HOST VE HOSTESLİK

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
HOST VE HOSTESLİK
 
Fuar/kongre, otobüs/tren, havayollarında seyahat öncesi, sonrası ve seyahat sırasındaki yolcu/müşteri hizmetlerini ve servis hizmetlerini yapan nitelikli meslek elemanıdır.

Meslek elemanları İş organizasyonu yapmak. Hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun çalışma ortamı hazırlar., Fuar/kongre öncesi hazırlıkları yapar, Fuar/kongrelerde müşteri hizmetlerini yürütür, Fuar/kongrede stant hizmetlerini yürütür, Trende bilet ve bagaj işlemlerini yapar, Trende elektrik sistemlerini kontrol etmek ve kullanmak, Havaalanında rezervasyon, bilet işlemlerini ve yer hizmetlerini yapmak, Otobüs/trende/uçakta seyahat hizmetlerini yürütmek, Otobüs/trende/uçakta servis hizmetlerini yapmak, Protokol ve görgü kurallarına uygun olarak uçuş ekibi ve yolcularla etkili iletişim kurmak, Anons hizmetlerini yürütmek, Havacılık terminolojisi ile iletişim sağlamak, Meteorolojik gelişmelerin etkilerine göre kabin önlemlerini almak, Seyahat sırasında temel ilk yardım yapmak.

Host veya hostes olmak isteyenlerin aynı anda bir çok şeye dikkat eden, kuralları uygulayabilen, insanlara hizmet etmekten hoşlanan, fiziksel ve psikolojik yönden sağlıklı, güçlü, dayanıklı, düzgün bir fiziksel yapı ve istenen boy ve kiloya sahip olan, temiz, titiz, dikkatli, sorumluluk sahibi, ve düzgün diksiyonu olan, pratik, zeki, sabırlı ve yüksek ikna kabiliyeti olan, iş güvenliğine dikkat eden, insanlarla kolay iletişim kuran, uzun süre ayakta durabilen ve güç koşullarda vücut dengesini koruyabilen, güler yüzlü, dışa dönük, tedbirli, temiz ve düzenli kimseler olmaları gerekir.

Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu teknik lisesi, Teknik lise, Anadolu meslek lisesi, meslek liselerinin Yiyecek İçecek hizmetleri alanında verilmektedir.. Eğitim süresi 4 yıldır Anadolu meslek liselerinin mutfak dalına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Bu bölümde, ortak dersleri; Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi , Tarih, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Sağlık Bilgisi Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım dersleri okutulur.


Meslek alan ortak dersleri; Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Servis Hazırlıkları, Temel Yiyecek Üretimi, Yabancı dildir.

Dal dersleri; İşletmelerde Beceri Eğitimi, Mutfak Uygulamaları, Türk Mutfağı, Açık Büfe, Pasta Yapım Teknikleri, Tatlı Yapım Teknikleri, Pasta Süsleme Teknikleri, Yiyecek Servisi, Konuk Masasında Servis, Yemek Gruplarının Servisi, Konuk İlişkileri, Kokteyller Servisi, Alkollü,Alkolsüz İçeceklerin Servisi, Ulaşım Sektörü, Fuar/Kongre Hostesliği, Otobüs/Tren Hostesliği, Uçuş Teorisi Havayolu Hostesliği, Yolcularla İletişim, Uçakta Temel İlk Yardım, Mesleki Yabancı Dil, 2.Yabancı Dildir.

Meslek dersleri uygulamalı olarak görülmektedir.

Meslek liselerinin Host-hosteslik dalından mezun olanlar istedikleri taktirde, ÖSYS kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Ayrıca Meslek liselerinin host-hosteslik bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Host ve hostesler genellikle Resmi-özel havayolları ve yabancı havayollarında, tüm otobüs şirketleri ve demir yollarında, Fuarlar, sergiler, oteller, mağazalar, açık hava mekanlarında, büro hizmetleri ortamında çalışabilirler.

 

Incoming search terms:

  • host ve hosteslik bölümü uçak (62)
  • hosteslik kuralları (35)
  • host sınavları (31)
  • hosteslik bölümü (21)
  • host hosteslik bölümü (13)
  • höst ve hösteslik (13)
  • tren hostesliği (11)
  • host ve hosteslik bölümü (1)
  • hostes çalışma kitabı (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>