SERVİS ELEMANI (GARSON)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

SERVİS ELEMANI (GARSON)
 
Servis elemanı, lokantalarda, otel ve diğer hizmet yerlerinde yiyecek ve içecek vb. servis hizmetlerini müşteriye belirli kurallar dahilinde uygun araçlarla sunan kişidir.Servis elemanın görevleri, yemek masalarının düzenli, temiz ve eşyalarının eksiksiz olmasını sağlamak, müşteriyi karşılayarak, oturacağı masayı tavsiye etmek ve masaya kadar müşteriye refakat etmek, yemek listesini (mönü) müşteriye vermek, mönüyle ilgili olarak müşterilerin yemek ve içecek tercihi yapmasında yardımcı olmak, kurallara uygun olarak servisi yapmak, hesabı almak, müşteriyi uğurlamak ve salonda yemek servisi öncesi ve sonrası gerekli düzenlemeleri yapmaktır.

Servis elemanı olmak isteyenlerin, uzun süre ayakta çalışabilecek kadar bedence sağlam ve dayanıklı, dışa dönük, insanlarla iyi iletişim kurabilen, insanların istek ve duygularını anlayabilen, güler yüzlü, saygılı, başkalarını ikna edebilen, sabırlı, görgü ve protokol kurallarını bilen, dikkatli, temiz, titiz ve düzenli kimseler olmaları gerekir.

Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu teknik lisesi, Teknik lise, Anadolu meslek lisesi, meslek liselerinin Yiyecek İçecek hizmetleri alanında verilmektedir.. Eğitim süresi 4 yıldır Anadolu meslek liselerinin mutfak dalına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Bu bölümde, ortak dersleri; Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi , Tarih, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Sağlık Bilgisi Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım dersleri okutulur.


Meslek alan ortak dersleri; Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Servis Hazırlıkları, Temel Yiyecek Üretimi, Yabancı dildir.

Dal dersleri; İşletmelerde Beceri Eğitimi, Mutfak Uygulamaları, Türk Mutfağı, Açık Büfe, Pasta Yapım Teknikleri, Tatlı Yapım Teknikleri, Pasta Süsleme Teknikleri, Yiyecek Servisi, Konuk Masasında Servis, Yemek Gruplarının Servisi, Konuk İlişkileri, Kokteyller Servisi, Alkollü,Alkolsüz İçeceklerin Servisi, Ulaşım Sektörü, Fuar/Kongre Hostesliği, Otobüs/Tren Hostesliği, Uçuş Teorisi Havayolu Hostesliği, Yolcularla İletişim, Uçakta Temel İlk Yardım, Mesleki Yabancı Dil, 2.Yabancı Dildir.

Meslek dersleri uygulamalı olarak görülmektedir.

Meslek liselerinin servis dalından mezun olanlar istedikleri taktirde, ÖSYS kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
Ayrıca Meslek liselerinin Servis bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.


Meslekte ilerleme ve yükselme, çalışarak ve deneyimle gerçekleşebilmektedir. Kişisel gayret ve başarıyla şef garsonluğa kadar yükselebilir.
Günümüzde servis personeli değişik kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedir. Kendi bilgi ve becerileri yeterli olduğu sürece özellikle turizm sektörünün gelişmesine paralel olarak bu meslek elemanlarına ihtiyaç vardır. Bu meslekte yetişmiş, nitelikli, yabancı dil bilen elemanların iş bulma sorunları hemen hemen hiç yoktur. Yiyecek içecek sunumunda otomasyona gidilemediği için, garsonluk geçerliğini korumakta ve bu meslekte eleman ihtiyacı her zaman olmaktadır. Ancak, iş bulma durumu mevsime göre değişim göstermektedir.

Incoming search terms:

  • garson maaslari (86)
  • garsonun görevleri (65)
  • garsonun görevleri nelerdir (63)
  • garson nasıl servis yapar (59)
  • garson maaşı (43)
  • Garsonluk sınav soruları (37)
  • garsonun el kitabi (33)
  • garson el kitabı (22)
  • garson sınav soruları (17)
  • yiyecek servisi sınav soruları (14)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir