YALITIM TEKNİKERİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur-2017

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


YALITIM TEKNİKERİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
YALITIM TEKNİKERİ

 


Tüm alt ve üstyapılarda, yapının ekonomik ömrünün uzatılması, tasarruf sağlanması ve yaşam konforunun artırılması amacına yönelik olarak ısı, ses ve yangın yalıtımı uygulamalarına ilişkin işlemleri ilgili mühendis (inşaat, kontrol, makine) veya mimar gözetiminde yapan ve bu alanda çalışan işçilere nezaret eden teknik elemandır.

 


–          Yalıtım yapılacak yerde ölçüm ve keşif işlerini yapar,
–          Çalışılacak alanın temizliğini ve araç gereçleri kontrol eder,
–          Yapılacak yalıtımın cinsine göre(ısı, ses, su ve yangın) gereken en uygun nitelikte ve miktarda malzemeyi hazırlar veya hazırlattırır,
–          Yapılacak işe göre yalıtım işinde çalışacak uygun nitelikte ve sayıda işçiyi sağlar,
–          Yalıtım yapılacak alana ve yalıtım türüne uygun malzemeleri yalıtım yapılacak yüzeye uygular veya uygulatır,
–          İşçilerce yapılan işi kontrol eder, uygulamalardaki aksaklıkları çözmeye yönelik çalışmalar yapar günlük yapılan işleri rapor halinde sorumluluğunda çalıştığı kişilere mühendisine bildirir,
–          Günlük yapılan işin raporunu tutar,
–          İş güvenliği önlemlerini kontrol eder.
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER 
– Ahşap testeresi, Asma iskele,  Çekiç, Çivi çakma tabancası, El kaynak makinesi, Eritme kazanı, Kerpeten, Keski, Keser, Halat, Mala, Maket bıçağı, Matkap, Matkap uçları, Metal cetvel, Metal testeresi, Otomatik sıcak hava kaynak makinesi, Perçin aleti, Gönye, Pergel, Tornavida, Sac kesme makinesi, Sac kıvırma makinesi, Spatula, Su terazisi, Tekerlekli yüksek iskele, Teneke makası, Mikser, Fitil derz makinesi, mastar, lav püskürtme sistemi
– Test cihazları ( basınç, kıvılcım ve vakum test cihazı), Ahşap çıtalar, Alçı panel, Dübel (plastik), Komposit levhalar, Likit malzemeler, Mekanik tespit elemanları, Mineral yünler ( cam yünü, taş yünü, ahşap yünü, koyun yünü), Plastik esaslı örtüler, Sıva harcı, Su, Süzgeç, Vidalar, Yapıştırma malzemeleri,   Kesim Masası.
– Eldiven ,emniyet kemeri ve gözlüğü, gaz maskesi

 

 
Yalıtım teknikeri olmak isteyenlerin,
– Bedence sağlam,  uzun süre ayakta çalışabilen,
– Göz, el ve parmakları sağlam ve bunları ustalıkla kullanabilen,
– Göz-el eşgüdümü gelişmiş,
– Yönergeyi izleyebilen,
– Detaylara özen gösterebilen,
– Yaptığı işlerde dikkatli, titiz ve tedbirli olan,
– Yenilik ve gelişmelere açık, zamanı iyi kullanabilen,
kimseler olmaları gerekir.                                           
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Yalıtım teknikerleri bina dışı yapılarda (baraj, tünel vb.) su yalıtımıyla ilgili çalışabilecekleri gibi, mesken, işyeri, hizmet vb. amaçlı binalarda da çalışmaktadırlar. Kısacası her türlü yapıda su yalıtımında çalışabileceği gibi her türlü yapıda ısı, ses ve yangın yalıtımını da yapmaktadır. 
Çalışma ortamı kapalı olabileceği gibi açık havada olabilmektedir. Zaman zaman toz ve koku yoğun olabilmektedir.
Çalışırken mühendisler (inşaat, makine, kontrol) , mimarlar, meslektaşları ve çalışan diğer işçilerle iletişim halindedirler.  

 


Yalıtım teknikerleri bina dışı yapılarda (baraj, tünel vb.) çalışabilecekleri gibi her türlü yapıda su, ısı, ses ve yangın yalıtımında da çalışabilirler.
Özellikle son zamanlarda ses ve yangın yalıtımı uygulamalarında yapıların korunması, ekonomik ömrünün uzatılması, yaşam konforunun artırılması, kullanım rahatlığı, tasarruf vb. nedenlerle artış olduğu görülmektedir.
Yalıtım uygulamaları, inşaat sektörünün gelişmesine ve büyümesine paralel olarak çeşitlenmekte ve yaygınlaşmaktadır. Yapı yalıtımcılığı mesleğinde ihtiyaç duyulan işgücü, inşaat sektörü içinde yakın mesleklerden sağlanmaktadır. Kısacası meslekte iyi eğitim görmüş,   nitelikli elemanlara ihtiyaç olduğu gözlenmektedir.

 


Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı Meslek Yüksek Okulluların Yalıtım Teknolojisi bölümünde verilmektedir. 

 


Meslek liselerinin Boya Teknolojisi, Endüstriyel Boya ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Lastik Teknolojisi, Proses, Sanayi Boyacılığı ve Uygulama, Tekniği, Petrokimya, Plastik İşleme, Plastik Teknolojisi, Sınaî Boya bölümlerinden mezun olanlar “Yalıtım Teknikerliği ” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kalan kontenjanlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

 


Eğitim süresi iki yıldır. Eğitim süresince ;
Boya teknolojisi, Yalıtım teknolojisi, Teknik resim, Yalıtım malzeme bilgisi, Temel yapı bilgisi, Türk dili, Yabancı Dil, Atatürk İlke ve İnkılap tarihi, Matematik, Fizik, Genel Kimya, Boya uygulama teknikleri, Yalıtım uygulama teknikleri, Renk Bilgisi, Yalıtım malzemeleri yöntemleri, İşletme, İş güvenliği, Standartlara göre kalite kontrol yöntemleri, Temel bilgisayar bilimleri, Çevre kirliliği ve insan sağlığı, Pazarlama derslerini alırlar.

 


“Yalıtım Teknolojisi” önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “ Kimya Mühendisliği ve Kimya lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci kredilerinden ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.
Özel sektörde ise çalışılan yer, tecrübe vb. durumlara göre kazanç durumu değişiklik göstermektedir. İlk İşe girişte Asgari ücret düzeyinde kazanç söz konusudur. Daha sonraki kazanç ise Asgari Ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir.

 


–          İlgili eğitim kurumları,
–          Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–          Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri,
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
yalıtım ,           , meslek , kontrol , makinesi , boya , eğitim , yangın , kimya , yünü , plastik , bilgisi , sınavsız , ahşap , kazanç , malzemeleri , eder , uygulama , türlü , yapıda
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları YALITIM TEKNİKERİ olabilir,
YALITIM TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
YALITIM TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
YALITIM TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
YALITIM TEKNİKERİ nedir,
YALITIM TEKNİKERİ ne iş yapar,
YALITIM TEKNİKERİ nasıl olunur,
YALITIM TEKNİKERİ maaşı,
YALITIM TEKNİKERİ çalışma koşulları,
YALITIM TEKNİKERİ meslek tanımı,
YALITIM TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

YALITIM TEKNİKERİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Yalıtım Teknikeri nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

Yangın İlk Müdahale İşçisi nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir