PASTACI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

PASTACI


Değişik miktarlarda un, şeker, yağ gibi besin maddelerini kullanarak, çeşitli pişirme teknikleriyle kuru pasta ve mayalı ürünleri, kek, yaş pasta ve börekleri hazırlayan kişidir.


Yapılacak pastayı tasarlar, desenleri tutkallı hamurla üç boyutlu olarak hazırlar, un, şeker, yağ, yumurta, su gibi besin maddelerinden hazırlanan karışımı yoğurarak hamur haline getirir, hamura şekil verir, pasta içi ve üstü krema süsleri hazırlar, pişirdiği hamuru krema, kakao, meyve gibi besin maddeleri ile süsler, şekillendirilmiş hamuru fırın veya ocakta pişirir, gerekiyorsa kızartır, hazırlanmış pastayı servise hazırlar,
Kullanılan araç ve gereçlerin temizliğini, bakımını ve basit onarımını yapar.


Pastacı olmak isteyenlerin; El ve parmak becerisine sahip, şekil ilişkilerini görebilen, tat ve koku duyumları gelişmiş, dikkatli, temiz, titiz ve düzenli kimseler olmaları gerekir. Estetik görüş ve yaratıcılık meslekte başarıyı artıran bir özelliktir. Bulaşıcı hastalığı olmamalıdır.

Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu teknik lisesi, Teknik lise, Anadolu meslek lisesi, meslek liselerinin Yiyecek İçecek hizmetleri alanında verilmektedir.. Eğitim süresi 4 yıldır Anadolu meslek liselerinin mutfak dalına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Bu bölümde, ortak dersleri; Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi , Tarih, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Sağlık Bilgisi Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım dersleri okutulur.


Meslek alan ortak dersleri; Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Servis Hazırlıkları, Temel Yiyecek Üretimi, Yabancı dildir.


Dal dersleri; İşletmelerde Beceri Eğitimi, Mutfak Uygulamaları, Türk Mutfağı, Açık Büfe, Pasta Yapım Teknikleri, Tatlı Yapım Teknikleri, Pasta Süsleme Teknikleri, Yiyecek Servisi, Konuk Masasında Servis, Yemek Gruplarının Servisi, Konuk İlişkileri, Kokteyller Servisi, Alkollü,Alkolsüz İçeceklerin Servisi, Ulaşım Sektörü, Fuar/Kongre Hostesliği, Otobüs/Tren Hostesliği, Uçuş Teorisi Havayolu Hostesliği, Yolcularla İletişim, Uçakta Temel İlk Yardım, Mesleki Yabancı Dil, 2.Yabancı Dildir.


Meslek dersleri uygulamalı olarak görülmektedir.
Meslek liselerinin Pasta dalından mezun olanlar istedikleri taktirde, ÖSYS kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Ayrıca Meslek liselerinin Pasta bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Meslek elemanları pastanelerde ve otel mutfaklarında çalışabilirler. Mesleğin çalışma durumunda mevsimlik dalgalanmalar olup, yaz sezonunda turistik yerlerdeki işletmelerin doluluk oranlarına göre artış, kış aylarında ise azalma görülmektedir.

Pastane ve şekercilerde satılan ürünlerdeki çeşitlenmeye paralel olarak özellikle usta düzeyine gelmiş meslek elemanları kolaylıkla iş bulabildikleri gibi birden fazla işyerinde de çalıştıkları gözlenmiştir.

 

Incoming search terms:

  • pastaci nasil olunur (46)
  • pastacı maaşı (38)
  • pastacı ne iş yapar (23)
  • Pastaneci ne iş yapar (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>