HOST VE HOSTESLİK (Otobüs)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
HOST VE HOSTESLİK (Otobüs)
Host veya hostes, yolculuklarda servis ve ikram hizmetlerini gerçekleştiren, yolcuların rahatını ve güvenliğini sağlamaya çalışan kişidir.

Meslek elemanları, otobüsün içinin temizliğini ve otobüsün güvenlik önlemlerini kontrol eder, yolcuların otobüse yerleşmesine yardımcı olur, yolcuların bagajlarını teslim alır, özel yardıma ihtiyacı olan hasta, yaşlı vb. yolcularla ilgilenir, yolculara hava durumu, yol koşulları ve tehlike halinde yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar hakkında bilgi verir, içecek ve yemek servisleri yapar, yolcuların iniş hazırlıklarını yapar ve güvenlik içinde inişlerini sağlar ve bagajlarını teslim eder.

Host veya hostes olmak isteyenlerin, aynı anda bir çok şeye dikkat eden, kuralları uygulayabilen, insanlara hizmet etmekten, güçsüzlere yardım etmekten hoşlanan, uzun süre ayakta durabilen ve güç koşullarda vücut dengesini koruyabilen, güler yüzlü, dışa dönük, tedbirli, temiz ve düzenli kimseler olmaları gerekir.
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokulu host ve hosteslik bölümünde verilmektedir. Eğitimin süresi 2 yıldır. Meslek liselerinin ÖSYS kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar host ve hosteslik ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanların/olacakların ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Sözel” puanı almaları gerekir.
Eğitim süresince; Turizm ve Seyahat Sosyolojisi , Çevre Bilgisi, Temel Hukuk, Mesleki İngilizce, Kitle Taşımacılığı, Yabancı Dil (Almanca) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Stres Yönetimi, Hizmet Pazarlama, Sosyal Psikoloji, Otobüslerde Teknik Sistemler, Araç ve Yol Güvenliği, İkram ve Servis Teknikleri, Davranış Bilimleri, Görgü Kuralları, İlk Yardım ve Sağlık Bilgisi, Halkla İlişkiler, Sürücülük Teknikleri, Türk Dili, Genel Trafik Bilgisi, Davranış Bilimleri, Mantık/Felsefe, Otobüs İşletmeciliği, Halkla İlişkiler dersleri verilmektedir.
Host ve Hostesler genellikle kentler arası veya ülkeler arası sefer yapan otobüslerde görev yaparlar. Ancak ihtiyaç halinde uçaklarda ve gemilerde de çalışabilirler.

Incoming search terms:

 • otobüs host maaşları (321)
 • otobüs hostesliği (235)
 • host ne iş yapar (137)
 • otobüs host ne iş yapar (124)
 • hostun görevleri (66)
 • otobüs host görevleri (59)
 • otobüs hostesi nasıl olunur (58)
 • otobüslerde hosteslik (29)
 • otobüs hostes maaslari (25)
 • host görevleri (25)

2 Responses to HOST VE HOSTESLİK (Otobüs)

 1. ibrahim .sahin diyorki:

  hostest olmak istiyorum cewap bekliyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>