BOYA TEKNİKERİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur-2017

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


BOYA TEKNİKERİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
BOYA TEKNİKERİ

 


Boya üretim işletmesinde, ürünün hammadde aşamasından, ambalajlama aşamasına gelinceye kadar ki sürecinde mühendisin gözetimi altında çalışan kişidir.
 

 

     
  Mühendisin planları ve gözetimi doğrultusunda;
– Üretimin planlanan zamanda tamamlanması amacıyla, gereksinim duyulan hammaddeleri sağlar ve üretim sürecine alır,
–     Üretim planlarının gerçekleştirilmesi amacıyla, işin akışını, detaylarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları mühendis adına ustabaşlarına aktarır ve gerçekleşmesini izler, 
–     Ürünlerin istenilen özelliklerde üretilmesini temin amacıyla, belirlenen kriterlere uygunluğunu kontrol eder, üretimin sürekliliğini sağlar,
–     Üretilen ürünlerin planlanan zaman ve gramaj olarak boşaltılmasını temin amacıyla, boşaltma işlemine nezaret eder, planlar,
–     Gece vardiyası saatlerinde işyeri emniyeti ve iş güvenliğinin korunması, idari operasyon ve işlerin aksamaması amacıyla, işyerinin teknik ve idari işlerini mühendisin gözetiminde yürütür.  
 

 


 
Basit laboratuar cihazları, boya kazanları, renk- ayar aydınlatma cihazları, boya pompaları, katkı maddeleri, dolum makineleri, renklendirici cihazı, bilgisayar ve hesap makineleri, teraziler, sayaçlar, el aletleri, iş güvenliği malzemeleri.
 

 


 
Boya Teknikeri olmak isteyenlerin;
–     Kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı,
–     Renkleri ayırtedebilen,
–     Kokudan rahatsız olmayan,
–     Bedence sağlıklı,
–     Başkaları ile iyi ilişkiler kurabilen dikkatli ve düzenli
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Boya  imalat sahası; tozlu, dumanlı, kokulu, gürültülü ve kimyasal maddelerin bulunduğu ortamlarda çalışmayı gerektiren unsurları içermektedir. Bu ortam ezik, çizik, sıyrık gibi hafif yaralanmalara, sağırlığa veya derin yaralanmalara, kimyasal maddelerle çalışılmasından dolayı ise zehirlenmelere  sebebiyet verebilir. Olası kimyevi gaz kaçakları nedeniyle yanma, parlama, patlamalara maruz kalma söz konusu olabilir.  
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Boya Teknikerleri boya üretimi ve uygulaması yapan her türlü özel işletmede görev alabilirler. Boya teknikerleri otomobil servislerinin boyama atölyelerinde, tekstil sektörünün boya ile ilgili alanlarında değişik kadro ile çalışabilirler.
 

 


 
Meslek eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “ Boya Teknolojisi” bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek Liselerinin, Boya Teknolojisi, Endüstriyel Boya ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Lastik Teknolojisi, Petrokimya, Plastik İşleme, Plastik Teknolojisi, Proses, Sanayi Boyacılığı ve Uygulama Tekniği, Sınai Boya bölümlerinden mezun olanlar “Boya Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
 
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları koşulu ile ve sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.
 
 

 


 
–     Eğitim süresi 2 yıldır.
–     Boya teknolojisi programında; Genel Kimya, Organik Kimya, Boya Teknolojisi, Fizik, Renk Bilgisi, Boya Üretim Teknikleri, Teknik Resim, Analitik Kimya, Fizikokimya, Çevre ve İnsan Sağlığı, İşletme, Boya Uygulama Teknolojisi, Kalite Kontrol Yöntemleri, Polimer Kimya, Anorganik Kimya, Pazarlama ve Halkla İlişkiler, Enstrumental Analiz, Bilgisayar, vb. dersler okutulmaktadır.
–     Mesleki derslerin yanında Türk Dili, Matematik, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel dersler verilmekte ve öğrenciler işletmelerde 45 gün staj yapmaktadırlar.
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Boya Teknolojisi Ön Lisans Diploması” ve “Boya Teknolojisi Teknikeri” unvanı verilir.
 

 


 
Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde;
–  Kimya Mühendisliği,
–  Kimya
lisans programlarına geçebilirler.
Boya Teknikerleri çalışırken elde ettikleri tecrübe durumuna göre   vardiya sorumluluğuna yükselmektedirler.
BENZER MESLEKLER: Kimya Teknikeri, Lastik Teknikeri.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–     Eğitim süresince öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı kredi olanaklarından yararlanabilirler. Ayrıca işletme, vakıf gibi birimlerden burs alabilirler.
–     Özel sektörde çalışanların ücretleri kişi ile işveren arasında anlaşma ile belirlenir. Ücret bilgi, yetenek, çalışma kapasitesi, sorumluluk alma düzeylerine göre değişkenlik gösterir. Alınan ücret net asgari ücretin 4-6 katı civarındadır.  
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
boya , kimya , meslek , amacıyla , üretim , lisans , teknikeri , ücret , teknikerleri , sınavsız , kredi , “boya , eğitim , mühendisin , süresi , yerleştirme , plastik , mezun , uygulama , ösym
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları BOYA TEKNİKERİ olabilir,
BOYA TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
BOYA TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
BOYA TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
BOYA TEKNİKERİ nedir,
BOYA TEKNİKERİ ne iş yapar,
BOYA TEKNİKERİ nasıl olunur,
BOYA TEKNİKERİ maaşı,
BOYA TEKNİKERİ çalışma koşulları,
BOYA TEKNİKERİ meslek tanımı,
BOYA TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

BOYA TEKNİKERİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Boya Teknikeri nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

Boya Üretimi ve Uygulama Teknisyeni nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir