GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur-2015

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI


 

   
 
Gümrük mevzuatı, gümrük müşavirliği, dış alım ve dış satım konularında ara insan gücü olarak çalışan kişidir.
 

 


 
–      Kara, deniz, hava ve demiryolu ile taşınan eşyanın aktarma ve transit gümrük işlemlerini, gümrük kanun ve yönetmeliklerine uygun olarak yapar,
–      Kaçakçılığa engel olmak için gerekli yasal işlemleri yapar,
–      Dış ticaret ve ekonomik gelişmeleri  yakından izler,
–      Gümrüğe ait ekonomik, ticari ve mali konular (ticaret, ödeme anlaşmaları ile Dış Ticaret Rejimi ve Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kanun ve Tebliğlerin gümrüğe ilişkin hükümleri dahil) hakkındaki uygulamaları yapar.
 
KULLANILAN  ALET  VE  MALZEMELER
 
–      Bilgisayar, daktilo, faks, teleks, hesap makinesi,
–      Her çeşit büro aletleri,  ordino, manifesto, beyannameler, irsaliye vb.
 

 


 
Gümrük  işletme meslek elemanı olmak isteyenlerin;
–      İstatistik, Hukuk, Sosyal Bilimler alanlarına ilgili ve bu alanlarda başarılı,
–      Dürüst, güvenilir, dikkatli ve sabırlı,
–      Hızlı ve sağlıklı kararlar verebilen,
–      Kişilerle iyi iletişim kurabilen,
–      Günlük değişikliklere uyum sağlayabilen
kimseler olmaları gerekmektedir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Gümrük  işletme meslek elemanları, genelde büro ortamında ve çoğu zaman masa başında çalışmaktadırlar. Çalışma ortamı genellikle gürültüsüz, sessiz, düzenli ve kapalı alanlardır. Bazen de sahada açık alanlarda çalışmak gerekebilir. Kişi çalışırken ithalat ve ihracatçılarla, meslektaşlarıyla ve çalıştığı yerdeki diğer elemanlarla iletişim halindedir.
 

 


 
Gümrük işletme meslek elemanı, Gümrük Müdürlüklerinde, ithalat ve ihracat bürolarında, gümrük müşavirliklerinde iş bulma olanağına sahiptirler. Ayrıca kendi işlerini kurarak serbest olarak da çalışabilirler. Kendisini iyi yetiştirmiş, bilgisayar programlarını kullanabilen, en az bir yabancı dil bilen ve yaptığı işi seven kişilere bu sektörde oldukça fazla ihtiyaç vardır.
 

 


 
Meslek eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Gümrük İşletme” programında verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–      Meslek liselerinin A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği, Ticaret bölümleri mezunları ve Ticaret Liselerini Kol Ayırımı Olmadığı Dönemde Bitirenler “Gümrük İşletme” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
–     Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları gerekir.
 

 


 
Mesleğin  eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere; Matematik, Genel Ekonomi, İşletme Ekonomisi, Hukuk, Türk Gümrük Tarihi ve Kapitülasyonlar, Türk Dış Ticaret ve Uluslararası Pazarlama, Uluslar arası Taşıma ve Depolama, Gümrük Vergileri ve Tarife Cetveli, Kaçakçılığın Önlenmesi, İstatistik, Gümrük Kanunu ve Yönetmelikleri, İdari Yargı ve Dış Ticaret Rejimi gibi dersler verilir. 
 

 


 
Kamu sektöründe işe başlayanlar gerekli şartları taşıdıkları ve yapılacak sınavlarda başarılı oldukları taktirde yönetici pozisyonuna geçebilirler. Özel sektörde İthalat ve İhracat firmalarında çalışanlar tecrübe ve deneyimlerine göre yönetici olabilirler. Gümrük Komisyoncusu yanında çalışanlar sınavlarda başarılı olmak kaydı ile “Gümrük Komisyoncusu” olabilirler.
 
Gümrük İşletme ön lisans programını başarı ile tamamlayanlar ÖSYM tarafından yapılan sınavda başarılı oldukları taktirde “Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme-İktisat, Sermaye Piyasası, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslar arası Finans, Uluslar arası İşletmecilik, Uluslar arası Ticaret, Uluslar arası Ticaret ve İşletmecilik” lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.
BENZER  MESLEKLER : Gümrük Müşavirliği, Gümrük İşletmeciliği, Gümrük Müfettişliği, Sigortacılık, Kambiyoculuk.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Eğitim süresince öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı kredi olanaklarından yararlanabilirler. Ayrıca zorunlu staj süresi olan en az 40 günlük staj süresince, işletmenin ücret politikasına göre öğrenciler bir miktar ücret elde edebilmektedirler.  Kamu sektöründe çalışanlar 657 Sayılı devlet Memurları Kanununa göre, özel sektörde çalışanlar ise; çalışılan işyerinin büyüklüğü, kişinin bilgisi, tecrübesi, yeteneği, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyine göre belirlenmektedir.
 

 


 
–     İlgili eğitim kurumları,
–     Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur

gümrük ,       , meslek , ticaret , işletme , uluslar , arası , ücret , başarılı ,      , eğitim , çalışanlar , sigortacılık , kurumu , ithalat , bankacılık , sektörde , yapar , kredi , “gümrük
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI olabilir,
GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI mesleğinin zorlukları,
GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI nerelerde çalışabilir,
GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI nedir,
GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI ne iş yapar,
GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI nasıl olunur,
GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI maaşı,
GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI çalışma koşulları,
GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI meslek tanımı,
GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

GÜMRÜK İŞLETME MESLEK ELEMANI nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Gümrük İşletme Meslek Elemanı nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

Gümrük Komisyoncusu nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>