TIBBİ DOKÜMANTASYONCU ve SEKRETER

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
TIBBİ DOKÜMANTASYONCU ve SEKRETER
 • Tıp ve sağlık teknolojisinin çeşitli dallarında yapılan bilimsel araştırmalarda elde edilen bulguların derlenmesi, düzene konması ve araştırıcıların hizmetine sunulması konularında çalışan kişidir. Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter, çalıştığı hastanede yatak ve tedavi olanakları, giren hastaların çeşitli birimlere dağılımı, yapılan tedavinin türü, süresi, taburcu olan veya ölenlerin sayılarını toplar, düzenler ve ilgililerin hizmetine sunar. Çalıştığı hastane veya sağlık kuruluşunun verimlilik, yatak kapasitesi, doğum hızı, ölüm oranı vb. konulardaki periyodik istatistik cetvellerini derler ve araştırıcıların hizmetine sunulması için düzene koyar. Tıp alanında yapılan bilimsel araştırmalarda elde edilen bulguları derler, düzene koyar. Hastanelerde hasta kaydı ve taburcu etme işlemlerini yapar, ilgili bölüm veya doktorlara gönderir, tıbbi raporları yazar ve hastane arşivini baştan kurup düzenleyebilir.

  Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter olmak isteyenlerin, görme ve işitme organları sağlam, ayrıntıyı algılayabilen, dikkatli, düzenli, kurallara uyan, sorumluluk sahibi, kapalı ortamlarda oturarak çalışmaktan hoşlanan ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

  Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter hastane ve dispanserlerde görev yapar. Çalışma ortamı kalabalık ama temiz ve gürültüsüzdür. Hasta yatırma veya taburcu etme işlemleri ile ilgili birimlerde çalışan sekreter, isteklerini ifade edemeyen veya isteklerinin hemen yapılmasını isteyen hasta yakınlarına durumu açıklamakta zorluk çekebilir. Arşiv ortamı ise sessizdir. Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreterler üniversite hastanelerinde, devlet hastanelerinde, sağlık ocaklarında, özel hastane ve kliniklerde, özel muayenehanelerde, tıbbi yazılım (tıbbi dergi, bülten, abstrak) şirketlerinde ve ambulans şirketlerinde görev yaparlar.

  Sağlık meslek liseleri bünyesinde bulunan “Tıbbi Sekreterlik” bölümünde eğitim 4 yıldır.

   

Incoming search terms:

 • tıbbı sekreter ne iş yapar (213)
 • tibbi dokümantasyoncu ve sekreter (21)
 • tıbbi sekreterin görev tanımı nedir yetki ve sorumlulukları nelerdir (19)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>