ANİMATÖRLÜK

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
ANİMATÖRLÜK 
 
İnsanların tatil yerlerinde iyi zaman geçirmeleri için bir takım eğlence ve gezi programları düzenleyen kişidir.

Animatör, çeşitli sportif ve kültürel faaliyetlerle insanları neşelendirmeye çalışır. Bunun için tatil yapmaya gelen insanların yaşlarına, cinsiyetlerine, kültürel ve ekonomik düzeylerine göre gereksinimlerini, beklentilerini saptar, Tatil yerinin olanakları çerçevesinde beklentileri karşılayacak bir animasyon programı hazırlar ve uygular, Eğlence hizmetleri ve turizm sektöründe, özel organizasyonlarda, konaklama tesislerinde konukların tatilleri boyunca hoş, eğlenceli vakit geçirmeleri için çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik sahne, spor ve oyun aktiviteleri planlayarak uygular, aktivitelere uygun, gerekli araç gereçleri hazırlar bakımını yapar ve uygun ortamlarda saklayarak korur, aktivitelerin tanıtımını yaparak katılım sağlar.

Animatörlerin, düşüncelerini sözel olarak ifade edebilme, başkalarını etkileme ve ikna etme özellikleri olmalı, yaratıcı olmaları, çabuk karar vermeleri ve kararlarını uygulayabilmeleri, insanların duygu ve ihtiyaçlarına duyarlı olmaları, sabırlı ve coşkulu olmaları gerekir. Ayrıca, animatörlük hareketli bir meslek olduğu için, bedence güçlü ve sağlıklı olmalıdırlar.

Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Anadolu teknik lisesi, Teknik lise, Anadolu meslek lisesi, meslek liselerinin Eğlence hizmetleri alanında verilmektedir.. Eğitim süresi 4 yıldır. Anadolu meslek liselerinin eğlence hizmetleri dalına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Bu bölümde, ortak dersleri; Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi , Tarih, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Sağlık Bilgisi Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk Yardım dersleri okutulur.


Meslek alan ortak dersleri; Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Animasyon Hizmetleri, Animasyon Aktiviteleri, Animasyonda Teknik Destek, İletişim, Konuk İlişkileri, Çocuk ve Genç Animasyonu, Yabancı dildir.

Dal dersleri; İşletmelerde Beceri Eğitimi, Turizm Endüstrisi, Dokümantasyon, Animasyonda Reklam ve Tanıtım, Farklı Kültürler, Özel Organizasyon Uygulamaları, Sahne Uygulamaları, Mitoloji, Dans Spor, Çocuk Gelişimi, Çocuk Aktiviteleri, Çocukla İletişim, Çocuklara Özel Organizasyonlar, Mesleki Yabancı Dil, 2.Yabancı Dildir. Meslek dersleri uygulamalı olarak görülmektedir.

Meslek liselerinin animatörlük dalından mezun olanlar istedikleri taktirde, ÖSYS kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Animatörlük veya animasyon ülkemiz için yeni bir kavramdır. Bu nedenle de istihdam olanakları sınırlıdır ve sürekli istihdam yerine geçici istihdam yöntemi uygulanmaktadır. Turizm sektörünün önemi arttıkça ve olaya bilimsel yaklaşıldıkça animatörlük mesleğinin geleceği de parlak olacaktır. Ülkemiz bunun için uygun potansiyel oluşturmaktadır. Mesleğin çok yönlü bir yapısının olması belli bir branşta uzmanlaşmaya neden olabilir (spor animatörü, ziyaret ve gezi animatörü, dans kulüpleri animatörü, spor organizatörleri, yarışma organizatörleri vb.) Kişi belli bir aşamadan sonra daha sabit görevlere (idarecilik, organizatörlük vb.) gelebilir.

Incoming search terms:

  • animatör ne iş yapar (146)
  • animatörlük nedir (90)
  • animatörlük (59)
  • animatör maaşları (53)
  • animatör nedir (48)
  • animatör maaşı (17)
  • animatör nedir ne iş yapar (15)
  • animasyoncu ne iş yapar (13)
  • land sport animatörü ne demek (2)
  • turizm animasyonu mezunu ne iş yapar (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>