OPERASYON ELEMANI(TUR OPERATÖRLÜĞÜ)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

               OPERASYON ELEMANI(TUR OPERATÖRLÜĞÜ)

Yurtiçi ve yurtdışına spor, eğlence, sağlık, ibadet, bilimsel veya kültürel etkileşim amacıyla yapılacak gezileri planlayan ve düzenleyen kişidir.

Operasyon elemanı; Seyahat Acentelerinde turizm kaynakları ve mevsim özelliğine göre, seyahat edecek turistlerin tur programlarını hazırlamak, malîyetlerini hesaplamak, hazırlanan ve uygulanması istenen programa göre gerekli araştırmalar yapmak, turistlere tur programları hakkında bilgi vermek, havaalanında konukları karşılayıp havaalanı işlemlerine yardımcı olan, konukların transferler için alınış ve dağıtım saatlerini belirleme, yabancı ülkelerdeki tur operatörleri ile ilişki kurar.

Operasyon elemanı olmak isteyenlerin genel yeteneği yüksek, büro işlerinde çalışmaktan hoşlanan, başkalarıyla iyi iletişim kurabilen, duygularını anlayabilen ve düşüncelerini aktarabilen, pratik çözümler üretebilen, yaratıcı, ikna yeteneği yüksek, dışa dönük, araştırmacı ve girişimci, yöneticilik özelliklerine sahip, dikkatli, ayrıntıları algılayabilen, hesaplama yeteneği yüksek, yabancı dil yeteneğine sahip, bir işi planlayıp uygulamaya koyabilen kimseler olmaları gerekmektedir.

Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu teknik lisesi, Teknik lise, Anadolu meslek lisesi, meslek liselerinin konaklama ve seyahat hizmetleri alanında verilmektedir.. Eğitim süresi 4 yıldır Anadolu meslek liselerinin operasyon dalına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Bu bölümde, ortak dersleri; Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi , Tarih, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Sağlık Bilgisi Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım dersleri okutulur.


Meslek alan ortak dersleri; Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Geometri, Analitik Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Mesleki Gelişim, Konuk İlişkileri, Kat Hizmetleri,Ön Büro Hizmetleri, Seyahat Acenteciliği Hizmetleri, Yabancı dildir.


Dal dersleri; İşletmelerde Beceri Eğitimi, Mesleki Yabancı Dil, 2.Yabancı Dil, Dosyalama Arşivleme, Konaklamada Bilgisayar, Oda Hazırlığı, Gün İçi Hizmetler, Çamaşırhane İşlemleri, Periyodik Hizmetler, Konuk Giriş ve Çıkış İşlemleri, Ön :Büroda Rezervasyon İşlemleri, Ön Büroda Vardiya İşlemleri, Ön Büroda İstatistiki Raporlar, Anadolu Kültürü, Tur Operasyonu, Seyahat Acentelerinde Rezervasyon, Bilgisayarda Rezervasyon, Bilgisayarda Operasyon, Türkiye’nin Turistik Merkezleri, Turist Rehberliği, Konaklama İşletmelerinde Reklamasyon, Animasyon Hizmetleridir. Meslek dersleri uygulamalı olarak görülmektedir.


Meslek liselerinin Operasyon dalından mezun olanlar istedikleri taktirde, ÖSYS kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Bu meslekte eğitim gören kişiler turizm sektöründe, seyahat acentesi bürolarında, otel, motel, tatil köyü ve benzeri kurumların ön bürolarında teknik eleman olarak çalışabilir veya kendi işyerlerini açabilirler. Ayrıca turizm sektörünün alan olarak genişlemesi söz konusudur. Daha önce deniz kıyıları ile sınırlanmış olan sektör, dağ turizmi, orman kampingleri gibi alanlar veya yeni keşfedilen tarihi bölgeleri turizme açabilmektedir.

Incoming search terms:

  • operasyon elemanı ne iş yapar (201)
  • operasyon elemanı nedir (149)
  • operasyon yetkilisi ne iş yapar (115)
  • operasyon görevlisi ne iş yapar (85)
  • operasyon ne iş yapar (79)
  • otel operasyon nedir (78)
  • operasyon bölümü ne iş yapar (69)
  • tur operatörlüğü nedir (59)
  • banka operasyon yetkilisi ne iş yapar (56)
  • operasyon merkezi ne iş yapar (50)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir