OTEL İŞLETMECİLİĞİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

OTEL İŞLETMECİLİĞİ
Konaklama hizmetleri sağlayan işletmelerde işleri planlayan, denetleyen ve yürütülmesini sağlayan kişiye(yönetici) yardımcı olan ara elemandır.

Turizm ve seyahat sektöründe kaynakları, varlıkları, zamanı, işlemi ve iş gücünü yönetmek konusunda bir iş yerine bağlı olarak yönetime katkı vererek rol üstlenen veya kendi iş yerinde yönetim fonksiyonlarını icra eden kişidir.

Otelde kalan müşterilerin otele (diğer konaklama işletmelerine de) varışlarından otelden ayrılıncaya kadar tüm ihtiyaçlarını belirler ve bununla ilgili düzenlemeleri yapar, Konaklama işletmecisi, insanların sadece barınma ihtiyaçlarını karşılamakla sorumlu değildir. Müşterinin kaldığı süre içinde oda servisinin en iyi şekilde yapılmasından, restorandaki hizmetlerden ve otelde kalanların boş zamanlarını değerlendirerek veya spor yapma ihtiyaçlarını giderecek aktivitelerin düzenlenmesine kadar çok geniş bir sorumluluk alanı vardır.

Otel işletmecisi olmak isteyenlerin, üst düzeyde akademik yeteneğe, sayısal düşünme yeteneğine, fikirlerini başkalarına aktarabilme ve insanları ikna edebilme gücüne, ileriyi görebilme ve fırsatları sezebilme yeteneğine, bir işi planlayabilme ve planı uygulayabilme yeteneğine sahip, yüksek başarma güdüsü olan, yaratıcı, başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen, matematik ve sosyal bilimlere ilgili, sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü, insan ihtiyaçlarına karşı duyarlı, çabuk ve doğru karar verebilen, dinamik kimseler olmaları gerekir.

Mesleki eğitim çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokulu turizm ve otel işletmeciliği bölümünde verilmektedir. Eğitim süresi iki yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında yeterli Eşit Ağırlık(EA) puanı almak gerekmektedir. Çok programlı lise, Anadolu kız meslek lisesi ve Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinin ÖSYS kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar istedikleri takdirde, turizm ve otel işletmeciliği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Mesleğin eğitimi süresince; Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Turizm Ekonomisi, Bilgisayara, İşletme Yönetimi, Genel Muhasebe, Ön Büro İşlemleri, İletişim, Ticari Matematik, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Turizm İşletmelerinde Maliyet Analizleri, Seyahat İşletmeleri Yönetimi ve Ulaştırma Sistemleri, Seyahat İşletmelerinde Örgütsel İletişim, Turizm Pazarlaması, Kongre ve Fuar Yönetimi, Turizm Mevzuatı, Anadolu Uygarlıkları, Turizm Coğrafyası, Özel İlgi Turizmi, Beden Eğitimi, Güzel Sanatlar, Mesleki Yabancı Dil, Alternatif Mesleki Yabancı Dil, Seyahat Acenteciliği ve Tur Operatörlüğü, İkram ve Servis Teknikleri, Yatçılık ve Marina İşletmeciliği, İlk Yardım ve Sağlık Bilgisi, Host ve Hosteslik, Gıda ve Personel Hijyeni dersleri okutulur.

Turizm ve otel işletmeciliği programından mezun olanlar, konaklama işletmelerinde (ön büro, kat hizmetleri, mutfak, servis, bar, muhasebe, satın alma, pazarlama ve satış, insan kaynakları vb. departmanlarda), yiyecek-içecek işletmelerinde, seyahat acentelerinde (rezervasyon, operasyon biletleme, muhasebe vb. departmanlarda), havayolu şirketlerinin yer hizmetlerinde çeşitli pozisyonlarda ara elaman ve yönetici olarak çalışabilirler.
Turizm ve otel işletmeciliği programından mezun olacak öğrenciler otel işletmelerinde, seyahat acentelerinde, hava yolu şirketlerinde, turistik restoranlarda, özel yurt ve hastanelerde v.b. konaklama, yeme-içme gibi temel insan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kamu ve özel sektör işletmelerinde rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Lisans eğitimi veren turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksekokullarında öğretim görevlisi olarak iş bulabilmektedirler. Turizm Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde kontrolör, il turizm müdürü, turizm enformasyon memuru v.b. olarak görev almaktadırlar. Ayrıca birçok turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksekokulu mezunları orta ve küçük ölçekli turizm işletmesi kurarak işletmektedir.

Incoming search terms:

 • turizm ve otel işletmeciliği maaşları (294)
 • turizm ve otel işletmeciliği ne iş yapar (248)
 • otel müdürü nasıl olunur (110)
 • turizm meslek lisesi mezunları ne iş yapar (77)
 • otelcilik ve turizm meslek lisesi nedir (63)
 • turizm meslek lisesinden ne olunur (48)
 • otelcilik ve turizm meslek lisesinden ne olunur (40)
 • otelcilik ve turizm meslek lisesi ne olunur (36)
 • turizm ve otel işletmeciliği okuyanlar ne iş yapar (35)
 • otel genel müdürü nasıl olunur (30)

OTEL İŞLETMECİLİĞİ için 2 cevap

 1. Prof. Dr. Ali ERBAŞ diyorki:

  Turkiye’de “Turizm Personeli Meslek Yasası” ve bu yasaya göre “Turizm Personeli Meslek Odaları” kurularak turizm sektöründe çalışan ve çalışacak olanların tümü bu odaya kaydı yapılmadıkça turizm “meslek” statüsünü kazanmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir