SEYAHAT İŞLETMECİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
SEYAHAT İŞLETMECİSİ
 
Turistik amaçlı ulaştırma, konaklama, gezi, spor ve eğlence hizmetleri sağlayan işletmelerde işleri planlayan ve yürütülmesini sağlayan meslek elemanıdır.Turistlerin ulaşım, konaklama, gezi, alışveriş, spor ve eğlence gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar, yerli ve yabancı turistlere yönelik yurt içi ve yurt dışı turlar organize eder, pazarlamasını yapar, Türkiye’ye gelen yabancı grupların veya yurt dışına gidecek olan yerli grupların tur programlarını yönetir, rezervasyon ve biletleme işlemlerini yapar (rezervasyona esas olacak detayları tespit eder, yolcunun bütçesine uygun ücreti hesaplayarak bileti düzenler), Müşterilerin beğenilerini alır ve şikayetlerini dinler, biletlerini sattığı yurt içi ve yurt dışı gezi plan ve programları hakkında (yol, konaklama, mola noktaları vb.) müşterileri bilgilendirir, Müşterilerin seyahatleri ile ilgili, havaalanı, gümrük, vize ve benzeri işlemlerinde yardımcı olur, İşletmenin müşteri hizmetlerinden doğan ödeme ve tahsilatla ilgili muhasebe kayıtlarını tutar.

Seyahat işletmecisi olmak isteyenlerin; üst düzeyde akademik yeteneğe, sayısal düşünme yeteneğine, fikirlerini başkalarına aktarabilme ve insanları ikna edebilme gücüne, ileriyi görebilme ve fırsatları sezebilme yeteneğine sahip, matematik ve sosyal bilimlere ilgi duyan, insanlarla iyi iletişim kurabilen, girişimci, yeniliklere açık, yaratıcı, dikkatli ve ayrıntıları algılayabilen, bir işi planlayıp uygulamaya koyabilen, sorun çözme yeteneği bulunan, çabuk ve doğru karar verebilen, dinamik kimseler olması gerekir.

Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı yüksekokulların “Seyahat İşletmeciliği” programlarında verilmektedir. Bu bölümler Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Eşit Ağırlık (EA) puan ile öğrenci almaktadır. Eğitim süresi turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksekokullarında 4 yıldır.

Mesleğin eğitimi süresince; Genel Turizm Bilgisi, Genel Muhasebe, Matematik, İşletme Bilimine Giriş, Servis, İstatistik, Genel Ekonomi, Genel Muhasebe II,Genel Turizm Bilgisi II, Turizm Ekonomisi, Turizm İşletmeciliği ve Yönetimi, Temel Pazarlama, Envanter-Bilanço, Yat İşletmeciliği, Turizm ve Çevre, Kat Hizmetleri ve Ön Büro Yönetimi, Konaklama Tesisleri Muhasebesi, Personel Yönetimi, Rekreasyon Yönetimi, Marina İşletmeciliği, Maliye, İşletme Finansmanı, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik, Turizm Pazarlaması, Anadolu Uygarlıkları, Bilgi-İşlem, Seyahat Acenteciliği ve Tur Operatörlüğü, Turizm Mevzuatı, Turizm Coğrafyası, Turistik İşletmelerde Haberleşme Teknikleri, Konaklama İşletmeleri, Bütçeleme ve Maliyet Kontrolü, Halkla İlişkiler, Turizmde Gelişmeler,Yiyecek-İçecek Yönetimi, Turistik Yatırım Proje Analizi, Turizm Politikası ve Planlaması, İşletme Politikası, Yabancı Dil,Tiyatro, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I,II, Türkçe-Kompozisyon, Beden Eğitimi gibi dersler okutulur.

Meslek elemanları, turizm seyahat acentelerinde, turizm bürolarında, turistik gemilerde, tur operatörlerinin yanında, hava, deniz, kara ve demiryolu ulaşım alanlarında faaliyet gösteren turistik seyahat işletmelerinde çalışma olanağı bulabilirler ve buralarda tur operatörü veya rehber olarak çalışabilirler. Turizm, değişime ve gelişime çok açık bir sektördür. Gelişen sektörle birlikte insanların tatil anlayışında gelişmeler olmaktadır. Daha önce deniz kıyıları ile sınırlanmış olan sektör; dağ turizmi, orman kampingleri gibi alanlara kaymaya başlamış, yat turları, kongre, konferans, fuar organizasyonları gibi daha özel organizasyonlara gereksinim artmıştır. Doğal olarak alanda çalışacak yetenekli, özel eğitimli, birden fazla yabancı dil bilgisine sahip meslek elemanlarının iş bulma şansı daha yüksektir. Ayrıca işleriyle ilgili alanlarda kendi işyerlerini açabilirler.

Incoming search terms:

  • seyahat danışmanı ne iş yapar (35)
  • turizm işletmecisi ne kadar maaş alır (14)
  • ets tur seyahat danışmanı maaş ne kadar (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>