KONAKLAMA İŞLETMECİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

KONAKLAMA İŞLETMECİSİ
 
Konaklama hizmetleri sağlayan işletmelerde işleri planlayan, denetleyen ve yürütülmesini sağlayan kişidir.

Otelde kalan müşterilerin otele (diğer konaklama işletmelerine de) varışlarından otelden ayrılıncaya kadar tüm ihtiyaçlarını belirler ve bununla ilgili düzenlemeleri yapar, Konaklama işletmecisi, insanların sadece barınma ihtiyaçlarını karşılamakla sorumlu değildir. Müşterinin kaldığı süre içinde oda servisinin en iyi şekilde yapılmasından, restorandaki hizmetlerden ve otelde kalanların boş zamanlarını değerlendirerek veya spor yapma ihtiyaçlarını giderecek aktivitelerin düzenlenmesine kadar çok geniş bir sorumluluk alanı vardır.

Konaklama işletmecisi olmak isteyenlerin; üst düzeyde akademik yeteneğe, sayısal düşünme yeteneğine, fikirlerini başkalarına aktarabilme ve insanları ikna edebilme gücüne, ileriyi görebilme ve fırsatları sezebilme yeteneğine, bir işi planlayabilme ve planı uygulayabilme yeteneğine sahip, yüksek başarma güdüsü olan, yaratıcı, başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen, matematik ve sosyal bilimlere ilgili, sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü, insan ihtiyaçlarına karşı duyarlı, çabuk ve doğru karar verebilen, dinamik kimseler olması gerekir.

Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı yüksekokulların “Konaklama İşletmeciliği” programlarında verilmektedir. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli Eşit Ağırlık (EA) puanı almak gerekmektedir. Eğitim süresi turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksekokulunda 4 yıldır.

Mesleğin eğitimi süresince; Servis, Servis Uygulamaları, Genel Turizm Bilgisi, Genel Ekonomi, İşletme Bilimine Giriş, Matematik, Beslenme İlkeleri, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Beden Eğitimi, Güzel Sanatlar, Ön Büro Yönetimi, Kat Hizmetleri Yönetimi, Pazarlama İlkeleri, Turizm İşletme ve Yönetimi, İstatistik, Turizm Pazarlaması, Genel Muhasebe, Turizm Ekonomisi, Araştırma Yöntemleri, Hukukun Temel Kavramları., Rekreasyon Yönetimi, Davranış Bilimi, İngilizce, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Finansal Yönetim, İnsan Kaynakları Yönetimi, Mutfak Yönetimi, İçki Teknolojisi, Ekonomi, Turizm, Konaklama İşletmesi, Muhasebe Uygulamaları, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik, Anadolu Uygarlıkları, Mesleki Bilgi-İşlem, Mutfak Uygulamaları, Mesleki İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Yatırım Proje Analizi, Yiyecek İçecek Yönetimi, Turizm Politika ve Planlama, İleri Yönetim Teknikleri, Turizm Mevzuatı, İşletme Politikası, Turizm ve Kültür, Halkla İlişkiler, Satış Geliştirme dersleri okutulur.

Konaklama işletmecileri; otel motel gibi konaklama işletmelerinde, seyahat işletmelerinde, Turizm Bakanlığının çeşitli birimlerinde görev alabilirler. Sermaye sahipleri kendi işletmelerini kurabilirler. Bu meslek mensupları iç ve dış turizmin yoğun olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde kolaylıkla iş bulabilmektedirler.

Incoming search terms:

  • yaşlı bakım teknikeri görev tanımı (311)
  • konaklama işletmecisi ne iş yapar (47)
  • Konaklama isletmecısı (21)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir