KAT GÖREVLİSİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur-2017

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


KAT GÖREVLİSİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
KAT GÖREVLİSİ

 


 
Otel ve diğer konaklama tesislerinde katlardaki odaların tertip, düzen ve temizliğinden ve müşteri isteklerinden sorumlu olan kişidir.
Bu meslek otellerde “Kat Valesi” olarak da adlandırılır.
 

 


 
–     Kat şefinden boş ve dolu odaların anahtarlarını alarak, öncelikle boş odaları kontrol eder ve hizmete hazır hale getirir,
–     Müşterinin odadan ayrılmasından sonra çarşafları değiştirir ve yatakları düzeltir, odanın genel temizliğini yapar (toz alma, paspas yapma, tuvalet, banyo temizliği, cam silme vb.),
–     Odadaki eksiklikleri tamamlar (havlu-sabun koyar, buzdolaplarındaki içecekleri tamamlar, arızaları ilgililere bildirir),
–     Müşterinin isteklerini yerine getirir, şikayetlerini giderir,
–     Kayıp ve bulunmuş eşyalarla ilgili olarak durumu ilgililere bildirir,
–     Odadan ayrılan müşteriyi katta uğurlar.
 
KULLANILAN ALET  VE MALZEMELER
 
–     Her türlü temizlik malzemeleri,
–     Elektrik süpürgesi,
–     Kullanım alanında bulunan malzeme ve eşyalar (perde, yastık, çarşaf vb.).
 

 


 
Kat görevlisi olmak isteyenlerin;
–     Bedence sağlam, dayanıklı ve iyi bir dış görünüme sahip,
–     Temiz, düzenli, dikkatli,
–     İnsanlarla iyi ilişki kurabilen ve konuşma yeteneği olan,
–     Emir ve talimat altında çalışabilen,
–     Sabırlı ve güler yüzlü,
–     Temizlik malzemelerine karşı allerjisi olmayan
kimseler olmaları gerekir.
 
 ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Kat hizmetleri görevlisi otel odalarında ve koridorlarda görev yapar. Ortam temiz ve gürültüsüzdür. Kişi çalışırken devamlı hareket halinde olup, bazen eğilme, uzanma gibi pozisyonlarda çalışması gerekebilir. Kat görevlisi görevini genellikle yalnız başına yapar. Zaman zaman ön büro elemanları, bakım onarım elemanlarıyla irtibat halindedir. Ancak, müşterinin isteklerini ve yöneticinin emirlerini alırken onlarla iletişim kurar. Çalıştığı yerin büyüklüğüne göre; vardiya usulü çalışabilir. Hafta sonu çalışma söz konusudur.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Meslek elemanları; her türlü otel, motel, tatil köyü, sosyal tesis gibi konaklama ve dinlenme tesislerinde kat hizmetlerinde çalışmaktadırlar.
Turizm sektöründe en çok eleman ihtiyacının olduğu bölümlerden biridir. Özellikle yaz aylarında iş bulma sorunu fazla yoktur. Ancak bu meslekte iş bulma olanakları bölgesel ve mevsimlik değişim göstermektedir. Turistik yörelerde özellikle yaz aylarında çalışma olanağı artarken, kış aylarında ve turistik olmayan yörelerde çalışma olanakları oldukça kısıtlıdır.
 

 


 
Bu mesleğin eğitimi; Anadolu kız meslek/ Anadolu meslek liseleri, kız meslek/meslek liseleri ve çok programlı liselerin “Ağırlama ve Gıda Teknolojisi” alanı, “Kat Hizmetleri” dalında,  Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinde ve Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı pratik kız sanat okullarında, Turizm Bakanlığına bağlı Turizm Eğitim Merkezlerinde (TUREM), özel turizm meslek kurslarında ve Türkiye İş  Kurumu’nun işgücü yetiştirme kurslarında verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinin Anadolu meslek/ Anadolu kız meslek liseleri “Ağırlama ve Gıda Teknolojisi” alanına girebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sistemle yapılan “Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmak gerekmektedir.
Kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselere girmek için ilköğretim okulu mezunu olmak.
 

 


 
Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinde eğitim süresi ilköğretim okulundan sonra 4 yıldır. Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Kız meslek/meslek liseleri ve çok programlı liselerde de 4 yıldır. Eğitim süresince genel kültür dersleri ve uygulamalı meslek dersleri birlikte alınmaktadır.
 

 


 
Meslek liselerinin  “Kat Hizmetleri” dalından mezun olanlar, istedikleri taktirde, meslek yüksekokullarının  Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği (Açıköğretim), Turizm ve Seyahat İşletmeciliği, Aşçılık, Hazır Yemek ve Aşçılık ile Turizm Animasyonu    programlarına  sınavsız olarak başvuru yapma hakkına sahiptirler.
Ayrıca Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip  Konaklama İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O), Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği, Turist Rehberliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O), Turizm İşletmeciliği (Uygulamalı Bilimler Y.O), Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O), Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O., Turizm ve Otel İşletmeciliği (Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Y.O), Turizm ve Otel İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O), Turizm ve Otel İşletmeciliği Y.O., Turizm ve Otelcilik (Uygulamalı Bilimler Y.O), Turizm ve Otelcilik (Yabancı Diller Y.O), Turizm ve Rehberlik (Uygulamalı Bilimler Y.O), Turizm ve Otelcilik (Bilgisayar ve Turizm Y.O) lisans programlarını tercih etmeleri  durumunda  ek puan alırlar
BENZER MESLEKLER:  Diğer temizlik işçileri.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
İşletmelerde yapılan uygulama eğitimi süresince asgari ücretin % 60’ndan az olmamak üzere ücret alırlar. Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler, sigorta primleri devlet tarafından ödenir.
Eğitim sonrası kazanç, işletmenin büyüklüğüne, bulunduğu yere göre farklılıklar göstermektedir. Asgari ücret ile, asgari ücretin 2-3 katına kadar aylık kazanç sağlanabilir. Turizm sektöründe bahşişlerden sağlanan kazanç da önemli bir yer tutmaktadır.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
turizm , meslek ,      , işletmeciliği , otelcilik , anadolu , otel , eğitim , liseleri , uygulamalı , konaklama , kazanç , müşterinin , ücret , çalışma , aylarında , programlı , bulma , türkiye , süresi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları KAT GÖREVLİSİ olabilir,
KAT GÖREVLİSİ mesleğinin zorlukları,
KAT GÖREVLİSİ nerelerde çalışabilir,
KAT GÖREVLİSİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
KAT GÖREVLİSİ nedir,
KAT GÖREVLİSİ ne iş yapar,
KAT GÖREVLİSİ nasıl olunur,
KAT GÖREVLİSİ maaşı,
KAT GÖREVLİSİ çalışma koşulları,
KAT GÖREVLİSİ meslek tanımı,
KAT GÖREVLİSİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

KAT GÖREVLİSİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Kat Görevlisi nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

Kat Şefi (Turizm) nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir