BİTKİSEL ÜRÜNLERDE MUHAFAZA VE PAZARLAMA TEKNİKERİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

BİTKİSEL ÜRÜNLERDE MUHAFAZA VE
PAZARLAMA TEKNİKERİ

TANIM

Bitkisel ürünlerin hasadından sonra bu ürünlerin, işlenmesi, paketlenmesi, muhafaza edilmesi ile pazarlaması işlerinde çalışan kişidir.

GÖREVLER

– Hasat sonrası muhafaza edilecek ürünlerin bozulmadan uzun süre saklanması için uygun muhafaza, depolama ve iklimlendirme tekniklerini kullanır.
– Hasat sonu kayıplarının en aza indirilmesini sağlar ve ürünün pazara en iyi koşullarda sunulmasını sağlar,
– Depolarda ve ambarlardaki hastalık ve zararlıları teşhis ederek mücadele eder,
– Depolardan pazarlanacak bitkisel ürünlerin pazarlanmasında uygun ambalajlama ve paketleme tekniklerini uygular.
– Hasat sonu standardizasyon ile taşıma ve pazarlama işlerini yürütür.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Laboratuvar malzemeleri,
– Kimyasal maddeler,
– Hasat sonu elde edilen her türlü bitkisel materyal,
– Soğutmalı (frijo) kamyonlar,
– İklimlendirme-soğutma cihazları,
– Ambalajlama malzemeleri,
– Standardizasyon (sınıflama) makineleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

– Matematik ve fen bilimleri (Fızık, Kimya, Biyoloji) ile ekonomi ve işletme konularına ilgili, bu alanlarda başarılı,
– Soğuk ortamlarda çalışmaya elverişli beden yapısına sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Bitkisel Ürünlerde Muhafaza ve Pazarlama Teknikeri hem açık havada, hem de soğuk depolar, ambarlar, büyük marketler vb. gibi kapalı mekanlarda çalışırlar. Zaman zaman tek başlarına çalıştıkları gibi, çalışmalarında daha çok irtibat ve iletişim içinde oldukları kişiler müşteriler ile diğer çalışanlardır. Çalışmalar sırasında hava akımı ve ani ısı değişimlerine maruz kalınabilinir.

Bitkisel ürünlerin tasnifi, yüklenmesi ve pazarlanması sırasında düşme, zaman zaman kesici aletlerle çalışırken de yaralanma tehlikeleri bulunmaktadır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bitkisel ürünlerin dış pazarlarda standartlara uygun kalitede olması, korunması, istenilen özelliklerde paketlenip nakledilmesi giderek önem kazanmaktadır. Bu bakımdan, söz konusu mesleğin önemi ve bu meslek elemanlarına olan ihtiyaç günden güne artmaktadır.

Bitkisel Ürünlerde Muhafaza ve Pazarlama Teknikeri Özel şirketlerde ve kendi kurdukları işyerlerinde çalışabilirler. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME), Ziraat Fakülteleri, Belediyeler, Tariş, Fiskobirlik gibi entegre tesislere sahip kooperatifler, Sağlık Bakanlığının gıda güvenliği ile ilgili birimlerinde, soğuk hava depoları, büyük marketler, sebze-meyve ihracatı yapan firmalarda çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, Meslek Yüksek Okulunda “Bitkisel Ürünlerde Muhafaza ve Pazarlama” önlisans programında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek Liselerinin “Bitkisel Ürünlerde Muhafaza ve Pazarlama” önlisans programına sınavsız geçiş için belirlenen bölümlerinden mezun olanlar “Bitkisel Ürünlerde Muhafaza ve Pazarlama” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile bu programa yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları gerekir

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Bu mesleğin eğitimi, lise eğitimi üzerine 2 yıldır. Teorik ve pratik eğitim birlikte verilmektedir.
Bitki Fizyolojisi, Botanik, Kimya, Besleme Fizyolojisi, Bahçe Bitkileri yetiştirilmesi, Matematik, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi,Meyve Yetiştiriciliği, Sebze Yetiştiriciliği, Bağ Yetiştiriciliği, Muhafaza Teknikleri, Depolama Sistemleri, Depolarda İklimlendirme, Bitki Büyüme Düzenleyicileri ve uygulamaları, Analitik Kalite Kontrol, Depo hastalık ve zararlıları, Biyokimya, Bahçe bitkilerinin depolanması, Tarla ürünlerinin depolanması, Fizyolojik Bozulma, Depolama ile ilgili koşullar, Ürünlerde hasat sonrası kayıplar ve önleme yolları, Hasat, Depo, Ambalajlama ve paketleme, Hasat sonrası Fizyolojisi, Standardizyon, Taşıma ve Pazarlama, Diğer Bahçe Ürünlerinin Depolanması ve Pazarlanması dersleri verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

“Bitkisel Ürünlerde Muhafaza ve Pazarlama” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde ÖSYM’nin “Bitkisel Ürünlerde Muhafaza ve Pazarlama” ön lisans mezunları için belirlediği lisans programlarından birine yerleştirilebilirler.
Meslekte yükselme ve uzmanlaşmayı sağlamak, tecrübe veya ek bilgi kazandırmak amacıyla da ziraat Fakülteleri, tarımsal araştırma enstitüleri ve tarım teşkilatlarında seminerler, hizmetiçi eğitimler verilmektedir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince herhangi bir maddi kazanç söz konusu değildir. Öğrenciler Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Kredi ve Yurtlar kurumuna ait yurtlarda barınma ihtiyacını giderebilirler.
Kamu kurum ve kuruluşlarındaki istihdamlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ücret alırlar. Kıdeme ve yıllık belirlenen oranlara göre ücret artışları yapılmaktadır.

Özel sektörde, etkinlik ve kişinin iş deneyimlerine göre ücretler asgari ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– ürkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>