, ” ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı oldukları takdirde, ÖSYM’nin “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,” alanından mezun olanlar için belirlediği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle, öncelikle yerleştirilebilmektedirler.
Bu mesleği pratikten öğrenenler için unvan değişikliği yoluyla yükselmek mümkün değildir. Ancak tecrübe ve yeterliliğe bağlı olarak ücret yükselmesi söz konusudur.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünde okuyan öğrenciler, işletmelerde beceri eğitimi sırasında, 3308 sayılı Çıraklık Yasası gereğince asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere ücret alırlar.

Meslek eğitimi bittikten sonra mezunlar genellikle asgari ücretle işe başlarlar. Daha sonraki yıllarda, işyeriyle olan anlaşmaya bağlı olarak ücret artışı söz konusu olmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Meslek elemanları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

 • çocuk eğiticisi ne iş yapar (84)
 • çocuk eğiticisi (27)
 • çocuk eğiticisi maaşları (22)
 • cocuk bakicisi nasil olunur (15)
 • Kreslerde bakici anne ne yapar (5)
 • bakıcı anne ne iş yapar (4)
 • çocuk bakıcısı ne iş yapar (4)
 • bebek bakıcısı mesleği hakkında bilgi (2)
 • cocuk yuvasına çocuk bakıcıigına nasıl olunur (1)
 • çocuk gelişimi mezunu kreste bakıcı anne ne iş yapar (1)

ÇOCUK BAKICISI için 3 cevap

 1. yasemin diyorki:

  ben 31 yaşında 3 cocuk annesiyim ilk olkul mezunuyum cocuk bakımında cok iyim ama lisansım yok yani cocuk bakımı ile ilgili bi okul okumadım ama cocukları severim cocuk bakımında deneyimliyim kendi cocuklarım la beraber yenlerimide büyüttüm
  bir belge veya diplomam yok diplaması olupta cocuklara kötü davranan bakıcılarda bilirim bence buişi yapanın diploma yada belgeye ihtiyacıyok önce allah korkusu ve bebek sevgisi olmalı ben bir anneyim kendi cocuma yapılmasını istemediyim şeyi başkasının evladınada yapmam işe ihtiyacım var ama kimsenin evinede gidemem kendi evimde kendi cocuklarımla beraber bakarım bende kimseye güvenmiyorum bebek bakıcısı arıyoruz deyipte başka şeyler icin evine caranda oluyor bebek bakıcam diye gidiyorsunuz sapıklar cıkıyor onun icin evimde bakmayı tercih ederim kendi cocuklarımla arkadaş gibi oynar ve ilgilenirim akşama kadar onlarla bende cocuk gibi oynarım bu işi yapmak istiyorum ama gereken ne onu bilmiyorum bir belgem yada diplomam yok tek bildiyim iyibir anne ve sabırlı hoşgörülü sevgi dolu cocukları seven biri oludum hepsi bu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir