Kimya Teknisyeni (Genel) nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur-2017

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


KİMYA TEKNİSYENİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
KİMYA TEKNİSYENİ

 


Her türlü kimyasal hammadde üretim, kalite kontrol ve analizde, araştırma ve geliştirme laboratuarlarında kimya mühendislerinin ve kimyagerlerin denetimi altında çalışan kişidir.          

 


–          Kimya mühendisi veya kimyager denetiminde her türlü kimyasal analizin ön hazırlıklarını yapar,
–          Laboratuar uygulamaları için gerekli levha, şema, model, grafik, resim ve deney malzemelerinin hazırlıklarını yapar,
–          Üretim sürecinde hammadde, yarı mamul madde ve mamul maddenin kalite kontrolünü laboratuarda çeşitli analiz yöntemlerini kullanarak gerçekleştirir,
–          Gözlem ve deney sonuçlarını kaydeder, sonuçları çizelgelere aktarır,
–          Laboratuar araçlarının bakım ve onarımını yapar, güvenlik önlemlerini alır. (Musluk, gaz, elektrik kontrollerini yapar.),
–          Kimyasal madde ve malzemelerin kurallara uygun depolanmasını sağlar ve depo kayıt defterini tutar.

 


Aşağıdaki laboratuar araç ve gereçlerini kullanır;
–          Cam gereçler (deney tüpü, pipet, büret, desikatör, huni, mezür, beher, erlen, baget, geri soğutucu, santigrat derece),
–          Porselen gereçler (havan, kapsül, meçe hunisi, kroze, porselen fincan),
–          Cihazlar (etüv, külfırın, santrifüj, spektrofotometre, alev fotometresi, viskozimetre, PH metre, elektronik terazi, refraktometre, gaz ve sıvı kromatografisi),
–          Kimyasal maddeler (sülfirik asit, nitrik asit, hidroklorik asit, organik ve inorganik bazlar, tuzlar, saf su vb.).

 


Kimya teknisyeni olmak isteyenlerin;
–          Fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgi duyan ve bu alanda başarılı,
–          Dikkatini bir noktaya uzun süre toplayabilen,
–          Ayrıntıyı algılayabilen,
–          Sabırlı, titiz ve araştırmadan hoşlanan,
–          Kimyasal maddelere karşı allerjisi olmayan,
–          Bedence sağlam ve güçlü (özellikle koku alma duyusu gelişmiş, renk körlüğü olmayan)
kimseler olmaları gerekir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Kimya teknisyenleri; kimyasal maddelerle mamul ve yarı mamul üreten endüstriyel fabrikaların veya hastanelerin laboratuarlarında görev yaparlar. Görev yeri çok temizdir, ancak kimyasal madde ve zehirli toksit kokusu içerir. Ciltte, gözde ve solunum yollarında tahriş edici reaksiyonlara, kesiklere, ateş ve kimyasal madde yanıklarına, radyoaktif maddelere maruz kalabilirler. Kimyasal maddelerden dolayı zehirlenmeler olabilir. Kişi verilen yönergelere göre işini tek başına yürütür. Ancak zaman zaman mühendis, tekniker ve diğer çalışanlarla iletişime girebilir.

 


–          Kimya teknisyenleri kimyasal maddelerle mamul veya yarı mamul ürünler üreten (çimento, cam, kil, seramik, azot-gübre, demir-çelik, şeker, yağ, sabun, boya, selüloz, plastik elyaf, gıda, petrol, tekstil vb.) endüstri alanlarının araştırma, geliştirme ve      kontrol laboratuarlarında,
–          Hastanelerde ve özel klinik laboratuarlarında,
–          İl hıfzısıhha kuruluşlarında,
–          Belediye laboratuarlarında,
–          Kamu kuruluşlarının laboratuarlarında,
–          Sağlık kuruluşu bulunan bankalarda çalışabilirler.
Endüstriyel alanlar gelişme halinde olduğundan bugün ve gelecekte kimya teknisyenliği mesleğine olan talebin artacağı söylenebilir.
Kimya alanında her gün yeni gelişmeler ve buluşlar olmaktadır ve meslekte sürekli yenilikler mevcuttur. Ayrıca bu meslekte kullanılan araç-gereçlerde de değişiklikler olmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle yeni alet ve cihazların kullanıldığı gözlenmektedir. Bazı ölçüm ve testlerin bilgisayar yardımıyla  yapılmasına başlanmıştır.

 


Kimya teknisyenliği mesleğinin eğitimi, Erkek teknik  Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Teknik, Anadolu Meslek, Teknik, Endüstri meslek liseleri ve Çok Programlı liselerin “Kimya” bölümünde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Endüstri meslek liseleri ile çok programlı liselere girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.
Teknik liselerin “Kimya” bölümünde okuyabilmek için endüstri meslek liselerinin birinci sınıfını okuduktan sonra belli derslerden başarılı olmak gerekmektedir.
Anadolu Teknik  liselerine girebilmek  için, Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yıl açtığı merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmak gerekmektedir.
EĞİTİMİN SÜRESİ  VE İÇERİĞİ
Kimya teknisyenliği mesleğinin eğitim süresi, endüstri meslek ve çok programlı liselerde  4 yıl, Teknik liselerde 4 yıl, Anadolu teknik liselerinde ise 1. yıl yabancı dil eğitimi olmak üzere 5 yıldır. 
Meslek eğitiminde öğrenciler, lise genel kültür dersleri yanında, Temel Kimya, Temel Kimya Laboratuarı, Meslek Hesapları, Anorganik Sınai Kimya, Organik Sınai Kimya, Analitik Kimya (Nitel), Analitik Kimya (Nicel), Organik Kimya ve Uygulaması, Biyokimya ve Uygulaması, İşletme Bilgisi, Analitik Kimya Laboratuarı, Analitik ve Enstrümantasyon Laboratuarı, Anorganik Kimya, Anorganik Kimya Laboratuarı gibi meslek dersleri alırlar.

 


Meslek liselerinin “Kimya” alanından mezun olanlar gerekli şartları taşımaları şartıyla istedikleri takdirde, ÖSYM’nin bu bölüm için belirlediği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
Ayrıca, meslek liselerinin kimya bölümünden mezun olanlar üniversitelerin, Kimya Öğretmenliği Lisans programını  tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
Meslek yüksekokulu “Kimya” programını  bitirenler “Kimya Teknikeri”, fen-edebiyat fakültesi “Kimya” programını bitirenler “Kimyager”, mühendislik fakültelerinden mezun olanlar “Kimya Mühendisi” unvanını alırlar.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
EĞİTİM SÜRESİNCE
–          Meslek eğitimi süresince öğrenci pratik eğitim yaptığı işletmede aylık olarak asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere bir ücret alır. Bu ücret öğrencinin çalışması karşılığı olup, işveren tarafından ödenir. Bunun haricinde öğrenci eğitim süresince herhangi bir kazanç elde etmemektedir.
EĞİTİM SONRASI
–          Meslek eğitimini bitiren kimya teknisyenlerinden özel sektörde çalışanlar yetenekleri, statüleri ve sektörün kuralları çerçevesinde asgari ücretten az olmamak üzere değişen oranlarda ücret alırlar.
–          Kamu sektöründe ise, devlet memurlarına uygulanan maaş sistemi yürürlüktedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alanlar lise mezunlarına göre bir üst derece ile göreve başlarlar. Kamu kuruluşlarında asgari ücretin yaklaşık 2-3 katı civarında ücret almaktadırlar.

 


–          İlgili eğitim kurumları,
–          Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek danışma Merkezi,
–          Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.
Kaynak: İskur


Kaynak: İşkur
kimya ,           , meslek , kimyasal , eğitim , mamul , laboratuarlarında , ücret , endüstri , kamu , mezun , laboratuarı , madde , analitik , yapar , anadolu , alırlar , merkezi , programlı , liselerinin
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları KİMYA TEKNİSYENİ olabilir,
KİMYA TEKNİSYENİ mesleğinin zorlukları,
KİMYA TEKNİSYENİ nerelerde çalışabilir,
KİMYA TEKNİSYENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
KİMYA TEKNİSYENİ nedir,
KİMYA TEKNİSYENİ ne iş yapar,
KİMYA TEKNİSYENİ nasıl olunur,
KİMYA TEKNİSYENİ maaşı,
KİMYA TEKNİSYENİ çalışma koşulları,
KİMYA TEKNİSYENİ meslek tanımı,
KİMYA TEKNİSYENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

KİMYA TEKNİSYENİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

KİMYA TEKNİKERİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

Kimya Teknisyeni (Genel) nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir