TURİST REHBERİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

TURİST REHBERİ

Turist rehberi, yerli ve yabancı turistleri Türkiye’nin görülmeye değer yerlerine götüren, onlara bu yörelerin tarihi, kültürel, doğal ve diğer güzellikleri hakkında ayrıntılı bilgi veren, turistlerin sorunlarının çözümüne yardımcı olan kişidir.

Yabancı turistlerin yurda girişleri sırasında, Türk turistlerin yurtdışı gezilerinde vize, pasaport, gümrük vb. işlemlerinde yardımcı olur, turistlerin sağlık belgeleri, kambiyo ve döviz işlemleri, kredi kartları, haberleşme gibi işlemlerine yardım eder, hastalık, yaralanma, ölüm vb. her türlü sağlık sorununun çözümünde ilgili yerlerle bağlantı kurar, turistleri gezi programında yer alan müzeler, tarihi binalar, antik kentler, doğal güzelliği olan yerlere götürür ve bu yerlerin özelliklerini tanıtır, turistleri ülkemize özgü yemek, halk oyunları, müzik gibi kültür ürünlerini tanıyabilecekleri yerlere götürür, Gezi sırasında ihtiyaç duyulduğunda ilk yardım yapar.

Turist rehberi olmak isteyen kimsenin, dış görünümüne dikkat eden, temiz ve bakımlı biri olması, bir yabancı dili çok iyi konuşabilmesi, yeni insanlarla tanışmaktan hoşlanması, gezmeyi sevmesi, değişiklikten hoşlanması, insanlarla kolay iletişim kurabilmesi, saygılı, nazik, güvenilir ve güler yüzlü olması, bir grubun sorumluluğunu üstlenebilecek güven ve cesarete sahip olması, konuşmasının düzgün, anlaşılır ve ses tonunun yumuşak olması gerekmektedir.

Mesleki eğitim çeşitli üniversitelere bağlı turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksekokulu turist rehberliği, Başkent Üniversitesine bağlı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu turizm ve rehberlik bölümlerinde verilmektedir. Eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında yeterli “Dil ” puanı almak gerekmektedir.

Mesleğin eğitimi süresince; Arkeoloji ve Sanat Tarihi Terminolojisi, Seyahat Acenteciliği , Arkeolojiye Giriş, Temel Rehberlik İlkeleri, Anadolu Uygarlıkları, Turizm Coğrafyası, Dinler Tarihi, Acente Stajı, Mitoloji, İkonografi, Antik Yerleşimler, Türkiye Turu Uygulama Gezisi Stajı, Bizans Sanatı, Dünya Uygarlık Tarihi, Halk Bilimi, Selçuklu ve Osmanlı Sanatı, Etkili Konuşma ve Diksiyon dersleri okutulur.

4 yıllık eğitim süreci sonunda ders ve stajlarını başarıyla tamamlayan ve yine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından şart koşulan Kamu Personeli Dil Sınavından (KPDS) yeterli notu alan öğrenciler kokartlı profesyonel turist rehberi olarak mesleklerine başlayabilmektedirler. Hareketli, canlı ve aktif bir mesleğe sahip olan rehberler, seyahat acentelerinde rehberlik, tur organizasyonu yöneticiliği ve acente yöneticiliği gibi görevler yapmalarının yanı sıra bireysel olarak da çalışma olanaklarına sahiptirler.

Incoming search terms:

  • turist rehberi maaşları (53)
  • turist rehberi maaşı (52)
  • turizm rehberi maaşları (38)
  • tur rehberi maaşları (32)
  • turist rehberi ne iş yapar (24)
  • rehber maaslari (22)
  • rehberlerin maaşları (20)
  • turizm rehberi maaşı (16)
  • turist rehberi ne yapar (5)
  • rehber ne yapar (3)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir