ÇİÇEKÇİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

ÇİÇEKÇİ

TANIM

Kesme çiçek ve iç mekan süs bitkilerinin temini, düzenlenmesi, sunumu ve satışına ilişkin işlemleri yapan kişidir.

GÖREVLER

– Malzeme ihtiyacını belirler,
– Çiçeklerin ve malzemelerin alınacağı yerleri belirler,
– Çiçekleri cinslerine göre ayırır,
– Çiçekleri işlenebilir hale getirir,
– Çiçekleri amacına göre keser, dayanıklılıklarının artmasını sağlar,
– Çiçeklerin saksılarını veya monte edilecekleri kapları hazırlar,
– Çiçeklerin sergileneceği vitrini düzenler,
– Buket, aranjman ve çelenk hazırlar,
– İç ve dış mekan süsler,
– Sipariş alır, fiyat belirler ve çiçekleri etiketler,
– Satış işlemlerini yapar,
– Siparişlerin kaydını tutar, teslim formu hazırlar, siparişin yerine ulaşmasını sağlar ve fatura düzenler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Çiçek pensi, çeşitli makaslar, boyalar, tutkal, cendere kalıpları, cendere el ütüleri, ocak, kasnak, kapak yastığı, ayaklı pens, tel, tohum, kurdale, krafon, rafya, ip metalize, çiçekler, saksı, kova, gül dikeni temizleme makinesi, makbuz, saman, yaprak parlatıcı, yosun, yazı şeridi, zımba teli, zımba.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Çiçekçi olabilmek için ;
– Güler yüzlü, sabırlı,
– İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen girişken,
– Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen,
– Tertipli, düzenli, temiz ve hoşgörülü,
– İkna yeteneği olan,
– Yaratıcı,
– Uzun süre ayakta kalabilecek kadar bedence dayanıklı
kimseler olmaları gerekir.

(Astım, romatizma gibi hastalıkları olanların ortamın nemli olmasından dolayı bu meslekte çalışması zordur. Ayrıca hassas ciltli kişiler bazı bitkilerin alerjik reaksiyonundan etkilenebilirler.)

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çiçekçiler; açık alanlarda veya kapalı ve nemli ortamlarda çalışırlar. Açık alanlarda çalışanlar genellikle her türlü iklim şartlarında çalışma durumunda olabilirler. Çalışma yoğunluğu özel gün ve mevsimlere bağlı olarak değişmektedir. Diğer çalışanlar ve müşterilerle iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Türkiye’de süs bitkileri ve kesme çiçek yetiştiriciliğinde gözlenen teknolojik gelişmeler ve çeşitlilik çiçekçilik mesleğini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Süs bitkilerindeki çeşitlilik, özellikle bitki materyali ithalatıyla giderek artmakta, bu da meslekte gelişme ve hareketlilik sağlamakta, talebi olumlu yönde artırmaktadır. İyi yetişmiş elemanlar her yerde kolaylıkla iş bulma şansına sahiptir. Eğlence yerlerinde, pasajlarda, gazinolarda, turistik yerlerde satış yapabilirler. Çiçekçiler yeterli deneyim ve sermayeye sahip olmaları halinde kendi işyerlerini açabilirler. Meslek kendi işini kurmaya uygundur. Bu meslekte öğrenilen bilgi ve becerilerle; tezgahtarlık, bahçıvanlık ve çiçek bakımı alanlarında da iş bulunabilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin “Çiçekçilik” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
– En az ilköğretim mezunu olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak,
– Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl, lise veya dengi okul mezunları için 1 yıldır. Eğitim haftanın 4 günü işletmede pratik eğitim, 1 günü mesleki eğitim merkezinde teorik eğitim şeklindedir. Teorik eğitimde; Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Meslekî Bilgisayar Meslek dersleri; Ortak Beceri, Çiçek ve Malzeme Bilgisi, Çiçek Bakımı ve Düzenleme, Çiçek ve Toprak Zararlıları, Çiçek Dekorasyonu, Toprak ve Bitki Analizi, Çiçekçilikte Sevk ve Ulaşım gibi derslerdir.

MESLEKTE İLERLEME

Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlere de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, İş Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanısıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavına katılabilirler.
Ustalık için ön görülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla)ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırılması içinde “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek meslek lisesi diploması alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Mesleki eğitim süresince işletmelerde eğitim gören çırak öğrencilere işverenlerce, asgari ücretin %30’dan az olmamak üzere ücret ödenmektedir.
Çalışılan işyerine göre değişmekle birlikte asgari ücret düzeyinde kazanç elde edilmektedir.
Kendi işyerini açanlarda ise ücret değişkendir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

Incoming search terms:

 • çiçekçi ne iş yapar (106)
 • çiçekçilik nasıl yapılır (26)
 • çiçekçi nasıl olunur (25)
 • çiçekçilik ne iş yapar (19)
 • nasıl çiçekçi olunur (13)
 • almanca çiçekçi görevleri (4)
 • çiçekçilik mesleği hakkında bilgi (4)
 • çiçekçilik mesleği (2)
 • Çiçekçi Tanımı (2)
 • çiçekçinin görevleri nelerdir (2)

One Response to ÇİÇEKÇİ

 1. kenan sert diyorki:

  Buket yapmak bu işin en önemli noktasıdır ki,Buket yapımında esas olan görselliktir.Her çiçekçinin kendine özgü bir işçiliği vardır.Buket yapımında yaratıcılık çok önemlidir.Bizim burada anlatmaya çalıştığımız kabaca bir buket yapılışıdır.Ayrıntılı ve çeşitlere sahip bir buketin yapılışı anlatılmaktan ziyade görsel bir eğitim ister.Buket tanzimi yazı ile değil görsel anlatım teknolojilerinden faydalanarak ve tecrübeyle pekiştirilen bir yöntemdir.İlk defa çiçekçiliğe başlayacak olanlara yazılarımız faydalı olacaktır.Buketler tül,krep gibi diğer malzemelerden de hazırlanabilmektedir.
  & nbs p; Buket yapımında kullanılan malzeme çeşitleri genelde birbirine benzer.Renk uyumlarına dikkat edilerek bunlarda kullanılabilir.Bahsettiğimiz buket tek yönlü buket yapılışı idi.Yuvarlak buket yapmak isterseniz öncelikle bir malzeme kullanmaksızın çiçekler elde iken yuvarlak şekilde yeşilliğiyle tanzim hazırlanır.Yani krep,tergal,tül gibi zemine kullandığımız malzemeden önce yuvarlak şekil alacak biçimde çiçeklerin dairesel birleşimleriyle dipleri biraz uzun kalacak şekilde bağlanır.Bu tarz buketlerin hazırlanışında 20-30 cmlik vazolardan da yararlanılabilir.Çiçekler vazo içerisinde şekillendirilir ve çıkarılarak alttan bağlanır.Yuvarlak buketin tek yön buketten daha zor ve daha fazla çiçek kullanılarak hazırlandığını unutmayalım.En son,bağlanan çiçekler uygun renkte tül,krep,elyaf ya da tergal gibi malzemelere sarılır.Bütün bu bahsettiklerimiz zarif bir işçilik ister.Daha öncede bahsettğimiz gibi en güzel buket tecrübeyle yap boz tekniğiyle hazırlanır.Deneme yanılma yöntemi bizlere zamanla daha fazla bilgi kazandıracaktır.Bitmiş olan bukete aşırı kaçmamak üzere sim de kullanılabilir.Parlatıcıyla parlatılan çiçeklerin üzerine simler bir tuzluk içerisinde karabiber eker gibi ekilirse hem zayiat verilmemiş olur,hem de eşit miktarda istenilen yüzeye yayılmış olur. Alıntı yapılan http://www.ispartacicek.net buradan bilgilere ulaştım.Güzel meslek ama geriden göründüğü gibi değil.
  Bayram yok gece gündüz yok hafta sonu tatili yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>