TUR OPERATÖRLÜĞÜ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
TUR OPERATÖRLÜĞÜ
 
Yurtiçi ve yurtdışına  spor, eğlence, sağlık, ibadet, bilimsel veya kültürel etkileşim amacıyla yapılacak gezileri planlayan ve düzenleyen kişidir.      
 
Tur operatörü; Seyahat Acentelerinde turizm kaynakları ve mevsim özelliğine göre, seyahat edecek turistlerin tur programlarını hazırlamak, malîyetlerini hesaplamak, hazırlanan ve uygulanması istenen programa göre gerekli araştırmalar yapmak, turistlere tur programları hakkında bilgi vermek, yabancı ülkelerdeki tur operatörleri ile ilişki kurar.
 
Tur operatörü olmak isteyenlerin genel yeteneği yüksek, büro işlerinde çalışmaktan hoşlanan, başkalarıyla iyi iletişim kurabilen, duygularını anlayabilen ve düşüncelerini aktarabilen, pratik çözümler üretebilen, yaratıcı, ikna yeteneği yüksek, dışa dönük, araştırmacı ve girişimci, yöneticilik özelliklerine sahip, dikkatli, ayrıntıları algılayabilen, hesaplama yeteneği yüksek, yabancı dil yeteneğine sahip, bir işi planlayıp uygulamaya koyabilen kimseler olmaları gerekmektedir.
 
Tur operatörlüğü mesleğinin eğitimi Anadolu kız meslek /Anadolu kız teknik lisesi, kız meslek liselerinin seyahat acenteliği alanı operasyon dalında,  Anadolu otelcilik ve turizm meslek liseleri bünyesindeki seyahat işletmeciliği alanı tur operatörlüğü dalında  verilmektedir. Eğitim süresi 4 yıldır.  Öğrencilere genel kültür dersleri olarak Türkçe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Felsefe, Matematik, Biyoloji ve Sağlık Bilgisi, Fizik, Kimya, Milli Güvenlik Bilgisi, Meslek alan dersleri olarak Turizm, Ön Büro Teknikleri ve Uygulaması, Yemek Pişirme Teknikleri ve Uygulaması, Servis Teknikleri ve Uygulaması, Kat Hizmetleri Teknikleri ve Uygulaması, İnsan İlişkileri, Halkla İlişkiler, Diksiyon, Turizm Hukuku, Bilgisayar, Seyahat Acenteciliği ve Tur Operatörlüğü Teknikleri  ve Uygulaması,  Kat Hizmetleri Teknikleri ve Uygulaması, Host ve Hosteslik, Gıda Teknolojisi, Mesleki Yabancı Dil, Türk Mutfağı Uygulaması, İçecek Bilgisi, Bar Teknikleri ve Uygulaması, Animasyon, Otel İşletmeciliği, Turizm Pazarlaması, Acente Muhasebesi, Ulaştırma,  Girişimcilik, Sosyal Güvenlik Hukuku, Araştırma Teknikleri, Tüketici Davranışları, Bilgisayarlı Muhasebe Dersleri verilmektedir.
 
Meslek liselerinin  tur operatörlüğü  dalından mezun olanlar istedikleri taktirde, ÖSYS kılavuzunda belirtilen  ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. . Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına  (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS  kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda  ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
 
Bu meslekte eğitim gören kişiler turizm sektöründe, seyahat acentesi bürolarında, otel, motel, tatil köyü ve benzeri kurumların ön bürolarında teknik eleman olarak çalışabilir veya kendi işyerlerini açabilirler. Ayrıca turizm sektörünün alan olarak genişlemesi söz konusudur. Daha önce deniz kıyıları  ile sınırlanmış olan sektör, dağ turizmi, orman kampingleri gibi alanlar veya yeni keşfedilen tarihi bölgeleri turizme açabilmektedir.

Incoming search terms:

  • tur operatörü maaşları (52)
  • tur operatörü ne iş yapar (26)
  • tur operatörlüğü maasi ne kadar (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>