ÖN BÜRO ELEMANI (OTEL RESEPSİYONCUSU)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

ÖN BÜRO ELEMANI (OTEL RESEPSİYONCUSU)
 
Otel resepsiyoncusu, otel ve benzeri konaklama tesislerinde kalmak için gelen müşterileri kabul ederek kayıt, oda, bagaj, hesap, ücret tahsili, mesaj ve haberleşme işlemlerini yapan kişidir.

Ön büro elemanı otele başvuran müşterileri karşılar, tanıtıcı bilgiler verir, müşterilere kalacakları oda konusunda açıklamalarda bulunur, gerekirse kalacakları yeri gösterir, otelde kalmak isteyen müşteriler için giriş formu düzenler, polis defterine müşterinin kimliği ile ilgili bilgileri yazar, belge düzenler, telefonla veya yazıyla alınan başvuruların kayıtlarını tutar ve yerlerini ayırır, müşterilere gelen mesajların dağıtımını yapar, posta ve telgrafları kabul ederek ilgililere ulaştırır, müşterilerin para, kıymetli evrak, değerli eşya vb. emanetlerini saklamak üzere alır ve bunları ilgili formlara kaydeder, rezervasyon formu, cetveli, takvimi, listesi ve defteri tutar, müşteri hesaplarını tutar ve faturaları hazırlar. Ön büro elemanı olmak isteyenlerin, uzun süre ayakta çalışabilecek kadar bedence sağlam ve dayanıklı, fiziksel görünümü düzgün, dışa dönük, insanlarla iyi iletişim kurabilen, insanların istek ve duygularını anlayabilen, sakin, güler yüzlü ve saygılı, başkalarını ikna edebilen, düzgün konuşabilen, küçük ayrıntıları algılayabilen, sır saklayabilen, güçlü bir belleğe sahip, dikkatli, temiz, titiz ve düzenli kimseler olmaları gerekir. Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu teknik lisesi, Teknik lise, Anadolu meslek lisesi, meslek liselerinin konaklama ve seyahat hizmetleri alanında verilmektedir. Anadolu meslek liselerinin ön büro dalına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümde, ortak dersleri; Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi , Tarih, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Sağlık Bilgisi Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım dersleri okutulur.

Meslek alan ortak dersleri; Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Geometri, Analitik Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Mesleki Gelişim, Konuk İlişkileri, Kat Hizmetleri,Ön Büro Hizmetleri, Seyahat Acenteciliği Hizmetleri, Yabancı dildir.
Dal dersleri; İşletmelerde Beceri Eğitimi, Mesleki Yabancı Dil, 2.Yabancı Dil, Dosyalama Arşivleme, Konaklamada Bilgisayar, Oda Hazırlığı, Gün İçi Hizmetler, Çamaşırhane İşlemleri, Periyodik Hizmetler, Konuk Giriş ve Çıkış İşlemleri, Ön :Büroda Rezervasyon İşlemleri, Ön Büroda Vardiya İşlemleri, Ön Büroda İstatistiki Raporlar, Anadolu Kültürü, Tur Operasyonu, Seyahat Acentelerinde Rezervasyon, Bilgisayarda Rezervasyon, Bilgisayarda Operasyon, Türkiye’nin Turistik Merkezleri, Turist Rehberliği, Konaklama İşletmelerinde Reklamasyon, Animasyon Hizmetleridir. Meslek dersleri uygulamalı olarak görülmektedir.

Meslek liselerinin ön büro dalından mezun olanlar, ÖSYS kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilirler. ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Ön büro elemanları otellerde, konaklama merkezlerinde, misafirhanelerde, tatil köylerinde çalışırlar. Turizmin gelişmesine bağlı olarak çalışma alanı oldukça geniştir. Yeni turistik otellerin yapılması da iş alanını genişletmektedir. Özellikle tatil bölgelerinde nitelikli personelin çalışma imkanı oldukça geniştir. Turizm bölgelerinde özellikle yaz ve kış turizmine yönelik yerlerde mevsimlik olarak çalışma olanağı vardır.

Incoming search terms:

  • ön büro elemanı nedir (58)
  • resepsiyoncunun görevleri (23)
  • onburo nedir (22)
  • ön büro dalı nedir (17)
  • on buro elemani ne demek (12)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir