BARMEN – BARMAİD

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

BARMEN – BARMAİD

TANIM

Turistik tesislerin ve eğlence yerlerinin bar adı verilen bölümlerinde müşterilere içki servisi yapan kişidir. (Erkeklere Barmen, kadınlara Barmaid denir.)

GÖREVLER

– İçki, bardak vb. malzemeleri yerleştirir, düzenini sağlar.
– Müşterilerinin içki siparişlerini alır,
– İsteğe göre içkiyi hazırlar ve servisini yapar,
– Barda ki içki stoklarını ve diğer malzemeleri kontrol eder ve eksiklerin tamamlanması için gerekeni yapar,
– Satılan içkilerin parasını alır ve çalışma süresinin sonunda hesabı ilgililere teslim eder,
– Çalıştığı mekanın temizliğinden ve düzeninden sorumludur

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Kokteyl karıştırma bardağı,
– Kokteyl karıştırma kaşığı,çubuğu
– Süzgeçler,
– Mikser – karıştırıcı,
– Buz çekici,
– Buz kırma makinesi,
– Meyve presi,
– Şampanya kovaları,
– Damlalık, ölçek,
– Mantar çıkarıcı vb.,
– Çeşitli içkilere uygun bardaklar,
– Kuruyemişler, çerezler ve içecekler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Barmen-barmaid olmak isteyenlerin;
– Bedence sağlıklı, dayanıklı,
– Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen,
– Başkaları ile iyi iletişim kurabilen,
– Güler yüzlü, nazik, sabırlı, sır tutabilen
– Kendisini ve çevresini temiz ve düzenli tutmaya özen gösteren,
kimseler olmaları gerekir.
– Hoşsohbet ve esprili olmak,yabancı dil bilmek başarıyı artırıcı özelliklerdir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Barmen/Barmaid kapalı ortamlarda ve ayakta görev yapar. Gece geç saatlere kadar çalışması gerekir, görevi sırasında müşterilerle oldukça yoğun etkileşim halindedir. Barmenlik yeni insanlar tanıma olanağı sağlayan bir meslektir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Barmenler çeşitli otellerde, eğlence yerlerinde, restoranlarda ve cafe-barlarda görev yaparlar. Bu meslekte kadınların barmaid olarak çalışmaları oldukça yeni bir durumdur. Barmenlik eğitimi gören bir kimsenin iş bulma şansı yüksektir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Ülkemizde Barmen/Barmaid olabilmek kişinin tamemen özel ilgisi doğrultusunda gelişmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu Otelcilik ve Turizm meslek Lisesinin Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı Servis dalında, Anadolu kız meslek lisesinin ve kız meslek lisesinin ağırlama ve gıda teknolojisi alanının servis hizmetleri meslek alanında bar hizmetleri konusunda dersler verilmektedir.

Üniversitelerin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokullarında, meslek yüksekokullarının Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümlerinde bar hizmetleri konusunda dersler verilmektedir. Ayrıca; Turizm Bakanlığına bağlı Turizm Merkezlerinde açılan kurslarda, Türkiye Barmenler Derneğince düzenlenen kurslarda, özel kuruluşlarda, çeşitli kurum ve kuruluşların çeşitli dönemlerde açmış olduğu kurslarla (Türkiye İş Kurumu vb.) bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Anadolu turizm ve otelcilik meslek liselerine ve Anadolu meslek liselerine ilköğretim 8. sınıftan sonra yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavlarında ilgili başarılı olmak,

Anadolu ve Otelcilik Turizm Meslek Lisesi, Anadolu Kız Meslek Liselerine İlköğretim 8.snıftan sonra yapılan OKS (Orta Öğretim Kurumları Sınavı) de ilgili okulu ve bölümü tercih ederek kazanmış olmaları gerekir.

Kız Meslek Liselerinin Ağırlama ve Gıda Teknoloji alanında ise ilköğretim mezunu olmak,

Turizm ve Otelcilik Yüksekokullarında ve Meslek Yüksekokullarının Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik İşletmeciliği bölümlerinde lise ve dengi okul mezunu olmak ve ÖSS sınavında ilgili bölümü tercih ederek yeterli Eşit Ağırlıklı (EA) puanı almak gerekir.

Turizm meslek kurslarına girmek için zaman zaman açılan sınavlarda başarılı olmak gerekir. İşgücü yetiştirme kurslarına katılabilmek için 15 yaşını bitirmiş olmak pratik kız sanat okulu ve olgunlaşma enstitülerine girebilmek için ise ilköğretim okulu mezunu yeterlidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Bu mesleğin eğitim süresi Anadolu meslek ve Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinde 4 yıldır.Meslek Yüksekokullarında 2 yıldır. Bu okullarda öğrenim görenler 9.sınıf sonunda (nisan ve eylül ayları arasında) 3308 sayılı kanun hükümleri gereğince meslek eğitimlerini işletmelerde yoğunlaşmış olarak yaparlar. Turizm eğitim merkezlerinde süre 7 ay, özel turizm kurslarında ve işgücü yetiştirme kurslarında ise 3-6 aydır. Pratik kız sanat okullarında ve kız teknik öğretim olgunlaştırma enstitülerinde kurs süreleri talebe göre değişmektedir.
Eğitim süresince; görgü kuralları ve genel kültür, barın servise hazırlanması, temizlik ve bakım, bar personelinde olması gereken özellikler, içeceklerin gruplandırılması ve servisleri, ürün bilgisi, satış teknikleri, stok kontrol hakkında bilgi ve beceriler kazandırılır. Ayrıca mesleki İngilizce öğretilir
Eğitim süresince; görgü kuralları ve genel kültür, barın servise hazırlanması, temizlik ve bakım, bar personelinde olması gereken özellikler, içeceklerin gruplandırılması ve servisleri hakkında bilgi ve beceri kazandırılır. Ayrıca mesleki İngilizce öğretilir

MESLEKTE İLERLEME

Barmenlik mesleğinde yükselme ve ilerleme tecrübe ile gerçekleşmektedir. Genç yaşta mesleğe başlayan bir kişi, komilikten, bar garsonluğuna geçmekte, daha sonra asistan barmen ve barmen olmakta en sonunda ise çok başarılı bir barmen şef barmenliğe kadar yükselmektedir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Anadolu meslek lisesi ve kız meslek lisesi ile Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerindeki eğitim süresince 3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek eğitimi kanununa göre beceri eğitimi gören her öğrenciye asgari ücretin % 60’nı aşmamak üzere, işveren tarafından bir ücret ödenmektedir. Parasız yatılı sınavını kazananların eğitim masrafları devletçe karşılanır.
Turizm eğitim merkezlerinde eğitim parasızdır ve öğrencilere ücretsiz öğle yemeği verilmektedir. Bazı eğitim merkezleri yatılıdır. Bu durumda öğrenciye ücretsiz olarak hem yatak hem üç öğün yemek sağlanmaktadır.
Özel turizm kursları ücretli olup, her hangi bir şekilde para yardımı yapılmamaktadır.
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünün açtığı İşgücü Yetiştirme Kursları parasızdır ve kursiyerlere cep harçlığı verilmektedir.
Kazanç çalışılan işyerinin bulunduğu yere, büyüklüğüne ve kişinin işteki başarısına göre değişmekte olup, başlangıç ücret asgari ücretin biraz üstündedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Meslek elemanları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • barmen maaşları (85)
  • bartender (40)
  • barmen maaşı (24)
  • barmaid nedir (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>