SEYAHAT ACENTECİLİĞİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

SEYAHAT ACENTECİLİĞİ
Turistik amaçlı ulaştırma, konaklama, gezi, spor ve eğlence hizmetleri veren işletmelerde seyahat işletmecisi tarafından planlanan işleri yürüten meslek elemanıdır.

Turistlerin ulaşım, konaklama, gezi, alışveriş, spor ve eğlence gibi ihtiyaçlarının seyahat işletmecisi tarafından planladığı şekilde karşılanmasını sağlar, yerli ve yabancı turistlere yönelik yurt içi ve yurt dışı turlar organize eder, seyahat işletmecisi tarafından planladığı şekilde pazarlamasını yapar, Türkiye’ye gelen yabancı grupların ve yurt dışına gidecek olan yerli grupların tur programlarını seyahat işletmecisi gözetiminde yönetir, rezervasyon ve biletleme işlemlerini yapar, (rezervasyona esas olacak detayları tespit eder, yolcunun bütçesine uygun ücreti hesaplayarak bileti düzenler), müşterilerin beğenilerini alır ve şikayetlerini dinler, biletlerini sattığı yurt içi ve yurt dışı gezi plan ve programları hakkında (yol, konaklama, mola noktaları vb.) müşterileri bilgilendirir, müşterilerin seyahatleri ile ilgili, havaalanı, gümrük, vize ve benzeri işlemlerinde yardımcı olur, işletmenin müşteri hizmetlerinden doğan ödeme ve tahsilatla ilgili muhasebe kayıtlarını tutar.

Seyahat işletmeciliği meslek elemanı olmak isteyenlerin, sosyal bilimlere ilgi duyan, insanlarla iyi iletişim kurabilen, girişimci, yeniliklere açık, yaratıcı, dikkatli ve ayrıntıları algılayabilen, bir işi planlayıp uygulamaya koyabilen kimseler olması gerekir.

Meslek liselerinin, ÖSYS kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar seyahat işletmeciliği ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanların/olacakların ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puanı almak gerekir. Eğitim süresi 2 yıldır.

Mesleğin eğitimi süresince; Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Turizm Ekonomisi, Bilgisayar, İşletme Yönetimi, Genel Muhasebe, Ön Büro İşlemleri, İletişim, Ticari Matematik, Beden Eğitimi, Güzel Sanatlar, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Turizm İşletmelerinde Maliyet Analizleri, Seyahat İşletmeleri Yönetimi ve Ulaştırma Sistemleri, Seyahat İşletmelerinde Örgütsel İletişim, Turizm Pazarlaması, Kongre ve Fuar Yönetimi, Turizm Mevzuatı, Anadolu Uygarlıkları, Turizm Coğrafyası, Özel İlgi Turizmi, Mesleki Yabancı Dil, Gıda ve Personel Hijyeni, İkram ve Servis Teknikleri,
İlk Yardım ve Sağlık Bilgisi, Seyahat Acenteciliği ve Tur Operatörlüğü, Yatçılık ve Marina İşletmeciliği,
Host ve Hosteslik, Tur Planlaması ve Yönetimi, Seyahat İşletmelerinde Muhasebe, Seyahat İşletmelerinde Rezervasyon Sistemleri, Turizmde Rehberlik, Ulaştırma Hizmetleri ve Bilet Satışı, Sürücülük Teknikleri, Araç ve Yol Güvenliği, Girişimcilik, Yönlendirilmiş Çalışma, Rekreasyon ve Animasyon
dersleri okutulur.

Satış işi, bilgiye dayalı olduğu kadar kişisel yetenek ve beceriye de dayandığından iş bulmada girişkenlik ve dışadönüklük çok önemli rol oynamaktadır. Bu meslek elemanları kamu ve özel sektörde, bankacılık, reklamcılık-tanıtım, fuarcılık gibi alanlarda pazarlama planlaması, satış ve pazarlama denetimi gibi değişik görevlerde çalışabilmektedirler. Özellikle tanıtımla ilgili işlerde yarı zamanlı (part-time) çalışma da söz konusudur. Seyahati gerektiren işlerde daha çok erkek elemanların tercih edildiği, kadınların ise büroda yürütülen sipariş alma, planlama, reklam, mağaza içi satış, halkla ilişkiler gibi alanlarda istihdam edildikleri görülmektedir. Sürücü belgesi sahibi, yabancı dil ve bilgisayar bilgisi olanların iş bulma şansı daha yüksektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir