TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ
 
  • Sağlık kurumları bünyesindeki tanı ve tedavi laboratuarlarında, hastanın durumuyla ilgili olarak hekimin gerekli gördüğü tıbbi analizleri yapan kişidir. Tıbbi laboratuar teknikeri, laboratuardaki test cihazlarının ve araçlarının kullanım öncesi kontrollerini yapar, deney, analiz ve testlerde kullanılacak örnekleri hazırlar, tahlil edilecek katı ve sıvı örneklerin test edilebilmesi için gerekli kimyasal sıvı ve karışımları ve fiziksel şartları hazırlar. Laboratuar araç gereçlerini kullanarak istenen deney, test ve analizleri yapar, bunların bulgularını rapor eder, takip işlemlerini yapar. Laboratuar araç gereçlerini temizler, dezenfekte eder, bakımını yapar, laboratuar uzmanlarının ve tıp adamlarının araştırma çalışmalarına yardımcı olur.

    Tıbbi laboratuar teknikeri olmak isteyenlerin biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatini uzun süre bir noktaya yoğunlaştırabilen, sabırlı, göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, rutin iş yapmaktan sıkılmayan, sorumluluk sahibi ve başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

    Tıbbi laboratuar teknikerleri hastanelerde, tıp fakültelerinde, özel tahlil laboratuarlarında, hıfzıssıhha enstitülerinde ve gıda sanayi işletmelerinde görev alırlar.

     

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir