TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ

Konaklama hizmetleri sağlayan işletmelerde işleri planlayan, denetleyen ve yürütülmesini sağlayan kişiye(yönetici) yardımcı olan ara elemandır.

Turizm ve seyahat sektöründe kaynakları, varlıkları, zamanı, işlemi ve iş gücünü yönetmek konusunda bir iş yerine bağlı olarak yönetime katkı vererek rol üstlenen veya kendi iş yerinde yönetim fonksiyonlarını icra eden kişidir.

Otelde kalan müşterilerin otele (diğer konaklama işletmelerine de) varışlarından otelden ayrılıncaya kadar tüm ihtiyaçlarını belirler ve bununla ilgili düzenlemeleri yapar, Konaklama işletmecisi, insanların sadece barınma ihtiyaçlarını karşılamakla sorumlu değildir. Müşterinin kaldığı süre içinde oda servisinin en iyi şekilde yapılmasından, restorandaki hizmetlerden ve otelde kalanların boş zamanlarını değerlendirerek veya spor yapma ihtiyaçlarını giderecek aktivitelerin düzenlenmesine kadar çok geniş bir sorumluluk alanı vardır.

Otel işletmecisi olmak isteyenlerin, üst düzeyde akademik yeteneğe, sayısal düşünme yeteneğine, fikirlerini başkalarına aktarabilme ve insanları ikna edebilme gücüne, ileriyi görebilme ve fırsatları sezebilme yeteneğine, bir işi planlayabilme ve planı uygulayabilme yeteneğine sahip, yüksek başarma güdüsü olan, yaratıcı, başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen, matematik ve sosyal bilimlere ilgili, sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü, insan ihtiyaçlarına karşı duyarlı, çabuk ve doğru karar verebilen, dinamik kimseler olmaları gerekir.

Mesleki eğitim çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokulu turizm ve otel işletmeciliği bölümünde verilmektedir. Eğitim süresi iki yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında yeterli Eşit Ağırlık(EA) puanı almak gerekmektedir. Çok programlı lise, Anadolu kız meslek lisesi ve Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinin ÖSYS kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar istedikleri takdirde, turizm ve otel işletmeciliği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Mesleğin eğitimi süresince; Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Turizm Ekonomisi, Bilgisayara, İşletme Yönetimi, Genel Muhasebe, Ön Büro İşlemleri, İletişim, Ticari Matematik, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Turizm İşletmelerinde Maliyet Analizleri, Seyahat İşletmeleri Yönetimi ve Ulaştırma Sistemleri, Seyahat İşletmelerinde Örgütsel İletişim, Turizm Pazarlaması, Kongre ve Fuar Yönetimi, Turizm Mevzuatı, Anadolu Uygarlıkları, Turizm Coğrafyası, Özel İlgi Turizmi, Beden Eğitimi, Güzel Sanatlar, Mesleki Yabancı Dil, Alternatif Mesleki Yabancı Dil, Seyahat Acenteciliği ve Tur Operatörlüğü, İkram ve Servis Teknikleri, Yatçılık ve Marina İşletmeciliği, İlk Yardım ve Sağlık Bilgisi, Host ve Hosteslik, Gıda ve Personel Hijyeni dersleri okutulur.

Turizm ve otel işletmeciliği programından mezun olanlar, konaklama işletmelerinde (ön büro, kat hizmetleri, mutfak, servis, bar, muhasebe, satın alma, pazarlama ve satış, insan kaynakları vb. departmanlarda), yiyecek-içecek işletmelerinde, seyahat acentelerinde (rezervasyon, operasyon biletleme, muhasebe vb. departmanlarda), havayolu şirketlerinin yer hizmetlerinde çeşitli pozisyonlarda ara elaman ve yönetici olarak çalışabilirler.

Turizm ve otel işletmeciliği programından mezun olacak öğrenciler otel işletmelerinde, seyahat acentelerinde, hava yolu şirketlerinde, turistik restoranlarda, özel yurt ve hastanelerde v.b. konaklama, yeme-içme gibi temel insan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kamu ve özel sektör işletmelerinde rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Lisans eğitimi veren turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksekokullarında öğretim görevlisi olarak iş bulabilmektedirler. Turizm Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde kontrolör, il turizm müdürü, turizm enformasyon memuru v.b. olarak görev almaktadırlar. Ayrıca birçok turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksekokulu mezunları orta ve küçük ölçekli turizm işletmesi kurarak işletmektedir.

Incoming search terms:

 • turizm ve otel işletmeciliği mezunları ne iş yapar (147)
 • turizm işletmeciliği ne iş yapar (90)
 • turizm otelcilik mezunları ne iş yapar (79)
 • turizm işletmeciliği mezunları ne iş yapar (74)
 • turizm otelcilik mezunu ne iş yapar (73)
 • turizm otel işletmeciliği mezunu ne iş yapar (71)
 • turizm ve otel işletmeciliği mezunu ne iş yapar (70)
 • turizm isletmeciligi maaslari (68)
 • turizm otelcilik okuyanlar ne iş yapar (53)
 • turizm ve otel işletmeciliği maaşları 2012 (52)

TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ için 4 cevap

 1. yeliz diyorki:

  ne kadar olumlu yazılmış bir yazı ben turizm otel işletme mezunuyum evet çok kolay iş buldum mezun olduktan 1 ay sonra işe girdim kendimi inanılmaz şanslı hissetmiştim fakat hiçte öyle olmuyor işin özü garson olarak işe başlıyorsun adam seni sömürüyor her iş zordur evet ama garsonsundur yanındaki adam ilkokul mezunudur diksiyon sıfırdır aynı yaştasındır sana emirler savurur neden çünkü deneyimli garson.. belli zamandan sonra sinir hastası olursun içinden bolca küfürler yağdırırsın sırf alacağınn asgari ücret için sabredersin susarsın. bulaşık yıkarsın takım atarsın kahvaltı bitince lobiye çıkarsın minibarda sana verildiyse eğer öğle yemeğinde iki lokma bişey yersen kardasındır.. yiyebilirsen çıkış olmazsa tabii. oturmak yasaktır. ayakların 38 numaraysa 40 numarayla eve gelirsin. uykunun en güzel saati 5 te uyanırsın ki ilk otobüsle işe gidebilesin çünkü işin gereği budur. izinlerin shiftli olur ilk hafta 7. gün izinli olursun ikinci hafta 10. gün bi hesaplarsın ayda 3 gün izin yapmışsın 1 günün kaynamış.. vs vs vs vs vs daha birsürü şey yazabilirim bu konuda demek istediğim o ki bilinçli şekilde tercih yapmak lazımmış benim gibi hataya kimse düşmesin. (:

 2. yıldız diyorki:

  turizmle ilgili bu bölüme ister isteyerek ister istemeyerek gelelim hepimizin aklında bu soru var mezun olunca ne olacağız bir baltaya sahip olabilecek miyiz ? sonra eğer lisede staj yaptıysan ve stajını yaptığın yerde başarılıysan arkanda daima bir kapı var demektir ama yine sormadan edemiyorum kendime ve çevremdeki herkese belki bu okul bitirme kaygısından’da olabilir bilmiyorum . Neyse şimdi ben turizm ve otel işletmeciliği bölümüyüm ve bu sene okul bitiyor yazın gidince yapacağım işle okuduğum bölüm bağlantısı var ama ne yapabilirim ?gittiğimde ise mutfak sıcak bölümünde büyük bir ihtimalle komi olarak çalışacağım yada çalışıp oradan yükselebilir miyim sizce?

 3. SEDA diyorki:

  merhaba arkadaşlar. ben truzim ve otelcilik seçmek istiyorum kafam çok karısık artık bazıları çok iyi derken bazıları çok kötü diyorlar, gerçekten bu meslek bukadar kötü mü okadar okuyup 3 kuruş için bulaşıkmı yıkıycam yanlış bir tercih yapmak istemiyorum biraz bilgi verir misiniz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir