KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur-2017

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI

 

     
Kooperatiflerin kurulması ve yönetimi alanında çalışan kişidir. 
 

 


 
–        Kooperatifçilik meslek elemanı çeşitli amaçlarla (konut sahibi olma, verimli ürün elde etme, ürünleri karlı bir biçimde satma vb.), güç ve kaynaklarını birleştirerek “Kooperatif” adı verilen bir tür ortaklık kurmak isteyenlere yasal, parasal ve ticari konularda danışmanlık yapar,
–        Çalıştığı kooperatifin gerek halkla gerekse kamu ve özel kuruluşlarla ilişkilerinin kanun, tüzük ve yönetmeliklere uygun olarak yürütülmesini sağlar,
–        Kooperatife parasal kaynak sağlar,
–        Kooperatifin parasının en ekonomik biçimde harcanmasını ve elde edilen kazancın üyelere pay olarak dağıtılmasını sağlar,
–        Üyelere, yapılan çalışmalar, harcamalar ve sonuçta elde edilen yararlar hakkında bilgi verir.
 
KULLANILAN  ALET  VE  MALZEMELER
 
–        Kanun, tüzük ve yönetmelikler,
–        Çağdaş iletişim araçları (bilgisayar, telex),
–        Büro malzemeleri.
 

 


 
Kooperatifçilik meslek elemanı olmak isteyenlerin; sayısal yeteneği yüksek, sayılarla işlem yapmaktan, yönergeleri uygulamaktan, başkalarını yönlendirmekten, işbirliği halinde çalışmaktan hoşlanan, sabırlı ve dinamik kimseler olmaları gerekir.
Sorumluluk sahibi ve yaratıcı olmak meslekte başarıyı artırır.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Kooperatifçilik meslek elemanı çalışmalarını büro ortamında, plan ve hesap yaparak yürütür. Birinci derecede verilerle ilgilenmekle birlikte, zaman zaman insanlarla da etkileşim halindedir ve açıklama yapma, ikna etme gibi görevleri yerine getirir.
 

 


 
Günümüz koşullarında insanların bazı ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını tek başlarına karşılamaları güçleşmektedir. Özellikle konut sorununa bir kişi veya ailenin kendi başına bir çözüm bulması olanaksız denecek düzeye gelmiştir. Bu nedenle de son yıllarda özellikle yapı kooperatiflerinin sayısı sürekli artmaktadır. Bu, Tarım, Tüketim, Köy Kalkınma, Esnaf, Kefalet Kooperatifleri için de geçerlidir. Bir sorunu tek başına çözmeye çalışmak yerine, dayanışma ve işbirliği içinde çözmek hem daha kolay hem daha ekonomik olmaktadır. Bu nedenle kooperatifçilik alanında yetişmiş, bilgili, dürüst, çalışkan elemanlara da ihtiyaç artmaktadır. Bu alanda yetişmiş, girişimci bir kişinin iş bulma konusunda fazla sorunu olmayacağı düşünülmektedir.
 

 


 
Meslek eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokulların “Kooperatifçilik”  bölümünde  verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–      Meslek liselerinin A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Kooperatifçilik, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği, Ticaret ve Ticaret Liselerinin Kol Ayrımı Olmadığı Dönemlerde Bitirenler, “Kooperatifçilik” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
–     Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları gerekir.
 

 


 
Eğitim süresi meslek yüksekokullarında 2 yıldır.
Meslek yüksekokulu kooperatifçilik programının;
1. yılında: Temel Hukuk, İşletme Bilimine Giriş, Makro İktisat, Muhasebe, Kooperatifçilik Bilgisi, Pazarlama, İşletme Hukuku, İşletme Yönetimi, Mikro İktisat, Kooperatif İşletmeciliği, Kamu Yönetimi,
2. yılında: Kooperatifler Hukuku, Vergi Hukuku, Kooperatif İşletmeciliği, Maliyet Muhasebesi, Mesleki Çalışma ve Seminer, Büro Makineleri, Vergi İşlemleri ve Muhasebesi, Bilgisayar Kullanımı, Kooperatif Muhasebesi, Büro Uygulamaları gibi dersler,
Ayrıca, 1. ve 2. sınıflarda, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi kültür dersleri ve seçmeli olarak Beden Eğitimi,Müzik,Resim derslerinden birisi okutulmaktadır.
Kooperatifçilik programında eğitim kuramsal ve uygulamalı olarak verilmektedir. 1. ve 2. sınıf sonunda 40′ ar işgünü olmak üzere toplam 80 işgünü, çeşitli kooperatiflerde meslek stajı yapılmaktadır.
 

 


 
Meslekte ilerleme, kişinin mesleki başarısına, çalışkanlığına ve girişimciliğine bağlıdır. Başarılı bir kooperatifçilik meslek elemanı Kooperatif Müdürlüğünden, Genel Müdürlüğe kadar yükselebilir.
 
“Kooperatifçilik” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde üniversitelerin “İşletme”, “İşletme-İktisat”, “Tarım İşletmeciliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–        Yüksekokul eğitimi süresince herhangi bir kazanç yoktur. Ancak, mezuniyet sonrası geri ödenmek üzere Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim ve harç kredisi alınabilir.
–        Kooperatif personelinin ücretleri, yıllık tahmini bütçeye göre genel kurulca kararlaştırılmaktadır. Ücretler kooperatifin bütçesine, büyüklüğüne göre çok farklılık göstermektedir. Bazı kooperatiflerde asgari ücretten başlamak üzere ücret verilmekte, bazılarında ise yönetici düzeyinde net asgari ücretin 7-10 katına kadar çıkabilmektedir.
–        Kooperatif yönetim kurulu üyelerine genel kurulca belirlenen aylık ücret yanında, huzur hakkı ve yolluk adı altında ödemeler de yapılmaktadır.
 

 


 
–        İlgili eğitim kurumları,
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek ,         , kooperatifçilik , kooperatif , işletme , büro , kooperatifçilik meslek elemanı , ticaret , elemanı , elde , muhasebe , yönetimi , eğitimi , liselerinin , lisans , sınavsız , ücret , kurumu , muhasebesi , hukuku
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI olabilir,
KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI mesleğinin zorlukları,
KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI nerelerde çalışabilir,
KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI nedir,
KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI ne iş yapar,
KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI nasıl olunur,
KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI maaşı,
KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI çalışma koşulları,
KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI meslek tanımı,
KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

KOOPERATİFÇİLİK MESLEK ELEMANI nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Kooperatifçilik Meslek Elemanı nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

Koparmacı (İplik) nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Incoming search terms:

  • kooperatif bölümü iş imkanları (13)
  • kooperatif görevlii ne iş yapar (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir