BARMEN/BARMAİD

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
 • BARMEN/BARMAİD

  Turistik tesislerin ve eğlence yerlerinin bar adı verilen bölümlerinde müşterilere içki servisi yapan bar hizmetlerinin satış ve servisini yapan kişidir. (Erkeklere Barmen, kadınlara Barmaid denir.)

  İçki, bardak vb. malzemeleri yerleştirir, düzenini sağlar.Müşterilerinin içki siparişlerini alır, İsteğe göre içkiyi hazırlar ve servisini yapar, Barda ki içki stoklarını ve diğer malzemeleri kontrol eder ve eksiklerin tamamlanması için gerekeni yapar, Satılan içkilerin parasını alır ve çalışma süresinin sonunda hesabı ilgililere teslim eder, Çalıştığı mekanın temizliğinden ve düzeninden sorumludur.


 • Barmen-barmaid olmak isteyenlerin;Bedence sağlıklı, dayanıklı, Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen, Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, Güler yüzlü, nazik, sabırlı, sır tutabilen, Kendisini ve çevresini temiz ve düzenli tutmaya özen gösteren, kimseler olmaları gerekir. Sağlıklı iletişim kurabilen ve esprili olmak, yabancı dil bilmek başarıyı artırıcı özelliklerdir.

  Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu teknik lisesi, Teknik lise, Anadolu meslek lisesi, meslek liselerinin Yiyecek İçecek hizmetleri alanında verilmektedir.. Eğitim süresi 4 yıldır Anadolu meslek liselerinin mutfak dalına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Bu bölümde, ortak dersleri; Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi , Tarih, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Sağlık Bilgisi Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım dersleri okutulur.


 • Meslek alan ortak dersleri; Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Servis Hazırlıkları, Temel Yiyecek Üretimi, Yabancı dildir.


 • Dal dersleri; İşletmelerde Beceri Eğitimi, Mutfak Uygulamaları, Türk Mutfağı, Açık Büfe, Pasta Yapım Teknikleri, Tatlı Yapım Teknikleri, Pasta Süsleme Teknikleri, Yiyecek Servisi, Konuk Masasında Servis, Yemek Gruplarının Servisi, Konuk İlişkileri, Kokteyller Servisi, Alkollü,Alkolsüz İçeceklerin Servisi, Ulaşım Sektörü, Fuar/Kongre Hostesliği, Otobüs/Tren Hostesliği, Uçuş Teorisi Havayolu Hostesliği, Yolcularla İletişim, Uçakta Temel İlk Yardım, Mesleki Yabancı Dil, 2.Yabancı Dildir.


 • Meslek dersleri uygulamalı olarak görülmektedir.
  Meslek liselerinin Bar dalından mezun olanlar istedikleri taktirde, ÖSYS kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

  Ayrıca Meslek liselerinin Bar bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

  Barmenler çeşitli otellerde, eğlence yerlerinde, restoranlarda ve cafe-barlarda görev yaparlar. Bu meslekte kadınların barmaid olarak çalışmaları oldukça yeni bir durumdur. Barmenlik eğitimi gören bir kimsenin iş bulma şansı yüksektir.

Incoming search terms:

 • barmen nasıl olunur (79)
 • nasil barmen olunur (31)
 • barmen ne kadar maaş alır (25)
 • barmaid maaşları (21)
 • barmaid nasıl olunur (4)
 • barmen barmaid ne is yapar (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>