AŞÇI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
AŞÇI
 
Günlük olarak hazırlanması gereken yiyecekleri, belli bir plan içinde bilgi ve becerisini kullanarak, temizlik kurallarına uygun olarak servise hazır hale getiren kişidir.

Aşçı, yemeklerin hazırlanışı sırasında gerekli malzemenin tamam ve taze olup olmadığını kontrol eder, Yapılacak yemek için gerekli malzemenin nasıl hazırlanacağını aşçı yardımcısına tarif eder, malzemeyi tarife uygun olarak tencereye veya karavanaya koyar, Yemeği cinsine göre (zeytinyağlı, etli vb.) pişirmek üzere fırına veya elektrikli ocağa yerleştirir, yemek pişince hava frikoya bırakır, bekletir (sıcak servis yapılması gereken yemekleri sıcak sulu kazana koyar.), mutfaktaki alakart listesinde olan yemekleri hazırlar ve gerekirse süsler, gerektiğinde bizzat yemeği tabağa yerleştirerek servise hazırlar, mutfağın, kullanılan araç ve gereçlerin bakım ve temizliğini yapar veya yaptırır. Büyük mutfaklarda çalışan aşçılar bir alanda uzmanlaşmışlardır.

Aşçı olmak isteyenlerin, yiyecekle ilgili konulara ilgi duyan, bedence güçlü ve sağlıklı, tat ve koku alma duyumları gelişmiş, temiz, titiz, sorumlu, bir işi planlama ve uygulama yeteneğine sahip, eli çabuk, hızlı hareket edebilen kimseler olmaları gerekir. Mutfağı yönetebilecek disiplin anlayışına sahip olmalıdırlar.

Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu teknik lisesi, Teknik lise, Anadolu meslek lisesi, meslek liselerinin Yiyecek İçecek hizmetleri alanında verilmektedir.. Eğitim süresi 4 yıldır Anadolu meslek liselerinin mutfak dalına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Bu bölümde, ortak dersleri; Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi , Tarih, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Sağlık Bilgisi Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım dersleri okutulur.


Meslek alan ortak dersleri; Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Servis Hazırlıkları, Temel Yiyecek Üretimi, Yabancı dildir.

Dal dersleri; İşletmelerde Beceri Eğitimi, Mutfak Uygulamaları, Türk Mutfağı, Açık Büfe, Pasta Yapım Teknikleri, Tatlı Yapım Teknikleri, Pasta Süsleme Teknikleri, Yiyecek Servisi, Konuk Masasında Servis, Yemek Gruplarının Servisi, Konuk İlişkileri, Kokteyller Servisi, Alkollü,Alkolsüz İçeceklerin Servisi, Ulaşım Sektörü, Fuar/Kongre Hostesliği, Otobüs/Tren Hostesliği, Uçuş Teorisi Havayolu Hostesliği, Yolcularla İletişim, Uçakta Temel İlk Yardım, Mesleki Yabancı Dil, 2.Yabancı Dildir. Meslek dersleri uygulamalı olarak görülmektedir.

Meslek liselerinin Mutfak dalından mezun olanlar istedikleri taktirde, ÖSYS kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Ayrıca Meslek liselerinin mutfak bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Günümüzde aşçılar çok değişik kuruluş ve kurum mutfaklarında görev yapabilmektedirler. Okul mutfağı, hastane mutfakları, fabrika mutfağı, ordu mutfağı, işyeri mutfağı, yemek fabrikaları mutfağı, otel mutfağı, restoran mutfağı, gemi mutfağı, uçak mutfağı, tren mutfağı, otobüs mutfağında da mutfak personeli olarak çalışabilmektedir. Kendi bilgi ve becerileri yeterli olduğu sürece bu meslekte işsizlik probleminin yaşanma ihtimali düşüktür.

Incoming search terms:

  • aşçı ne iş yapar (610)
  • aşçı nedir (193)
  • aşçı nasıl olunur (174)
  • aşçının görevleri (163)
  • aşçı nedir ne iş yapar (133)
  • aşçı maaşları (131)
  • nasıl aşçı olunur (79)
  • aşcının görevleri nelerdir (74)
  • aşçı ne yapar (61)
  • aşçı hakkında kısa bilgi (54)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>