TURİST REHBERLİĞİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


TURİST REHBERLİĞİ

Turist rehberi, yerli ve yabancı turistleri Türkiye’nin görülmeye değer yerlerine götüren, onlara bu yörelerin tarihi, kültürel, doğal ve diğer güzellikleri hakkında ayrıntılı bilgi veren, turistlerin sorunlarının çözümüne yardımcı olan kişidir.
Yabancı turistlerin yurda girişleri sırasında, Türk turistlerin yurtdışı gezilerinde vize, pasaport, gümrük vb. işlemlerinde yardımcı olur, turistlerin sağlık belgeleri, kambiyo ve döviz işlemleri, kredi kartları, haberleşme gibi işlemlerine yardım eder, hastalık, yaralanma, ölüm vb. her türlü sağlık sorununun çözümünde ilgili yerlerle bağlantı kurar, turistleri gezi programında yer alan müzeler, tarihi binalar, antik kentler, doğal güzelliği olan yerlere götürür ve bu yerlerin özelliklerini tanıtır, turistleri ülkemize özgü yemek, halkoyunları, müzik gibi kültür ürünlerini tanıyabilecekleri yerlere götürür, Gezi sırasında ihtiyaç duyulduğunda ilk yardım yapar.

Turist rehberi olmak isteyen kimselerin, dış görünümüne dikkat eden, temiz ve bakımlı bir kimse olması, bir yabancı dili çok iyi konuşabilmesi, yeni insanlarla tanışmaktan hoşlanması, gezmeyi sevmesi, değişiklikten hoşlanması, insanlarla kolay iletişim kurabilmesi, saygılı, nazik, güvenilir ve güler yüzlü olması, bir grubun sorumluluğunu üstlenebilecek güven ve cesarete sahip olması, konuşması düzgün, anlaşılır ve ses tonunun yumuşak olması gerekmektedir.

Mesleğin eğitimi Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Turizm Rehberliği bölümü ve çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarında turizm rehberliği bölümlerinde verilmektedir. Eğitim süresi iki yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında yeterli “Dil ” puanı almak gerekmektedir Çok programlı lise, Anadolu kız meslek lisesi ve Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinin ÖSYS kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar istedikleri takdirde, turizm rehberliği ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilirler.

Mesleğin eğitimi süresince; Arkeoloji ve Sanat Tarihi Terminolojisi, Seyahat Acenteciliği, Arkeolojiye Giriş, Temel Rehberlik İlkeleri, Anadolu Uygarlıkları, Turizm Coğrafyası, Dinler Tarihi, Acente Stajı, Mitoloji, İkonografi, Antik Yerleşimler, Türkiye Turu Uygulama Gezisi Stajı, Bizans Sanatı, Dünya Uygarlık Tarihi, Halk Bilimi, Selçuklu ve Osmanlı Sanatı, Etkili Konuşma ve Diksiyon dersleri okutulur.

2 yıllık eğitim sonunda ders ve stajlarını başarıyla tamamlayan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından şart koşulan Kamu Personeli Dil Sınavından (KPDS) yeterli notu alan öğrenciler kokartlı profesyonel turist rehberi olarak mesleklerine başlayabilmektedirler. Hareketli, canlı ve aktif bir mesleğe sahip olan rehberler, seyahat acentelerinde rehberlik, tur organizasyonu yöneticiliği ve acente yöneticiliği gibi görevler almalarının yanı sıra bireysel olarak da çalışma olanaklarına sahiptirler.

Incoming search terms:

 • turizm rehberliği maaşları (95)
 • turist rehberliği maaşları (57)
 • 2 yıllık turist rehberliği (1)
 • 2 yıllık turizm rehberliği ne iş yapar (1)
 • profesyonel turist rehberinin alacağı maaş ne kadar (1)
 • turist rehberliği (1)
 • turizm rehberi nedir (1)
 • turizm rehberliği maaşı (1)

TURİST REHBERLİĞİ için 2 cevap

 1. hasan diyorki:

  Kolay gelsin. Yeni yasaya gore maasli calisacak rehberin aylik maasi ne kadar olmali bilginiz varmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir