REZERVASYON ELEMANI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

                   REZERVASYON ELEMANI

Tur operatöründen gelen rezervasyon taleplerine göre ilgili işletmelerle bağlantıya geçerek gerekli rezervasyonları yapan, konukların konaklama işletmelerinde rezervasyon ile ilgili sorunlarını çözme bilgi ve becerisine sahip, en az bir yabancı dili iyi derecede konuşabilen, sorumluluk alan nitelikli kişidir.

Rezervasyon elemanı; acente rezervasyon operasyonlarını gerçekleştirmek, gerektiğinde konukla iletişim kurmak, rezervasyon talep listelerini tur operatöründen almak, ilgili işletmelerle bağlantıya geçerek rezervasyonun yapılmasını sağlamak ve onay almak, tamamlanan rezervasyonu tur operatörüne bildirmek, konukların rezervasyon ile ilgili sorunlarını çözmek, konuklama işletmelerinde reklâmasyonu engellemek, rezervasyonlar ile ilgili bilgileri operasyon departmanına bildirmek.


Meslek elemanları sosyal bilimlere ilgi duyan, insanlarla iyi iletişim kurabilen, girişimci, yeniliklere açık, yaratıcı, dikkatli ve ayrıntıları algılayabilen, bir işi planlayıp uygulamaya koyabilen kimseler olmalıdır.

Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu teknik lisesi, Teknik lise, Anadolu meslek lisesi, meslek liselerinin konaklama ve seyahat hizmetleri alanında verilmektedir.. Eğitim süresi 4 yıldır Anadolu meslek liselerinin Rezervasyon dalına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir.Bu bölümde, ortak dersleri; Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi , Tarih, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Sağlık Bilgisi Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım dersleri okutulur.


Meslek alan ortak dersleri; Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Geometri, Analitik Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Mesleki Gelişim, Konuk İlişkileri, Kat Hizmetleri, Ön Büro Hizmetleri, Seyahat Acenteciliği Hizmetleri, Yabancı dildir.


Dal dersleri; İşletmelerde Beceri Eğitimi, Mesleki Yabancı Dil, 2.Yabancı Dil, Dosyalama Arşivleme, Konaklamada Bilgisayar, Oda Hazırlığı, Gün İçi Hizmetler, Çamaşırhane İşlemleri, Periyodik Hizmetler, Konuk Giriş ve Çıkış İşlemleri, Ön :Büroda Rezervasyon İşlemleri, Ön Büroda Vardiya İşlemleri, Ön Büroda İstatistiki Raporlar, Anadolu Kültürü, Tur Operasyonu, Seyahat Acentelerinde Rezervasyon, Bilgisayarda Rezervasyon, Bilgisayarda Operasyon, Türkiye’nin Turistik Merkezleri, Turist Rehberliği, Konaklama İşletmelerinde Reklamasyon, Animasyon Hizmetleridir. Meslek dersleri uygulamalı olarak görülmektedir.


Meslek liselerinin rezervasyon dalından mezun olanlar istedikleri taktirde, ÖSYS kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Bu alanı başarı ile tamamlayarak teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler, yabancı dil bilirler. Turizm sektörünün seyahat acentesi bürolarında teknik eleman olarak çalışabilirler.

Incoming search terms:

  • rezervasyon elemanı maaşı (50)
  • rezervasyon elemanı nedir (47)
  • rezervasyon elemanı görevleri (26)
  • rezervasyon sorumlusu ne iş yapar (4)
  • online rezervasyon elemanı ne yapar (1)
  • reklam rezervasyon elemanı ne yapar (1)
  • rezarvasyon elemanı nedirr (1)
  • REZERVASYON ELEMANI NİTELİKLERİ (1)
  • turizm rezervasyon elemani ne is yapar (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir