AĞ İŞLETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


AĞ İŞLETMENİ

TANIM

Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılımsal kurulumu, ağ sistemlerinin kurulumu, yönetimi ve ağ ortamı üzerinde yaşanabilecek sorunlar, çözüm yolları ve geniş ağ sistemleri yönetimine sahip nitelikli kişidir.

GÖREVLER

– İş organizasyonu yapar,
– İhtiyaçları değerlendirir ve bu doğrultuda istenilen projeyi analiz eder,
– Projenin algoritmasını çıkarır,
– Ağ kurulacak ortamı (ağın yapısını) oluşturur,
– Oluşturulan ortama fiziksel olarak bilgisayar ağının kurulmasını sağlar,
– Kurulan bilgisayar ağının testini yapar,
– Geniş ağ sistemleri için yönlendirme yapar,
– Bilgisayar ağını yönetecek sunucu işletim sisteminin kurulmasını sağlar,
– Sunucuyu ağdaki bilgisayarların yöneticisi olarak tespit eder,
– Yerel ve geniş ağ kurulumunda güvenlikle ilgili politikaların uygulanmasını sağlar.
– Sanal ağlar (VLAN) sayesinde ağ trafiğini optimize edip problemlerin genele yayılmasını engeller.
– İçerden ve dışardan ağa izinsiz girişleri engelleyen güvenlik ve uyarı sistemleri kurar.
– Mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Hub, Swicth, Kablosuz erişim noktası, Kablosuz ağ kartı, Router, Ağ Kartı (NIC)
– Ağ kabloları (Çift bükümlü (UTP, STP -Cat5, Cat 6, Cat7-) kablo, RJ45 konektör, Ağ (konektör) Pensesi, Ağ (krone –jack için-) pense, Plastik Kanal, RJ 45 jack, RJ 45 Konektör, Kablo test cihazı, Fiber optik bağlantı cihazları, Fiber optik test cihazı
– Matkap, Testere, Tornavida, Yan Keski, Pense, Elektrik Kablosu, Vida, Pul, Dübel, Lastik Çekiç, Patch Pannel, Kabinet,
– Elektrik Kablosu, Elektrik Bandı, Ölçü Aleti (AVO Metre), Kontrol Kalemi,
– Firewall, Access Point, Wifi Controller, Wifi Scanner” ve “Network Analyser Yazılımı

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

– Sistemli düşünme gücüne sahip,
– Matematikle ilgili konularda başarılı,
– Mekaniğe ilgili ve yetenekli,
– Şekiller arasındaki ilişkileri algılayabilen,
– El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
– Dikkatli, sabırlı, tedbirli ve sorumluluk sahibi,
– Ayrıntılara önem veren,
– Bireysel karar verme yeteneği güçlü olan,
– Araştırmacı ve kendini yenileyebilen,
-Yoğun iş temposu ve esnek çalışma saatlerine dayanıklı,
-Seyahat engeli olmayan kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ağ işletmenleri, endüstride ve işletmelerde bilgisayar kullanılacak iş ortamlarında çalışırlar. Ayrıca geniş ağ bağlantıları oluşturabilmek için dış ortamda, oluşturulan ağların yönetimi için sunucuların bulunduğu büro ortamlarında çalışırlar. Çalıştıkları iş ortamının hizmet ya da üretim özellikleri doğrultusunda çalışma ortamı tozlu, dumanlı, kokulu, gürültülü, aydınlık, karanlık, soğuk veya sıcak olabildiği gibi, çok temiz ve sağlık açısından ideal büro ortamları da olabilmektedir. Birinci derecede cihaz, alet, ağ yazılımları ve ağ işletim sistemleri ile ilgilidirler. Ancak meslektaşlarıyla, müşterilerle sürekli iletişim kurmaları gerekir.
Ağ işletmenleri özellikle, el aletleri ile çalıştıkları için çeşitli iş kazaları riski ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bilgisayarda çalışanlarda boyun, omuz, el, kol, ayak ve sırt bölgelerinde yorgunluğa bağlı rahatsızlıklar olabilmektedir. Genellikle oturarak çalışırlar ve beden gücünü az kullanırlar. İşyerinin türüne göre tam gün veya yarım gün çalıştıkları gibi hafta sonu çalışmasının yanı sıra iş gereği seyahat etmek ve farklı şehirlerde çalışmak da söz konusu olabilmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bilgisayarın hayatın her alanına istisnasız girmiş olması nedeni ile bilgisayarın uzmanlık alanlarından olan ağ işletmenliği mesleğini icra eden insanlara duyulan ihtiyaç da aynı ölçüde artmış bulunmaktadır. Ağ işletmenleri kamu-özel ayrımı olmaksızın bilgisayarın bulunduğu tüm işletmelerde rahatlıkla iş bulabilirler. Ayrıca bilgisayar satış ve teknik destek firmaları, bankalar, sigorta şirketleri, ticari kuruluşlar, internet servis sağlayıcıları, internet yayıncılık şirketleri, radyo-televizyon şirketleri, araştırma şirketleri, borsalar, ulaştırma, lojistik firmaları ve hizmet sektöründe yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında geniş iş imkânına sahiptirler. Kendi adlarına işyeri de açabilirler. Uluslar arası platformda da geçerli olan Microsoft ve Cisco sertifikasyon eğitimleri veren kurumlardan konusunda sertifika kazanmaları halinde iş bulmaları daha da kolay olmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinin “Bilişim Teknolojileri Alanı” “Ağ İşletmenliği” dalında verilmektedir. Ayrıca, üniversitelerin veya özel kuruluşların açtığı kurslarda da bu mesleğin sertifika eğitimi verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerine girebilmek için;
– İlköğretim okulu mezunu olmak,
– Anadolu meslek/Anadolu teknik liselerine girebilmek için ilköğretim mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca, merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (OKS) başarılı olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. 9. sınıfın (lise 1) dersleri genel liseler ve meslek liselerinde ortaktır. 9.sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler. 9 ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel dersler okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10. ve 11. sınıfta verilmektedir. 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.
Eğitim süresince;
Ortak Dersler: Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, TC. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Millî Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım, Tanıtım ve Yönlendirme.
Alan Ortak Dersleri: Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Bilişim Teknolojilerinin Temelleri, Paket Programlar, Temel Elektronik ve Ölçme, Teknik ve Mesleki Resim.
Dal Dersleri: İşletmelerde Beceri Eğitimi, Açık Kaynak İşletim Sistemi, Ağ Sistemleri ve Yönlendirme, Ağ Güvenliği, Sunucu İşletim Sistemi, E-Posta Sunucu derslerini alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin Bilişim Teknolojileri alanı “Ağ İşletmenliği” dalından mezun olanlar, meslek yüksek okullarının Bilgi Yönetimi (Uzaktan Eğitim veya Açık Öğretim), Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Bilişim-Yönetim, e-Ticaret, Masaüstü Yayıncılık bölümlerine sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puan almaları halinde, Bilgi Teknolojileri, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Kontrol Öğretmenliği , Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojisi, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları diğer alanlardan mezun olan adaylara göre daha yüksek bir katsayıyla çarpılarak ÖSS puanlarına eklenmekte ve diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Mesleki Eğitim Kanunu gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin % 30’dan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.
– Eğitim süresince öğrenciler iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta ettirilirler.
– Eğitim sonrası ilk işe başlayanlar çalıştıkları kurum tarafından önerilen miktarda, tecrübeli elemanlar ise çok daha dolgun gelir elde edebilmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Incoming search terms:

  • ağ işletmenliği maaşı (164)
  • ağ işletmenliği nedir (162)
  • ağ işletmenliği ne kadar maaş alır (40)
  • ağ işletmenliği maaşı ne kadar (36)
  • ağ işletmenliği maaşları (34)
  • bilgisayar ağ işletmeni maaşı (28)
  • bilgisayar ağ sistemleri ve yönlendirme elemanı nedir (24)
  • ağ işletmenliği maas (17)
  • ağ işletmeni maaş (16)
  • bilgisayar ağ işletmeni nedir (13)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir