SERVİS ELEMANI (GARSON) nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur-2017

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


SERVİS ELEMANI (GARSON) nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
SERVİS ELEMANI (GARSON)

 


Lokantalarda, otel ve diğer hizmet yerlerinde yiyecek ve içecek vb. servis hizmetlerini müşteriye belirli kurallar dahilinde uygun araçlarla sunan kişidir.
 

 


 
–        Yemek masalarının düzenli, temiz ve eşyalarının eksiksiz olmasını sağlar,
–        Müşteriyi karşılar, oturacağı masayı tavsiye eder ve masaya kadar müşteriye refakat eder,
–        Yemek listesini (mönü) müşteriye verir, mönüyle ilgili olarak müşterilerin yemek ve içecek tercihi yapmasında yardımcı olur,
–        Kurallara uygun olarak servisi yapar,
–        Hesabı alır,
–        Müşteriyi uğurlar,
–        Salonda yemek servisi öncesi ve sonrası gerekli düzenlemeleri yapar.
 

 


 
–        Çelik malzemeler (çatal, bıçak, kaşık vb.),
–        Porselen malzemeler (tabak, fincan, vb.),
–        Cam malzemeler (bardaklar),
–        Kumaş malzemeler (örtü, peçete, kapak vb.),
–        Diğer malzemeler (masa, sandalye, servis arabası vb.).
 

 


 
Servis elemanı olmak isteyenlerin:
–        Uzun süre ayakta çalışabilecek kadar bedence sağlam ve dayanıklı,
–        Dışa dönük, insanlarla iyi iletişim kurabilen, insanların istek ve duygularını anlayabilen,
–        Güler yüzlü, saygılı,
–        Başkalarını ikna edebilen, sabırlı,
–        Görgü ve protokol kurallarını bilen,
–        Dikkatli, temiz, titiz ve düzenli
kimseler olmaları gerekir.  
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Servis elemanları yiyecek ve içecek servisi yapılan mekanlarda görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve düzenli, zaman zaman gürültülü ve kalabalıktır. Servis elemanları çalışırken birinci derecede insanlarla ilişki halindedir. Çalışma zamanı genellikle vardiya usulü olup, kişi haftanın bir günü izinlidir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Günümüzde servis personelleri değişik kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedirler.  Kendi bilgi ve becerileri yeterli olduğu sürece özellikle turizm sektörünün gelişmesine paralel olarak bu meslek elemanlarına ihtiyaç vardır.
Bu meslekte yetişmiş, nitelikli, yabancı dil bilen elemanların iş bulma sorunları hemen hemen hiç yoktur. Yiyecek içecek sunumunda, otomasyona gidilemediği için, garsonluk geçerliliğini korumakta ve bu meslekte eleman ihtiyacı her zaman olmaktadır. Ancak, iş bulma durumu mevsimlik değişim göstermektedir.

 


 
Mesleğin eğitimi Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri, kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselerin “ağırlama ve gıda teknolojisi” alanı, “Servis Hizmetleri” dalında ve pratik kız sanat okulları ile kız teknik olgunlaşma enstitülerinde verilmektedir. Turizm Bakanlığı’na bağlı turizm eğitim merkezlerinde (TUREM), özel turizm meslek kurslarında, Türkiye İş Kurumu’nun işgücü yetiştirme kurslarında ve mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Anadolu meslek/ Anadolu kız meslek liseleri “Ağırlama ve Gıda Teknolojisi” alanına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme Yerleştirme  Sınavı’nda başarılı olmak,  Kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselere girmek için ilköğretim okulu mezunu olmak,
Mesleki Eğitim Merkezlerine devam edebilmek için;
–        En az ilköğretim okul mezunu olmak,
–        14 yaşını doldurmuş,19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
–        Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
–        Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
Pratik kız sanat okullarına girebilmek için ilköğretim çağı dışında olmak gerekmektedir. Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerine girebilmek için ise ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir.
Turizm Bakanlığı’na bağlı Turizm Eğitim Merkezlerine (TUREM) alınacak kurslara katılabilmek için gerekli şartları yerine getirmek gerekmektedir.
 

 


 
Mesleğin eğitimi;
Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Kız meslek/meslek liseleri çok programlı liselerde de 4 yıl, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde ise 2 yıldır.
Mesleki eğitim merkezlerinde ise;  ilköğretim mezunları için eğitim programı 2 yıl devam etmektedir. Lise ve daha üst düzeyde genel eğitim kurumlarından mezun olanlar için meslek eğitimi 1  yıl devam etmektedir. Ustalık eğitimi çalışma süresi 1 yıldır.
Turizm Bakanlığı’na bağlı turizm eğitim merkezlerinde  7 ay, Özel turizm meslek kurslarında 5-6 ay,
Türkiye İş Kurumu’nun işgücü yetiştirme kurslarında en fazla 6 ay,  Mesleki eğitim merkezlerinde ise 3 yıl sürelidir.
Eğitim süresince genel kültür dersleri  eğitim kurumunda,  meslek dersleri ise eğitim kurumu ve işletmelerde birlikte verilmektedir.
 
 

 


Meslekte ilerleme ve yükselme, çalışarak ve deneyimle gerçekleşebilmektedir, Kişisel gayret ve başarıyla şef garsonluğa kadar yükselebilir.
Meslek liselerinin “Servis”  bölümü ile “Servis Hizmetleri” bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Seyahat İşletmeciliği, Aşçılık, Hazır Yemek ve Aşçılık, Turizm Animasyonu ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin servis bölümü ile Anadolu Kız Meslek Liselerinin “Servis Hizmetleri” dalından mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına  (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği”, “Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği”, “Konaklama İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)” “Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği”, “Seyahat İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)”, “Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)”, “Turizm İşletmeciliği ( Uygulamalı Bilimler Y.O.)”, “Turizm ve Otelcilik (Uygulamalı Bilimler Y.O.)”,  “Turizm  ve Otelcilik (Yabancı Diller Y.O)”, “Turist Rehberliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)”, “Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)”, “Turizm ve Otel İşletmeciliği (Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Y.O)”, “Turizm ve Otel İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O)”, “Turizm ve Otelcilik (Bilgisayar ve Turizm Y.O)”, “Turizm ve Rehberlik (Uygulamalı Bilimler Y.O.)” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda  ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
 
Ayrıca Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanlar meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi çalışma süresi 1 yıldır.
Meslekte ilerleme ve yükselme, çalışarak ve deneyimle gerçekleşebilmektedir,
Kişisel gayret ve başarıyla şef garsonluğa kadar yükselebilir, Bar, ziyafet, yiyecek-içecek servisi, cost (maliyet) kontrol konularında uzmanlaşma olabilir, Bir servis elemanı, yiyecek-içecek müdürlüğüne kadar yükselebilir.
BENZER MESLEKLER: Komi, Barmen, Kamarot.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Garson olarak çalışan kişilerin çalıştıkları sektörün özelliğine göre aldıkları ücret değişken olabilmektedir. Kamu kuruluşlarının sosyal tesislerinde (İller Bankası, Öğretmen evi gibi) işçi statüsünde çalışan garsonlar işe ilk girişte asgari ücret düzeyinde maaş alırlarken, bir-iki ay sonra toplu sözleşme hükümlerine göre maaşları asgari ücretin 2-3 katına kadar çıkabilmektedir.
 
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.


Kaynak: İşkur
        , meslek , turizm , eğitim , işletmeciliği , otelcilik , anadolu , mesleki , “turizm , malzemeler , ilköğretim , içecek , mezun , meslekte , liseleri , eğitimi , yemek , kurumu , yiyecek , çalışma
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları SERVİS ELEMANI (GARSON) olabilir,
SERVİS ELEMANI (GARSON) mesleğinin zorlukları,
SERVİS ELEMANI (GARSON) nerelerde çalışabilir,
SERVİS ELEMANI (GARSON) mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
SERVİS ELEMANI (GARSON) nedir,
SERVİS ELEMANI (GARSON) ne iş yapar,
SERVİS ELEMANI (GARSON) nasıl olunur,
SERVİS ELEMANI (GARSON) maaşı,
SERVİS ELEMANI (GARSON) çalışma koşulları,
SERVİS ELEMANI (GARSON) meslek tanımı,
SERVİS ELEMANI (GARSON) görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

SERVİS ELEMANI (GARSON) nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Servis Danışmanı (Teknik Mamuller) nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

Servis Garsonu nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Incoming search terms:

  • garsonlar nerelerde çalışabilir (3)
  • garson ücret (1)
  • özel garson maaş (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir