KAT HİZMETLERİ ELEMANI (KAT GÖREVLİSİ)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

KAT HİZMETLERİ ELEMANI (KAT GÖREVLİSİ)
Otel ve diğer konaklama tesislerinde katlardaki odaların tertip, düzen ve temizliğinden ve müşteri isteklerinden sorumlu olan kişidir. Bu mesleği yapanlar otellerde kat valesi olarak da adlandırılır.

Kat görevlisinin görevleri, kat şefinden boş ve dolu odaların anahtarlarını alarak, öncelikle boş odaları kontrol ederek hizmete hazır hale getirmek, müşterinin odadan ayrılmasından sonra çarşafları değiştirmek ve yatakları düzeltmek, odanın genel temizliğini yapmak (toz alma, paspas yapma, tuvalet, banyo temizliği, cam silme vb.), Odadaki eksiklikleri tamamlamak (havlu-sabun koyar, buzdolaplarındaki içecekleri tamamlar, arızaları ilgililere bildirir), Müşterinin isteklerini yerine getirmek, şikayetlerini gidermek, kayıp ve bulunmuş eşyalarla ilgili olarak durumu ilgililere bildirmek, odadan ayrılan müşteriyi katta uğurlamaktır.

Kat görevlisi olmak isteyenlerin, bedence sağlam, dayanıklı ve iyi bir dış görünüme sahip, temiz, düzenli, dikkatli, insanlarla iyi ilişki kurabilen ve konuşma yeteneği olan, emir ve talimat altında çalışabilen, sabırlı ve güler yüzlü, temizlik malzemelerine karşı alerjisi olmayan kimseler olmaları gerekir.

Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu teknik lisesi, Teknik lise, Anadolu meslek lisesi, meslek liselerinin konaklama ve seyahat hizmetleri alanında verilmektedir.. Eğitim süresi 4 yıldır Anadolu meslek liselerinin kat hizmetleri dalına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Bu bölümde, ortak dersleri; Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi , Tarih, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Sağlık Bilgisi Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım dersleri okutulur.


Meslek alan ortak dersleri; Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Geometri, Analitik Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Mesleki Gelişim, Konuk İlişkileri, Kat Hizmetleri,Ön Büro Hizmetleri, Seyahat Acenteciliği Hizmetleri, Yabancı dildir.

Dal dersleri; İşletmelerde Beceri Eğitimi, Mesleki Yabancı Dil, 2.Yabancı Dil, Dosyalama Arşivleme, Konaklamada Bilgisayar, Oda Hazırlığı, Gün İçi Hizmetler, Çamaşırhane İşlemleri, Periyodik Hizmetler, Konuk Giriş ve Çıkış İşlemleri, Ön :Büroda Rezervasyon İşlemleri, Ön Büroda Vardiya İşlemleri, Ön Büroda İstatistiki Raporlar, Anadolu Kültürü, Tur Operasyonu, Seyahat Acentelerinde Rezervasyon, Bilgisayarda Rezervasyon, Bilgisayarda Operasyon, Türkiye’nin Turistik Merkezleri, Turist Rehberliği, Konaklama İşletmelerinde Reklamasyon, Animasyon Hizmetleridir. Meslek dersleri uygulamalı olarak görülmektedir.

Meslek liselerinin “Kat Hizmetleri” dalından mezun olanlar, istedikleri taktirde, ÖSYS kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Meslek elemanları her türlü otel, motel, tatil köyü, sosyal tesis gibi konaklama ve dinlenme tesislerinde kat hizmetlerinde çalışmaktadırlar.

Turizm sektöründe en çok eleman ihtiyacının olduğu bölümlerden biridir. Özellikle yaz aylarında iş bulma sorunu fazla yoktur. Ancak bu meslekte iş bulma olanakları bölgesel ve mevsimlik değişim göstermektedir. Turistik yörelerde özellikle yaz aylarında çalışma olanağı artarken, kış aylarında ve turistik olmayan yörelerde çalışma olanakları oldukça kısıtlıdır.

Incoming search terms:

  • Otelde kat görevlisi ne iş yapar (144)
  • kat görevlisi nedir (125)
  • oda görevlisi ne iş yapar (96)
  • kat görevlisi maaşları (80)
  • otellerde kat görevlisi ne iş yapar (79)
  • kat hizmetleri görevlisi ne iş yapar (70)
  • otel kat görevlisi ne iş yapar (68)
  • kat hizmetleri nedir (46)
  • otel kat görevlisi nedir (45)
  • kat görevlisinin görevleri (40)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir